Průvodce státem
Bulharsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Bulharsku

Vízum 

Bulharsko je členem EU. Pro vstup na území Bulharska je dostačující platný občanský průkaz. V případě, že se však kdokoli rozhodne cestovat do této země přes Srbsko, nesmí zapomenout na cestovní pas. V opačném případě pak musí zaplatit jednodenní tranzitní vízum (okolo 50 EUR).

Očkování 

Při cestě do Bulharska není povinné žádné očkování. Doporučuje se vakcinace proti žloutence typu A i B a tetanu. Co jsme slyšeli, je dobré se rovněž nechat očkovat proti vzteklině a břišnímu tyfu. To platí zvlášť pro turisty vyrážející mimo turistické resorty, jako všude na Balkáně, i tady se setkáme s toulavými psy.

Celní předpisy 

Dejte si pozor na vývoz originálních antických nádob, to se v zemi přísně postihuje. Bulharsko stále nepatří do Schengenu, a tak se hraniční kontrole nevyhnete.

Od 1. 1. 2007 není v Bulharsku na automobily s registrací v zemi EU uplatňován celní režim dočasného dovozu. Bezcelní dovoz a vývoz se vztahuje jen na věci osobní potřeby, které svým množstvím a hodnotou nemají obchodní charakter. Co se týká množství zboží, používá se definice „přiměřené množství“, přičemž pro občany EU platí u dovozu a vývozu alkoholických a tabákových výrobků liberálnější režim.

Země, která nabízí vše

Bulharsko se rozkládá v jihovýchodní části Evropy na Balkánském poloostrově.

Na severu země sousedí s Rumunskem, kde pomyslnou hranici tvoří řeka Dunaj. Západním sousedem je Srbsko a Makedonie, jižním Řecko a jihovýchodním Turecko. Na východě jsou hranice Bulharska lemovány Černým mořem.

Bulharsko je země, která každoročně otevírá brány tisícům turistů. Největším přírodním bohatstvím je Černé moře, jehož název není odvozen od barvy, ba naopak Černé moře patří mezi neprůzračnější, mnohdy s viditelností až 20 metrů. Podél 378 km dlouhého pobřeží na turisty čekají třpytivé písečné pláže, skalnaté zátoky, plážové duny, zalesněné stráně, hory a horská jezera. Bulhaři jsou známí svou pohostinností a není složité se domluvit vzhledem ke společnému jazykovému základu.

Oproti ČR je zde posun o 1 hodinu dopředu. 

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Koupačka v moři o prázdninách, túry po horách na jaře.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Z Bratislavy i o více než polovinu nižší.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu