Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Bulharska vstoupit bez 14-denní karantény i bez testu na koronavirus. Návrat z Bulharska do ČR je rovněž možný bez testu na koronavirus. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Historie v kostce 

Nejstaršími a prvními známými obyvateli Bulharska byli Thrákové. Území Bulharska bylo v minulosti součástí říše Alexandra Velikého, Římské říše či říše Byzantské.

První Slované vstoupili na území dnešního Bulharska v 6. století.  Ačkoliv první bulharský stát byl založen již v roce 681 chánem Asparuchem, byl mnohokrát oslabován a okupován jinými státy či říšemi. Samostatnost a nezávislost na Osmanské říši si Bulharsko definitivně získalo v roce 1908 za knížete Ferdinanda. Bulharsko si prošlo 1. i 2. balkánskou válkou a 1. a 2. světovou válkou. Ve 2. světové válce bojovalo Bulharsko po boku nacistického Německa, v roce 1944 však uzavřelo příměří se SSSR, VB a USA a přešlo na stranu spojenců. Až do roku 1989 se Bulharská lidová republika, stejně jako Česká republika, ocitla pod nadvládou komunistické strany. V roce 2004 se Bulharsko stalo členem NATO a o tři roky později členem EU. 

Lidé 

Bulharsko má 7,5 mil. obyvatel. Většina z nich žije v okolí hlavního města Sofie nebo v přímořských oblastech. Národní mentalita odpovídá jihovýchodní části Evropy.

Velmi často se tak potkáte s ležérními postoji a obecnou improvizací. Bulhaři jsou Slované a tvoří téměř 90 % populace. Ostatní menšiny představují Turci, Arméni a Romové.

Svátky 

Stejně jako Češi, slaví Bulhaři svátky jako Nový rok, Svátek práce a Vánoční svátky. Další svátky viz níže. 

 • 3. březen – Osvobození z Osmanské nadvlády (1878)
 • 6. květen – Den sv. Jiří, Den chrabrosti a bulharské armády
 • 24. květen – Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělání
 • 6. září – Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
 • 22. září – Den nezávislosti (1908)
 • 1. listopad – Den národních buditelů

O těchto svátcích jsou veškeré úřady, finanční instituce a obchody zavřené.

Obecně Bulhaři milují a oslavují všechny svátky i rodinné události jako svatby, narozeniny nebo náboženské obřady. Velmi populární jsou také svátky vína a masopust, kde nechybí tradiční kroje a k vidění je rovněž tradiční kolový tanec choro.

Kultura

Bulharsko organizuje mnoho zajímavých kulturních festivalů a akcí po celý rok.

Těšit se můžete na folklorní festival „Zlatý rebeck“, lidový „Festival růží“ v Kalzanaku, či na hudební festival „Madara“. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že jsou Bulhaři úžasně přirození a spontánní, a tak nás nejeden folklorní festival nadchnul. Dokonce je většina festivalů a akcí zdarma.

Jazyk 

Úředním jazykem je bulharština, kterou mluví 85 % obyvatel. Dalšími minoritně používanými jazyky jsou turečtina, makedonština a arménština. Bulharština jako taková prošla značným vývojem a v důsledku vlivu sousedních jazyků se podoba samotného jazyka dost vzdálila slovanskému typu.

Anglicky či německy se lze domluvit pouze částečně, a to spíše v hotelech a ve velkých státních či soukromých institucích. V Bulharsku se píše cyrilicí, což je v podstatě to samé, co ruská azbuka.

S tím souvisí, že rusky se zde domluvíte téměř všude. Zajímavostí je, že Bulhaři vnímají naše přikývnutí ve smyslu ANO jako NE a naopak. Tedy obráceně než ve zbytku Evropy. Když však řeknete v Bulharsku česky NE, znamená to také NE.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Dóbar dén
 • Na shledanou – Dovíždane
 • Děkuji – Mersí
 • Prosím – Mólja
 • Ne – Ne
 • Ano – Da
 • Kde? – Kadé?

Turismus 

Bulharsko je velmi rozmanitá a krásná země. V létě zde lze strávit dovolenou u moře ve vyhledávaných letoviscích Sozopol, Zlaté písky, Albena, Burgas a Varna.

V zimě lze lyžovat v horských centrech (například Bansko v pohoří Pirin nebo Pamporovo v Rodopech). Bulharsko má velmi hustou síť turistických ubytoven, tzv. chyž, mezi nimiž vede turistické značení. Ubytování stojí okolo 150 Kč, čemuž odpovídá i vybavení. Je dobré mít s sebou spacák. Další variantou ubytování je to v přístřešcích, které se podobají autobusovým zastávkám u nás. Obvykle tam naleznete lavice, stůl a někdy i krb. Levnou alternativou, kde složit hlavu přes noc, mohou být kláštery. A ti, kdo rádi spí na čerstvém vzduchu, mohou kempovat téměř kdekoli bez postihu

Geografie 

Povrch Bulharska tvoří z 60 % hory. Pohoří a masivy jsou lákadlem pro milovníky horolezectví, hikingu, či trekingu a v zimních měsících pro lyžaře. Z východu na západ se táhne pohoří Stara Planina, z jihu pohoří Rila s nejvyšší horou Musala (2.925 m n. m), na níž navazuje masiv Vitoša měřící 2.290 m n. m. ležící jižně od hlavního města Sofie. Na jihu země se pak dále rozprostírají pohoří Pirin a rozsáhlé Rodopy.

Bulharsko je asi 1,5x větší než ČR.

Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu