Průvodce státem
Bulharsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Bulharsku

Historie v kostce 

Nejstaršími a prvními známými obyvateli Bulharska byli Thrákové. Území Bulharska bylo v minulosti součástí říše Alexandra Velikého, Římské říše či říše Byzantské.

První Slované vstoupili na území dnešního Bulharska v 6. století.  Ačkoliv první bulharský stát byl založen již v roce 681 chánem Asparuchem, byl mnohokrát oslabován a okupován jinými státy či říšemi. Samostatnost a nezávislost na Osmanské říši si Bulharsko definitivně získalo v roce 1908 za knížete Ferdinanda. Bulharsko si prošlo 1. i 2. balkánskou válkou a 1. a 2. světovou válkou. Ve 2. světové válce bojovalo Bulharsko po boku nacistického Německa, v roce 1944 však uzavřelo příměří se SSSR, VB a USA a přešlo na stranu spojenců. Až do roku 1989 se Bulharská lidová republika, stejně jako Česká republika, ocitla pod nadvládou komunistické strany. V roce 2004 se Bulharsko stalo členem NATO a o tři roky později členem EU. 

Lidé 

Bulharsko má 7,5 mil. obyvatel. Většina z nich žije v okolí hlavního města Sofie nebo v přímořských oblastech. Národní mentalita odpovídá jihovýchodní části Evropy.

Velmi často se tak potkáte s ležérními postoji a obecnou improvizací. Bulhaři jsou Slované a tvoří téměř 90 % populace. Ostatní menšiny představují Turci, Arméni a Romové.

Svátky 

Stejně jako Češi, slaví Bulhaři svátky jako Nový rok, Svátek práce a Vánoční svátky. Další svátky viz níže. 

 • 3. březen – Osvobození z Osmanské nadvlády (1878)
 • 6. květen – Den sv. Jiří, Den chrabrosti a bulharské armády
 • 24. květen – Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělání
 • 6. září – Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
 • 22. září – Den nezávislosti (1908)
 • 1. listopad – Den národních buditelů

O těchto svátcích jsou veškeré úřady, finanční instituce a obchody zavřené.

Obecně Bulhaři milují a oslavují všechny svátky i rodinné události jako svatby, narozeniny nebo náboženské obřady. Velmi populární jsou také svátky vína a masopust, kde nechybí tradiční kroje a k vidění je rovněž tradiční kolový tanec choro.

Kultura

Bulharsko organizuje mnoho zajímavých kulturních festivalů a akcí po celý rok.

Těšit se můžete na folklorní festival „Zlatý rebeck“, lidový „Festival růží“ v Kalzanaku, či na hudební festival „Madara“. Z vlastní zkušenosti musíme říct, že jsou Bulhaři úžasně přirození a spontánní, a tak nás nejeden folklorní festival nadchnul. Dokonce je většina festivalů a akcí zdarma.

Folklór

Jazyk 

Úředním jazykem je bulharština, kterou mluví 85 % obyvatel. Dalšími minoritně používanými jazyky jsou turečtina, makedonština a arménština. Bulharština jako taková prošla značným vývojem a v důsledku vlivu sousedních jazyků se podoba samotného jazyka dost vzdálila slovanskému typu.

Anglicky či německy se lze domluvit pouze částečně, a to spíše v hotelech a ve velkých státních či soukromých institucích. V Bulharsku se píše cyrilicí, což je v podstatě to samé, co ruská azbuka.

S tím souvisí, že rusky se zde domluvíte téměř všude. Zajímavostí je, že Bulhaři vnímají naše přikývnutí ve smyslu ANO jako NE a naopak. Tedy obráceně než ve zbytku Evropy. Když však řeknete v Bulharsku česky NE, znamená to také NE.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Dóbar dén
 • Na shledanou – Dovíždane
 • Děkuji – Mersí
 • Prosím – Mólja
 • Ne – Ne
 • Ano – Da
 • Kde? – Kadé?

Turismus 

Bulharsko je velmi rozmanitá a krásná země. V létě zde lze strávit dovolenou u moře ve vyhledávaných letoviscích Sozopol, Zlaté písky, Albena, Burgas a Varna.

V zimě lze lyžovat v horských centrech (například Bansko v pohoří Pirin nebo Pamporovo v Rodopech). Bulharsko má velmi hustou síť turistických ubytoven, tzv. chyž, mezi nimiž vede turistické značení. Ubytování stojí okolo 150 Kč, čemuž odpovídá i vybavení. Je dobré mít s sebou spacák. Další variantou ubytování je to v přístřešcích, které se podobají autobusovým zastávkám u nás. Obvykle tam naleznete lavice, stůl a někdy i krb. Levnou alternativou, kde složit hlavu přes noc, mohou být kláštery. A ti, kdo rádi spí na čerstvém vzduchu, mohou kempovat téměř kdekoli bez postihu

Geografie 

Povrch Bulharska tvoří z 60 % hory. Pohoří a masivy jsou lákadlem pro milovníky horolezectví, hikingu, či trekingu a v zimních měsících pro lyžaře. Z východu na západ se táhne pohoří Stara Planina, z jihu pohoří Rila s nejvyšší horou Musala (2.925 m n. m), na níž navazuje masiv Vitoša měřící 2.290 m n. m. ležící jižně od hlavního města Sofie. Na jihu země se pak dále rozprostírají pohoří Pirin a rozsáhlé Rodopy.

Bulharsko je asi 1,5x větší než ČR.

Země, která nabízí vše

Bulharsko se rozkládá v jihovýchodní části Evropy na Balkánském poloostrově.

Na severu země sousedí s Rumunskem, kde pomyslnou hranici tvoří řeka Dunaj. Západním sousedem je Srbsko a Makedonie, jižním Řecko a jihovýchodním Turecko. Na východě jsou hranice Bulharska lemovány Černým mořem.

Bulharsko je země, která každoročně otevírá brány tisícům turistů. Největším přírodním bohatstvím je Černé moře, jehož název není odvozen od barvy, ba naopak Černé moře patří mezi neprůzračnější, mnohdy s viditelností až 20 metrů. Podél 378 km dlouhého pobřeží na turisty čekají třpytivé písečné pláže, skalnaté zátoky, plážové duny, zalesněné stráně, hory a horská jezera. Bulhaři jsou známí svou pohostinností a není složité se domluvit vzhledem ke společnému jazykovému základu.

Oproti ČR je zde posun o 1 hodinu dopředu. 

Průvodce pro tebe napsal Lukáš Groh
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Koupačka v moři o prázdninách, túry po horách na jaře.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Z Bratislavy i o více než polovinu nižší.
Akční nabídky
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu