Sluneční pobřeží hotely
Bulharské jižní pobřeží

17 míst co vidět na bulharském jižním pobřeží

Nesebar

Nesebar

Historické městečko a letovisko Nesebar (píše se také jako "Nessebar, bulharsky Несебър) přímo sousedí se známým letoviskem Slunečné Pobřeží na severu a Ravda na jihu. Nesebar je oblíbeným cílem jednodenních výletů z celého širokého okolí a ideálně doplní plážovou dovolenou a kus historie. Samotné historické centrum leží na úzkém a asi 1 km dlouhém poloostrově, na pevnině pak leží moderní Nesebar plný hotelů, apartmánů a penzionů.

Památky

Nesebar je zapsán na seznamu UNESCO a jeho historie sahá až do starověku (5. století př.n.l.). Nejvíce památek se zachovalo z thráckých dob a antiky. Nesebar je nejstarším dochovaným trvale osídleným místem v Bulharsku. Nesebar bývá označován jako město s největším počtem kostelů na obyvatele. Na poloostrově navštívíte například tyto památky:

  • Kostel sv. Sofie - nejstarší v Nesebaru, zachovalé ruiny pochází z doby 5.-6. stol .n.l.
  • Kostel sv. archandělů Michaela a Gabriela - jeden z historicky nejcennějších kostelů pocházející ze 14. století, 
  • Kostel Krista Pantokratora - nejnavštěvovanější v Nesebaru s unikátní architekturou obloukových průčelí a zdobeným intirérem, 
  • Větrné mlýny - mezi starým a novým Nesebarem najdete zachovalé dřevěné větrné mlýny z dob bulharského národního obrození (18.-19. století), 
  • Historické domy - na zděných základech jsou přistavěny širší dřevěná patra, čímž vytváří až pohádkovou atmosféru úzkých uliček centra Nesebaru.

Pláže

Přímo v Nesebaru je několik menších a relativně úzkých pláží, které však fakticky tvoří jednu dlouhou s malými kamenitými mezerami, po níž dojdete až do 2,5 km vzdáleného letoviska Ravda. Pláže v Nesebaru pokrývá jemný zlatý písek, jsou však obvykle hustě obsazené hotelovými hosty a za koupáním se spíš vyplatí vyrazit na Slunečné Pobřeží nebo právě do klidnější a hezčí Ravdy.

Ubytování v Nesebaru

Pokud chcete trávit dovolenou ve stylovějším ubytování v historickém městě, které je však velmi blízko (víceméně v docházkové vzdálenosti) velkým plážovým letoviskům, pak bude Nesebar pravou volnou. I přímo v historickém jádru Starého města najdete menší hotýlky za ceny od 700 Kč, v Novém Nesebaru pak dokonce apatmány už cca od 600 Kč. Nesebar patří k nejlevnějším letoviskům v dané oblasti.

Zájezdy do Nesebaru

České cestovky pořádají zájezdy i s bydlením přímo v Nesebaru, obvykle v hotelech v Novém městě. Jejich ceny se příliš neliší od letovisek v okolí a na týden zaplatíte mezi 8 000 a 11 000 Kč na osobu se snídaní. 

Míříte-li do této části bulharského pobřeží za plážovou dovolenou, doporučujeme spíše vybírat ze zájezdů na Slunečné Pobřeží nebo do Ravdy.

Doprava

Přímo do Nesebaru (zastávka je na hranicích Starého města i v centru Nového města) jezdí autobusy z Burgasu - autobusového nádraží Jih. V sezoně jezdí zhruba 2x za hodinu (orientační jízdní řád) a jízdenka vyjde asi na 6 BGN. Cesta z Burgasu zabere zhruba 40 minut.

Z Varny jezdí autobusy v létě asi 4-6x denně, cesta trvá přes 2 hodiny a stojí kolem 12 BGN.

Velmi frekventovaná je i místní autobusová doprava z Nesebaru do letovisek Slunečné Pobřeží, Ravda, Aheloy a Pomorie.

Chystáš se na bulharské jižní pobřeží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.