Sluneční pobřeží hotely

17 míst co vidět na bulharském jižním pobřeží

Burgas

Místo

Burgas maják

Burgas je se svými 200 tisíci obyvateli přirozeným centrem bulharské jižní riviéry. Nahrává tomu i skutečnost, že právě zde najdete mezinárodní letiště Burgas, které je spolu s Varnou bránou k cestám k bulharskému moři. Samotný Burgas možná nepatří mezi největší taháky Bulharska a i pro plážovou dovolenou se najdou mnohem lepší letoviska, nicméně by byla velká škoda se ve městě aspoň na půl dne nezastavit, když sem stejně přiletíte letadlem. 

Památky a zajímavosti

Burgas je živé město s velmi příjemným centrem. Nenajdete v něm vysokou koncentraci historických památek, ale úzké uličky, levné restaurace a bary fungující dlouho do noci a zajímavá zákoutí vás pohltí minimálně na 2 až 3 hodiny.

  • Ulice Alexandrovska - hlavní tepna Burgasu, přes půl kilometru dlouhá pěší zóny s desítkami obchodů a restaurací táhnoucí se od hlavního autobusového i vlakového nádraží Jih přes celé centrum (viz mapa), 
  • Arménský kostel svatého Kříže - malý kostelík z roku 1673 připomíná historicky poměrně silný vliv arménské církve v Bulharsku, je zde také pamětní deska arménské genocidy z roku 1915 (mapa), 
  • Katedrála sv. Cyrila a Metoděje - největší pravoslavný chrám v Burgasu nezaujme ani tak svou velikostí, ale především nádherně zdobeným interiérem, vystavěn byl roku 1907 (mapa), 
  • Mořská zahrada - největší městský park v Burgasu elegantně odděluje ruch velkoměsta od příjemné plážové promenády. Klidné prostředí je ideálním místem k odpočinku během prohlídky města.

Pláže

Přímo v Burgasu najdete vlastně jen jednu pláž, za to však přes 2 km dlouhou. Pokrývá ji příjemný bílý písek a najdete zde veškeré zázemí od barů, restaurací až po nabídky všech možných vodních sportů. Zejména populární je v buragské zátoce windsurfing. 

Ač pláž leží jen pár desítek metrů od centra města, je příjemně po celé délce oddělena parkem "Mořská zahrada" a vytváří tak dojem, že se koupete daleko od ruchu města v hezkém prostředí. Pláž je ideální ke kratší zastávce, opalování a jednomu či dvěma smočením v moři. Voda v Burgasu není vzhledem k průmyslovému charakteru města zrovna nejčistší a na pobytovou dovolenou určitě vyrazte do letovisek podél pobřeží. 

Zhruba v půli pláže se můžete projít po molu, které vybíhá přes 200 metrů do moře.

Ubytování

Burgas je ideální místo k jednodenním výletům z letovisek, kde budete trávit svoji dovolenou v Bulharsku. Pokud však nepojedete k moři s cestovkou, ale na vlastní pěst, vyplatí se v Burgasu strávit noc především v případě brzkého ranního odletu (či odjezdu autobusu, vlaku) nebo naopak při pozdním příletu či příjezdu. Burgas rozhodně patří k nejlevnějším přímořským městům v Evropě. Jednoduchý apartmán ideální k jednodennímu přespání tu pořídíte zhruba od 500 Kč na noc pro 2 osoby.

Doprava

MHD v Burgasu obstarává síť autobusů a trolejbusů. Po centru jsou linky frekventované a čekat nebudete více než 5 minut, na druhou stranu samotné centrum není nijak velké a většinou si vystačíte pěšky. Jednorázová jízdenka stojí 1,50 BGN a koupíte ji u průvodčího ve voze. Pokud byste jezdili častěji, na autobusových nádražích lze zakoupit elektronickou kartičku za 3 BGN, pak stojí 45 minut jízdy s libovolným počtem přestupů 1,30 BGN.

Nejčastěji využijete linku 15 jezdící z hlavního autobusového nádraží na letiště.

Hlavním uzlem pro meziměstskou dopravu je autobusové nádraží Jih, které se nachází hned u vlakového nádraží (viz mapa). Odsud odjíždí autobusy po celém bulharském pobřeží i do Sofie. Menší autobusové nádraží západ pak slouží zejména lokální dopravě z městeček ve vnitrozemí, která nejsou nijak turisticky atraktivní.

Chystáš se na bulharské jižní pobřeží?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.