Zavřít boční panel

Bezpečnost v Chorvatsku

Zdraví

Na návštěvu Chorvatska nepotřebujete žádné speciální očkování, postačí si zkontrolovat platnost vašeho pravidelného očkování, případně se nechat přeočkovat. Rozhodně si dejte pozor na spalující slunce a řádně se namažte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a dodržujte pitný režim. Konzumace vody z kohoutku se bát nemusíte, voda je pitná, pokud není uvedeno jinak.

Kriminalita

Bezpečnostní situace na území Chorvatska je dobrá. Zejména po dobu letní turistické sezony působí preventivně dostatečná přítomnost uniformované policie na souši i na moři. Přesto je třeba věnovat soustavnou pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a financím, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích (zdroj: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/other.html).

Riziko katastrof

Riziko přírodních katastrof v Chorvatsku je velmi mizivé. Se silnou tektonickou činností se zde nesetkáte, žádné tajfuny a tornáda zde nehrozí. Maximálně vás může zastihnout nějaká bouřka v podobné síle jako na území ČR. Jediným ohrožením mohou být požáry, které se čas od času objevují v letních měsících, jelikož je země často velmi vyprahlá. V přímořských letoviscích se jich ale bát nemusíte, nijak vám dovolenou nenaruší, maximálně bude uzavřeno několik silnic při cestě do vámi zvoleného letoviska. 

Internet a elektřina

Wifi najdete v téměř ve všech hotelech, restauracích a samozřejmě nechybí ani na letišti.

Jelikož je Chorvatsko členem EU, tak zde můžete nově používat svůj datový tarif za stejnou cenu jako u nás. Pokud tedy máte měsíčně například 500 MB dat, tak je můžete používat i při návštěvě Chorvatska bez jakéhokoli příplatku.

Elektřina je v Chorvatsku stejná jako v ČR, tedy napětí 230 V a frekvence 50 Hz. Zásuvky jsou též stejné, a tak není třeba vlastnit žádný adaptér.

Důležité kontakty

  • Tísňová linka – 112
  • Policie – 192
  • Hasiči – 193
  • Rychlá zdravotnická pomoc – 194
  • Kontakt na příslušníky Policie ČR působící v průběhu turistické sezóny v Chorvatsku:
  • Omiš: +385 955 693 390, +385 955 693 395
  • Šibenik: +385 955 693 388, +385 955 693 394
  • Chorvatská telefonní předvolba je – +385

Země Čechům zaslíbená

Chorvatsko, oficiálním názvem Chorvatská republika, je evropský stát, který se nachází na pomezí střední a jižní Evropy na východním pobřeží Jadranského moře. Jedná se o jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie a jeho sousedy jsou na severu Slovinsko, na východě Maďarsko a Srbsko, na jihovýchodě Bosna a Hercegovina a na jihu Černá Hora. V Chorvatsku žije asi 4,3 milionů obyvatel.

Chorvatsko zažilo koncem 90. let turistický boom a od té doby je trvale nejoblíbenější turistickou destinací pro české turisty, ročně jich sem míří až 800 tisíc. Navzdory tomu, že v letní sezoně většina turisticky atraktivních míst praská ve švech, je zde stále řada míst s autentickou kulturou, která stojí za to objevit. Chorvatské pobřeží Jadranského moře je téměř 2.000 km dlouhé, a tak si zde každý přijde na své.

Chorvatsko nenabízí ale jen moře a koupání. Chorvatská města jsou plná starobylých památek z římských dob i z časů benátské nadvlády.

Za zmínku stojí také velké přírodní bohatství – více než 1.200 ostrovů a útesů, 8 národních parků a 11 chráněných krajinných území. Mezi nejznámější přírodní památky patří bezpochyby NP Plitvická jezera, kde se kde se natáčel slavný seriál Vinnetou. V neposlední řadě nabízí Chorvatsko vyhlášenou gastronomii, která sází na místní kvalitní suroviny z moře i z pevniny.

Chorvatsko je zkrátka ideální dovolenkovou destinací, která láká svou snadnou dostupností, nesmírným přírodním i kulturním bohatstvím, relativně rozumnými cenami a uvolněnou atmosférou.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Na tradiční koupačku vyraz v létě. Prší méně a je tepleji než v ČR.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 50 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu