Cestování Covid–19

V současné lze vycestovat i za účelem turistiky, podmínkou je pouze vyplnění formuláře na hranicích. Pozemní cesta přes Rakousko a Slovinsko je možná bez předložení testu na koronavirus.

Při překročení hranice je nutno uvést přesné kontaktní údaje, adresu ubytování a datum plánovaného odjezdu ze země. Aktuální informace naleznete na webu Ministerstva zahraničí.

Od 15.6. je možný návrat z Chorvatska do ČR bez omezení, tedy bez testu na koronavirus i bez 14-denní karantény.

Chorvatská kuchyně

Určit přesně, co je chorvatským národním jídlem, je velice složité, jelikož chorvatská kuchyně je velmi různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které byste měli ochutnat. Na Istrii patří mezi nejvyhlášenější pochoutky lanýže. Často se podává například kozí sýr s lanýži nebo fuži, což jsou těstoviny s hrstí orestovaných lanýžů.

Dalším zážitkem jsou vyhlášené ústřice z Limského kanálu či ombolo, což je plátek vepřového masa od kosti, jemně uzený, poté opékaný na žhavém uhlí.

Chybět samozřejmě nesmí ani mořské plody.

Velkým konkurentem istrijské kuchyně je kuchyně dalmatská. K sýrům se v Dalmácii hodně podává známý pršut, vyuzená šunka, sušená nejlépe ve větru. V restauracích často servírují také dalmatské brodetoo (brudet), což je guláš z mořských plodů nebo ryb s kukuřičnou polentou. Tento pokrm má však mnoho dalších variant. Mezi další známá chorvatská jídla patří pašticada – dušený pokrm z hovězího masa ažgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice. Nelze zapomenout ani na typické čevapčiči. 

Mezi nejpopulárnější alkoholické nápoje patří místní kořalky a pálenky – nejznámější je bylinná nazelenalá travarice. Chorvaté také velmi holdují konzumaci vína – nejznámější odrůdou je bílá malvazija. Nejpopulárnější nealkoholický nápoj je káva – Chorvaté jich zvládnou vypít i několik denně.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní a ochutnat nějakou z chorvatských specialit (viz výše), není nic lepšího, než se místních zeptat na jejich oblíbenou restauraci. Pravděpodobně nebude tak nablýskaná jako populární restaurace pár metrů od pláže, zato si však dopřejete pravý gurmánský zážitek a ochutnáte ty nejvyhlášenější chorvatská jídla připravená podle tradiční receptury.

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlevnější jsou v chorvatských restauracích rizota a špagety. Nejdražší jsou naopak ústřice, langusty, humři a takzvané bílé ryby. Mezi dražší jídla patří i masové steaky.

  • Dalmátský pršut – 25–47 kun
  • Boloňské špagety – 15–35 kun
  • Rizoto s mořskými plody – 30–48 kun
  • Kvalitní bílá ryba – 85 kun
  • Čevapčiči – 30–45 kun
  • Hranolky – 12 kun
  • Jednoduchý salát – 12 kun
  • Palačinky – 15 kun

(Ceny jsou orientační)

Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu