Průvodce státem
Chorvatsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Chorvatsku

Chorvatská kuchyně

Určit přesně, co je chorvatským národním jídlem, je velice složité, jelikož chorvatská kuchyně je velmi různorodá. Každý region má své vlastní speciality, které byste měli ochutnat. Na Istrii patří mezi nejvyhlášenější pochoutky lanýže. Často se podává například kozí sýr s lanýži nebo fuži, což jsou těstoviny s hrstí orestovaných lanýžů.

Dalším zážitkem jsou vyhlášené ústřice z Limského kanálu či ombolo, což je plátek vepřového masa od kosti, jemně uzený, poté opékaný na žhavém uhlí.

Chybět samozřejmě nesmí ani mořské plody.

Grilované olihně

Velkým konkurentem istrijské kuchyně je kuchyně dalmatská. K sýrům se v Dalmácii hodně podává známý pršut, vyuzená šunka, sušená nejlépe ve větru. V restauracích často servírují také dalmatské brodetoo (brudet), což je guláš z mořských plodů nebo ryb s kukuřičnou polentou. Tento pokrm má však mnoho dalších variant. Mezi další známá chorvatská jídla patří pašticada – dušený pokrm z hovězího masa ažgvacet – guláš s nezaměnitelnou chutí, který se připravuje ze slepice. Nelze zapomenout ani na typické čevapčiči. 

Mezi nejpopulárnější alkoholické nápoje patří místní kořalky a pálenky – nejznámější je bylinná nazelenalá travarice. Chorvaté také velmi holdují konzumaci vína – nejznámější odrůdou je bílá malvazija. Nejpopulárnější nealkoholický nápoj je káva – Chorvaté jich zvládnou vypít i několik denně.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní a ochutnat nějakou z chorvatských specialit (viz výše), není nic lepšího, než se místních zeptat na jejich oblíbenou restauraci. Pravděpodobně nebude tak nablýskaná jako populární restaurace pár metrů od pláže, zato si však dopřejete pravý gurmánský zážitek a ochutnáte ty nejvyhlášenější chorvatská jídla připravená podle tradiční receptury.

Obvyklé ceny v restauracích

Nejlevnější jsou v chorvatských restauracích rizota a špagety. Nejdražší jsou naopak ústřice, langusty, humři a takzvané bílé ryby. Mezi dražší jídla patří i masové steaky.

  • Dalmátský pršut – 25–47 kun
  • Boloňské špagety – 15–35 kun
  • Rizoto s mořskými plody – 30–48 kun
  • Kvalitní bílá ryba – 85 kun
  • Čevapčiči – 30–45 kun
  • Hranolky – 12 kun
  • Jednoduchý salát – 12 kun
  • Palačinky – 15 kun

(Ceny jsou orientační)

Země Čechům zaslíbená

Chorvatsko, oficiálním názvem Chorvatská republika, je evropský stát, který se nachází na pomezí střední a jižní Evropy na východním pobřeží Jadranského moře. Jedná se o jeden z nástupnických států bývalé Jugoslávie a jeho sousedy jsou na severu Slovinsko, na východě Maďarsko a Srbsko, na jihovýchodě Bosna a Hercegovina a na jihu Černá Hora. V Chorvatsku žije asi 4,3 milionů obyvatel.

Chorvatsko zažilo koncem 90. let turistický boom a od té doby je trvale nejoblíbenější turistickou destinací pro české turisty, ročně jich sem míří až 800 tisíc. Navzdory tomu, že v letní sezoně většina turisticky atraktivních míst praská ve švech, je zde stále řada míst s autentickou kulturou, která stojí za to objevit. Chorvatské pobřeží Jadranského moře je téměř 2.000 km dlouhé, a tak si zde každý přijde na své.

Chorvatsko nenabízí ale jen moře a koupání. Chorvatská města jsou plná starobylých památek z římských dob i z časů benátské nadvlády.

Za zmínku stojí také velké přírodní bohatství – více než 1.200 ostrovů a útesů, 8 národních parků a 11 chráněných krajinných území. Mezi nejznámější přírodní památky patří bezpochyby NP Plitvická jezera, kde se kde se natáčel slavný seriál Vinnetou. V neposlední řadě nabízí Chorvatsko vyhlášenou gastronomii, která sází na místní kvalitní suroviny z moře i z pevniny.

Chorvatsko je zkrátka ideální dovolenkovou destinací, která láká svou snadnou dostupností, nesmírným přírodním i kulturním bohatstvím, relativně rozumnými cenami a uvolněnou atmosférou.

Průvodce pro tebe napsal vojtech.kaiser
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - září
Na tradiční koupačku vyraz v létě. Prší méně a je tepleji než v ČR.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 50 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu