Zlatni Rat
Chorvatsko

Peníze a ceny v Chorvatsku

Chorvatská kuna

Jednotkou měny je chorvatská kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun a bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1.000 kun.

Euro od roku 2023

Chorvatsko se chystá přijmout společnou evropskou měnu Euro od 1.1.2023. Od podzimu 2022 by měli všichni obchodníci přijímat jak kuny, tak euro a celý rok 2023 by ještě měly být všechny ceny uvedené v kunách i eurech. O detailech zde budeme informovat a postupně upravovat všechny průvodce po Chorvatsku.

Směnárny a platba kartou

V Chorvatsku můžete směnit jak české koruny (pouze někde), tak i eura (v každé směnárně). Nejhorší kurzy mají většinou hotelové směnárny a směnárny na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží. Nejlepší kurzy mají banky, ty se však nenachází úplně všude. Chorvatské kuny běžně vyměníte už ve směnárnách v ČR.

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kolik co stojí

Chorvatsko je o trochu dražší země než ČR. Velmi však záleží na tom, jestli jste uprostřed sezony v turistickém letovisku nebo mimo sezonu v nějakém menším chorvatském městě – ceny se mohou totiž výrazně lišit. Potraviny nejlevněji nakoupíte v supermarketech a nejdráže v malých místních soukromých obchodech. Ovoce a zeleninu za příznivé ceny můžete nakoupit brzy ráno či v podvečer na trzích.

Příklad cen

Jídlo:

 • Chléb – 6,5 HRK
 • Jogurt – 4 HRK
 • Hamburger – 12,5 HRK
 • Pizza – 37,5 HRK
 • Polévka – 12 HRK
 • Kopeček zmrzliny – 3 HRK
 • Káva – 9 HRK
 • Coca-Cola 2 litry – 15 HRK
 • Místní pivo – 16 HRK
 • Minerální voda – 10 HRK

Doprava:

 • Litr benzinu – 10 HRK
 • Průměrná jízdenka na MHD – 10 HRK
 • Taxi – 6 až 7 HRK za 1 km + 10 HRK nástupní sazba

Pláže:

 • Půjčovné lehátka se slunečníkem na 1 den – cca 15 až 20 HRK
 • Minigolf – 10 HRK
 • Půjčovné šlapadla – 50 HRK na hodinu
 • Půjčovné motorového člunu – 80 až 120 HRK za hodinu

(Ceny jsou pouze orientační)

Spropitné a smlouvání

Spropitné není zahrnuto v ceně, to znamená, že ho číšníci v restauracích očekávají. Mělo by činit asi 10 % útraty. Často se v restauracích počítá poplatek za prostírání. Spropitné se dává obdobným způsobem jako v ČR, nejčastěji se nechají peníze na stole.

V Chorvatsku se běžně moc nesmlouvá, můžete to zkusit maximálně v taxíku.

Jak ušetřit

Stejně tak jako téměř všude po světě se dá ušetřit hlavně na dopravě – nejezdit všude taxíkem, raději využívat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky. 

Dále se dá nemalá částka ušetřit na ubytování, které je v Chorvatsku obecně poměrné drahé, jelikož místní kapacity příliš nedostačují. Nejlevnější ubytování je v kempech a v penzionech mimo sezonu.

Ušetřit se dá hodně i na jídle, a to tím, že nebude chodit každý den do restaurace. Ideální je mít na ubytování kuchyňku, v případě kempu ohniště nebo plynový vařič a potraviny nakupovat v supermarketech nebo na místních trzích, díky čemuž ušetříte a ochutnáte místní čerstvé suroviny. Ušetřit můžete také při směňovaní peněz – vyhněte se hotelovým směnárnám a směnárnám na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel (do 450 HRK): Ubytování ve společném pokoji nebo v kempu, množství bezplatných aktivit a stravování na trzích nebo v levných restauracích.

Střední cesta (450 až 900 HRK): Ubytování v dvoulůžkovém pokoji v hotelu střední třídy, jídla v běžných restauracích, občasná návštěva baru a jeden placený výlet či jiná aktivita.

Luxusní varianta (900 HRK a výše): Ubytování v luxusním hotelu, stravování v nejlepších restauracích, pronájem auta a více placených výletů nebo různé placené aktivity (např. masáže).

Chystáš se do Chorvatska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 21. 06. 2022

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Hana
před 2 lety

Dobry den, netusite, jak je to v pripade, ze jedeme do Chorvatska obytnym vozem?

Dekuji!

Avatar uživatele
Andrea Gerhardtová
před 2 lety

Dobry den. Zajimaly by mne blizsi informace k ceste z ČR do Chorvatska (Sukošan) vzhledem ke covidu...

Odjizdime pristi tyden a tak by mne to zajimalo.. vzdy jsme jezdili pres Slovensko, Madarsko... nyni jsme chteli zkusit cestu pres Rakousko a Slovinsko... jsou na ceste tam i zpet nejaka omezeni - karantena, kontroly apod...? Covid jsme neprodelali, nebyli ani v karantene....

dekuji za informace na email agerhardtova@gmail.com

Avatar uživatele David _34
David _34
před 2 lety

Slovinském jen projet, zbytečně nezastavovat a na průjezd máte 12 hodin. Prokázat se rezervací ubytování v Chorvatsku.

Avatar uživatele
Květa
před 2 lety

Dobrý den, chtěli bychom s manželem autem pocestovat během srpnového týdne po Istrii v Chorvatskou. Z tohoto důvodu nemáme zajištěné žádné pevné ubytování , tudíž nelze dokončit vyplnění formuláře, který je potřebný k cestě do Chorvatska.

Doplňuji že jsme nebyli ani v karanténě, ani se nesetkali s nemocnou osobou a ani jsme neprodělali Covid 19.

Prosíme o radu jak postupovat.

Děkujeme. Manželé Martínkovi

Avatar uživatele
David Eiselt
před 2 lety

Formuláře se pevně na hranicích nekontrolují, pokud chcete mít ale klid na duši, rezervujte si ubytování třeba na jednu noc https://www.booking.com/region/h...p_adults=2