Cestování Covid–19

V současné lze vycestovat i za účelem turistiky, podmínkou je pouze vyplnění formuláře na hranicích. Pozemní cesta přes Rakousko a Slovinsko je možná bez předložení testu na koronavirus.

Při překročení hranice je nutno uvést přesné kontaktní údaje, adresu ubytování a datum plánovaného odjezdu ze země. Aktuální informace naleznete na webu Ministerstva zahraničí.

Od 15.6. je možný návrat z Chorvatska do ČR bez omezení, tedy bez testu na koronavirus i bez 14-denní karantény.

Chorvatská kuna

Jednotkou měny je chorvatská kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun a bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1.000 kun.

Směnárny a platba kartou

V Chorvatsku můžete směnit jak české koruny (pouze někde), tak i eura (v každé směnárně). Nejhorší kurzy mají většinou hotelové směnárny a směnárny na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží. Nejlepší kurzy mají banky, ty se však nenachází úplně všude. Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Nejpoužívanější jsou karty Eurocard/Mastercard, Visa, Maestro, Diners, JCB, American Express. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kolik co stojí

Chorvatsko je o trochu dražší země než ČR. Velmi však záleží na tom, jestli jste uprostřed sezony v turistickém letovisku nebo mimo sezonu v nějakém menším chorvatském městě – ceny se mohou totiž výrazně lišit. Potraviny nejlevněji nakoupíte v supermarketech a nejdráže v malých místních soukromých obchodech. Ovoce a zeleninu za příznivé ceny můžete nakoupit brzy ráno či v podvečer na trzích.

Příklad cen:

  • Chléb – 6,5 kuny
  • Jogurt – 4 kuny
  • Hamburger – 12,5 kuny
  • Pizza – 37,5 kuny
  • Polévka – 12 kun
  • Kopeček zmrzliny – 3 kuny
  • Káva – 8,5 kuny
  • Coca-Cola 2 litry – 14 kun
  • Místní pivo – 5,5 kuny
  • Minerální voda – 5,5 kuny


(Ceny jsou pouze orientační)

Spropitné a smlouvání

Spropitné není zahrnuto v ceně, to znamená, že ho číšníci v restauracích očekávají. Mělo by činit asi 10 % útraty. Často se v restauracích počítá poplatek za prostírání. V Chorvatsku se běžně moc nesmlouvá, můžete to zkusit maximálně v taxíku.

Jak ušetřit

Stejně tak jako téměř všude po světě se dá ušetřit hlavně na dopravě – nejezdit všude taxíkem, raději využívat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky. V případě, že vás cestuje více, tak si můžete vypůjčit auto. Dále se dá nemalá částka ušetřit na ubytování, které je v Chorvatsku obecně poměrné drahé, jelikož místní kapacity příliš nedostačují. Nejlevnější ubytování je v kempech a v penzionech mimo sezonu. Ušetřit se dá hodně i na jídle, a to tím, že nebude chodit každý den do restaurace. Ideální je mít na ubytování kuchyňku, v případě kempu ohniště nebo plynový vařič a potraviny nakupovat v supermarketech nebo na místních trzích, díky čemuž ušetříte a ochutnáte místní čerstvé suroviny. Ušetřit můžete také při směňovaní peněz – vyhněte se hotelovým směnárnám a směnárnám na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel (do 450 HRK): Ubytování ve společném pokoji nebo v kempu, množství bezplatných aktivit a stravování na trzích nebo v levných restauracích.

Střední cesta (450 až 900 HRK): Ubytování v dvoulůžkovém pokoji v hotelu střední třídy, jídla v běžných restauracích, občasná návštěva baru a jeden placený výlet či jiná aktivita.

Luxusní varianta (900 HRK a výše): Ubytování v luxusním hotelu, stravování v nejlepších restauracích, pronájem auta a více placených výletů nebo různé placené aktivity (např. masáže).

Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu