Chorvatská kuna

Jednotkou měny je chorvatská kuna (zkratka HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun a bankovky 5, 10, 20, 50, 100, 200 500 a 1.000 kun.

Směnárny a platba kartou

V Chorvatsku můžete směnit jak české koruny (pouze někde), tak i eura (v každé směnárně). Nejhorší kurzy mají většinou hotelové směnárny a směnárny na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží. Nejlepší kurzy mají banky, ty se však nenachází úplně všude. Chorvatské kuny běžně vyměníte už ve směnárnách v ČR.

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kolik co stojí

Chorvatsko je o trochu dražší země než ČR. Velmi však záleží na tom, jestli jste uprostřed sezony v turistickém letovisku nebo mimo sezonu v nějakém menším chorvatském městě – ceny se mohou totiž výrazně lišit. Potraviny nejlevněji nakoupíte v supermarketech a nejdráže v malých místních soukromých obchodech. Ovoce a zeleninu za příznivé ceny můžete nakoupit brzy ráno či v podvečer na trzích.

Příklad cen

Jídlo:

 • Chléb – 6,5 HRK
 • Jogurt – 4 HRK
 • Hamburger – 12,5 HRK
 • Pizza – 37,5 HRK
 • Polévka – 12 HRK
 • Kopeček zmrzliny – 3 HRK
 • Káva – 9 HRK
 • Coca-Cola 2 litry – 15 HRK
 • Místní pivo – 16 HRK
 • Minerální voda – 10 HRK

Doprava:

 • Litr benzinu – 10 HRK
 • Průměrná jízdenka na MHD – 10 HRK
 • Taxi – 6 až 7 HRK za 1 km + 10 HRK nástupní sazba

Pláže:

 • Půjčovné lehátka se slunečníkem na 1 den – cca 15 až 20 HRK
 • Minigolf – 10 HRK
 • Půjčovné šlapadla – 50 HRK na hodinu
 • Půjčovné motorového člunu – 80 až 120 HRK za hodinu

(Ceny jsou pouze orientační)

Spropitné a smlouvání

Spropitné není zahrnuto v ceně, to znamená, že ho číšníci v restauracích očekávají. Mělo by činit asi 10 % útraty. Často se v restauracích počítá poplatek za prostírání. Spropitné se dává obdobným způsobem jako v ČR, nejčastěji se nechají peníze na stole.

V Chorvatsku se běžně moc nesmlouvá, můžete to zkusit maximálně v taxíku.

Jak ušetřit

Stejně tak jako téměř všude po světě se dá ušetřit hlavně na dopravě – nejezdit všude taxíkem, raději využívat veřejnou dopravu nebo chodit pěšky. 

Dále se dá nemalá částka ušetřit na ubytování, které je v Chorvatsku obecně poměrné drahé, jelikož místní kapacity příliš nedostačují. Nejlevnější ubytování je v kempech a v penzionech mimo sezonu.

Ušetřit se dá hodně i na jídle, a to tím, že nebude chodit každý den do restaurace. Ideální je mít na ubytování kuchyňku, v případě kempu ohniště nebo plynový vařič a potraviny nakupovat v supermarketech nebo na místních trzích, díky čemuž ušetříte a ochutnáte místní čerstvé suroviny. Ušetřit můžete také při směňovaní peněz – vyhněte se hotelovým směnárnám a směnárnám na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel (do 450 HRK): Ubytování ve společném pokoji nebo v kempu, množství bezplatných aktivit a stravování na trzích nebo v levných restauracích.

Střední cesta (450 až 900 HRK): Ubytování v dvoulůžkovém pokoji v hotelu střední třídy, jídla v běžných restauracích, občasná návštěva baru a jeden placený výlet či jiná aktivita.

Luxusní varianta (900 HRK a výše): Ubytování v luxusním hotelu, stravování v nejlepších restauracích, pronájem auta a více placených výletů nebo různé placené aktivity (např. masáže).

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobry den, netusite, jak je to v pripade, ze jedeme do Chorvatska obytnym vozem?

Dekuji!

Odpovědět
před rokem

Dobry den. Zajimaly by mne blizsi informace k ceste z ČR do Chorvatska (Sukošan) vzhledem ke covidu...

Odjizdime pristi tyden a tak by mne to zajimalo.. vzdy jsme jezdili pres Slovensko, Madarsko... nyni jsme chteli zkusit cestu pres Rakousko a Slovinsko... jsou na ceste tam i zpet nejaka omezeni - karantena, kontroly apod...? Covid jsme neprodelali, nebyli ani v karantene....

dekuji za informace na email agerhardtova@gmail.com

před rokem
Avatar uživatele David _34
David _34

Slovinském jen projet, zbytečně nezastavovat a na průjezd máte 12 hodin. Prokázat se rezervací ubytování v Chorvatsku.

Dobrý den, chtěli bychom s manželem autem pocestovat během srpnového týdne po Istrii v Chorvatskou. Z tohoto důvodu nemáme zajištěné žádné pevné ubytování , tudíž nelze dokončit vyplnění formuláře, který je potřebný k cestě do Chorvatska.

Doplňuji že jsme nebyli ani v karanténě, ani se nesetkali s nemocnou osobou a ani jsme neprodělali Covid 19.

Prosíme o radu jak postupovat.

Děkujeme. Manželé Martínkovi

před rokem
Avatar uživatele
David Eiselt

Formuláře se pevně na hranicích nekontrolují, pokud chcete mít ale klid na duši, rezervujte si ubytování třeba na jednu noc https://www.booking.com/region/h...p_adults=2

Avatar uživatele
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu