Zlatni Rat
Chorvatsko

Co dělat v Chorvatsku

Pláže a koupání

Chorvatské pláže a koupání v Jadranu jsou už po desetiletí synonymem letní dovolené pro stovky tisíc Čechů i Slováků. Chorvatsko je stále relativně blízko, dost na to, abychom sem dojeli autem. Ceny jsou příznivější než třeba v Itálii či ve Španělsku, byť v posledních letech se rozdíly výrazně zmenšují. Ale především tu najdete tisíce pláží, od těch živých a leckdy přelidněných, po malé plážičky daleko od center dění. Chorvatské pobřeží je členité a rozmanité s krásnými výhledy na moře i kopcovitou krajinu. Služby v okolí většiny pláží jsou na slušné úrovni od půjčoven lehátek po restaurace a bary.

Jednou z nevýhod je fakt, že většina pláží v Chorvatsku je oblázkových a kamenitých. Těch s jemným bílým pískem najdete jen málo. Písečné pláže v Chorvatsku najdete sice podél celého pobřeží, ale v konkrétní lokalitě většinou jednu až dvě, které jsou logicky vyhledávanější než ostatní a tím pádem také přelidněnější.

A kam za nejhezčími plážemi Chorvatska? Mezi ty nejlepší patří Punta Rata v Brele jižně od Splitu. Oblíbenosti pláže bohužel odpovídá i její obrovská návštěvnost, proto pokud si chcete užít klidu, je třeba přijít velmi brzy z rána. Rajská pláž je skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Najdete ji v Loparu na ostrově Rab a měří asi 1,5 km. Pro děti je skvělou volbou nejen kvůli jemnému písku, ale i kvůli mělké vodě až několik desítek metrů od břehu. Nejživěji je rozhodně na Zrće beach, naopak mezi klidnější pláže patří Pupnatska Luka na jižní straně ostrova Korčula.

Detailnější přehled pláží pro vás připravujeme v průvodcích po konkrétních regionech Chorvatska.

Potápění a šnorchlování

Z evropského pohledu patří podmořský svět Chorvatska k tomu nejkrásnějšímu a nejbohatšímu. I z toho důvodu najdete podél celého pobřeží množství oficiálních potápěčských center a škol. Přibližné ceny potápění jsou tyto:

 • Výlet i s půjčením vybavení: od 250 do 500 HRK dle lokality a délky, 
 • Škola potápění i s certifikátem a půjčením vybavení: kolem 1 800 HRK.

Mezi nejkrásnější lokality pro potápění s množstvím korálů a ryb patří oblasti kolem ostrovů Mljet, Rab a Brač nebo zátoky Vrulja a Dingač.

Dáváte-li přednost šnorchlování, zamiřte na poloostrov Kamenjak na Istrii nebo na jih do dalmátského národního parku Kornati. Krásné šnorchlovací lokality pak najdete i na ostrovech Mljet, Rab, Brač nebo Korčula. Zajímavá místa při pevnině najdete i u měst Pelješac a Primošten. Podmořský svět těsně pod hladinou opět patří v Chorvatsku k těm nejzajímavějším v rámci Evropy. Těšit se můžete na hvězdice, korály i stovky ryb.

Půjčovny šnorchlovacího vybavení najdete v každém větším městečku. Za den půjčení brýlí i ploutví zaplatíte kolem 100 HRK

Windsurfing

Pokud dáváte přednost aktivnější dovolené, windsurfing je Chorvatsku číslem jedna mezi vodními sporty. Obecně nejideálnější podmínky se stálými větry panují v průlivech mezi ostrovy, který v Chorvatsku najdete desítky. Pokud s windsurfingem začínáte, je jen málo vhodnějších míst než Chorvatsko. Najdete tu mnoho surfařských škol, ty neznámější pak na ostrově Brač (ve městečku Bol), na ostrově Krk (Punat a Baška) a na pevnině ve městech Pelješac nebo Preluk.

Přibližné ceny:

 • 8 hodin kurzu pro začátečníky (obvykle 2 hodiny denně): cca 720 HRK
 • půjčení vybavení pro účastníky kurzu: 80 až 100 HRK na hodinu, pro ostatní 100 až 120 HRK

Historická města a městečka

Nejen chorvatské pobřeží je poseto pitoreskními historickými městy od Dubrovníku přes Split a Trogir až po Zadar a Pulu. Centra tepající nočním životem, desítky restaurací a barů a historie sahající až do 12. století, to je ideální kombinace k výletům mezi plážovými radovánkami. Při cestě k moři rozhodně také zvažte zastávku v hlavním městě Záhřebu, podívejte se na detailního průvodce.

Především Dubrovník nebo Split a blízký Trogir rozhodně stojí i za samostatnou návštěvu, třeba letecky na prodloužený víkend.

Turistika a národní parky

Chorvatsko kromě nespočetných pláží nabídne i skvělé podmínky pro turistiku a chození po horách. Na své si přijdou milovníci krátkých pohodových cest i nadšenci do náročných výstupů a vysokohorské turistiky. Nespornou výhodou chození po chorvatských horách je fakt, že na většině míst potkáte velmi málo dalších turistů a kopce tak budete mít jen pro sebe. 

Všechny národní parky Chorvatska jsou přístupné bez poplatku a najdete v nich i značené turistické trasy. Ty si můžete vyhledat například i na turistické verzi mapy.cz, značené stezky jsou znázorněny vždy červenou barvou. 

A kam se za turistikou vypravit? Mezi nejhezčí místa patří:

 • Národní park Paklenica, 
 • Pohoří Velebit, 
 • Pohoří Biokovo, 
 • Pohoří Dinara, 
 • Národní park Risnjak, 
 • Národní park Plitvická jezera,
 • a mnoho dalších míst...

Konkrétnější inspiraci můžete načerpat například z oficiálního turistického webu croatia.hr.

Pronajměte si jachtu

Zažijte Chorvatsko z jiné perspektivy a užijte si moře s partou či rodinou z paluby jachty. Podél celého pobřeží najdete nepřeberný výběr jachet všech velikostí s kapitánem pro nezkušené i bez kapitána pro zkušenější. Náklady se sice na první pohled můžou zdát vysoké, ale po rozpočítání na osobu ve finále můžete zaplatit podobně nebo dokonce i méně než za běžné ubytování. 

Ceny se za samotné půjčení se pohybují obvykle v rozmezí 700 až 1500 EUR dle typu lodi a sezóny. Započítat musíte ale další poplatky jako je nafta (cca 1500 Kč), poplatky za stání v marinách (kolem 500 HRK denně), apod. 

Loď můžete rezervovat například na českém webu yachtnet.cz. Praktické informace čtivou formou taky získáte z cestopisu od Standy "Středním Jadranem".

Pro děti

Pro rodiny s dětmi jsou skvělou volbou aquaparky a další zábavní centra či akvária, kde se vaše ratolesti vyblbnou klidně celý den.

Aquaparky:

Další:

Párty a noční zábava

Kdo si chce užít žhavé noční zábavy, měl by zamířit na proslulé diskotéky na pláži Zrće na ostrově Pag, často označované jako „chorvatská Ibiza“. Vyhlášená je také diskotéka Saturnus ve středisku Zaton u Zadaru. V Chorvatsku se každoročně pořádá také řada hudebních festivalů, z nich největší je festival Ultra Europe ve Splitu. 

Chystáš se do Chorvatska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021