Elektřina a zásuvky

Chorvatská elektrická síť funguje na bázi napětí 230 V a frekvence 50 Hz, což jsou stejné hodnoty jako v České republice.

Zásuvky a zástrčky se v Chorvatsku používají zejména typu F (tzv. typ Schuko)typu C. Zásuvka typu F vypadá shodně jako zásuvky v ČR, jen má místo zemnícího kolíku dvojici uzemňovacích pásků nahoře a dole. S tím si však většina moderních zástrček (například pro počítače či rychlovarné konvice) bez problému poradí, jelikož kromě otvoru na zemnící kolík má po stranách i výřezy právě pro zemnící pásky. Ostatně i v ČR se již často setkáte právě s "Schuko" zásuvkami.

Zásuvky typu C nemají zemnění (nahrazuje ho dvoufázová ochrana), bez potíží do nich zapojíte většinu spotřebičů.

  • Zásuvky: F a C
  • Napětí: 230 V
  • Frekvence: 50 Hz
  • Adaptér: není potřeba

Internet

Chorvatsko je součástí EU, data v mobilu vám tak budou fungovat bez příplatku. Využívat je můžete úplně stejně, jako byste využívali doma v ČR nebo na Slovensku. Internetové pokrytí v Chorvatsku je dobré prakticky ve všech částech země, zejména ve velkých městech a letoviscích.

Veřejné wi-fi sítě nabízí naprostá většina hotelů i penzionů a jsou dostupné v mnoha větších restauracích.

Volání

Pro volání se v rámci EU vztahují stejná pravidla jako byste volali vnitrostátně. Z Chorvatska domů tedy budete volat za shodné ceny a tarify jako voláte po ČR. Žádné příplatky za roaming při cestě do Chorvatska nečekejte.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu