Jak do Chorvatska

Autem

Do Chorvatska se můžete dopravit vlastním autem, autobusem, vlakem nebo letadlem. Pravděpodobně nejvíce Čechů preferuje dopravu vlastním autem, ta však nemusí být zrovna nejlevnější, pokud pojedete například pouze ve dvojici. Je potřeba počítat také s dálničními poplatky v Rakousku, Slovinsku a přímo v Chorvatsku. Autem z Prahy do Splitu je to přibližně 1.000 km a cesta vám potrvá asi 11 hodin, ale zvláště v letních měsících se může značně prodloužit kvůli častým dopravním komplikacím. Pokud nechcete řídit takovou vzdálenost, je na místě zvolit dopravu autobusem nebo vlakem. 

Autobusem

Levněji vychází autobus – můžete si koupit buď nějaký zájezd, kde dopravu zajišťuje přímo autobus od CK, nebo se vydat do Chorvatska na vlastní pěst. Z Prahy a Brna jezdí do Splitu, Zadaru a letovisek poblíž autobusy RegioJet. Cesta z Prahy do Splitu trvá cca 18 hodin. Cena jednosměrné jízdenky stojí okolo 1.500 Kč. Z Prahy do Záhřebu jezdí autobusy Eurolines.

Cesta trvá 10 hodin a cena jednosměrné jízdenky se pohybuje okolo 700 Kč. Vlak je sice dražší varianta, ale na rozdíl od autobusu budete mít soukromé kupé. Jednou denně jezdí přímý vlak z Prahy do Splitu, cesta trvá asi 14 hodin.

Letadlem

Pokud si potrpíte na rychlý způsob dopravy, tak přichází na řadu letadlo. Doba letu z Prahy do Chorvatska činí přibližně 90 minut. Praha má přímé letecké spojení se Splitem, Dubrovníkem (obsluhováno aerolinkou SmartWings) a se Záhřebem (obsluhováno aerolinkou Croatia Airlines). Zpáteční letenky se SmartWings stojí přibližně 6–8.000 Kč. Zpáteční letenky s Croatia Airlines stojí přibližně 4.000 Kč. Croatia Airlines nabízí širokou škálu leteckých spojení po Chorvatsku, takže se z Prahy s přestupem v Záhřebu můžete vydat například do Puly nebo Zadaru. Vyhledejte si letenky do Chorvatska.

Jak se nejlépe dopravovat

Vlastním autem

Silniční provoz v Chorvatsku je velmi podobný tomu našemu, takže doprava autem je bezproblémová. Na dálnici smíte jet 130 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Pokud nepřijedete do Chorvatska vlastním autem, tak si ho můžete půjčit v nějaké zdejší autopůjčovně. Naleznete je na letištích a v každém větším městě nebo turistickém letovisku. Litr benzinu v Chorvatsku stojí přibližně 9,5 kuny a litr nafty přibližně 8,5 kuny.

Chorvatské silnice

Autobusem

Nejrozšířenějším druhem veřejné dopravy v Chorvatsku je doprava autobusová. Autobusy jsou relativně moderní, sedačky mají pohodlné a jsou klimatizované (většinou). Za kilometr cesty autobusem zaplatíte maximálně jednu kunu – záleží na konkurenci na dané trase. Na exponovaných trasách, jako je například Záhřeb – Rijeka, zaplatíte přibližně mezi 50 a 60 lipami za kilometr.

Po železnici

Železniční dopravu v zemi zajišťují Chorvatské železnice http://www.hzpp.hr/en. Šestihodinová cesta ze Splitu do Záhřebu vyjde na 208 kun.

Lodí

Na pobřeží Jadranu je velmi rozšířená lodní doprava. Největším dopravcem je Jadrolinija: http://www.jadrolinija.hr/en/ferry-croatia. Mezi další dopravce patří http://lnp.hr/en/, https://www.krilo.hr/en/, http://www.miatours.hr/. Jízdenky na trajekty a běžné lodě lze kupovat online přes web dopravce, nebo přímo v přístavech, kde má každý dopravce svůj stánek. Zakoupení jízdenky nezaručuje okamžitou přepravu. Naloďování vozidel na trajekty probíhá podle toho, jak jsou volná místa. Když se trajekt naplní, je třeba čekat na další spoj.

Pokud možno, vyhněte se cestování trajektem v sobotu, kdy probíhá v ubytovacích kapacitách střídání turnusů (většina dovolených je od soboty do soboty) a tím pádem se v přístavech tvoří až několikahodinové fronty.

Letadlem

Pokud upřednostňujete pohodlí při cestování před cenou, můžete se po Chorvatsku pohybovat i letecky. Národní aerolinky Croatia Airlines nabízí poměrně hustou sít vnitrostátních linek: http://www.croatiaairlines.com/Plan-Book/Destinations-map.

Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu