Autem

Silniční provoz v Chorvatsku je velmi podobný tomu našemu, takže doprava autem je bezproblémová. Na dálnici smíte jet 130 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h. Pobřežní silnice jsou v létě velmi frekventované a provoz v letoviscích taktéž.

Litr benzinu v Chorvatsku stojí přibližně 9,5 HRK a litr nafty přibližně 8,5 HRK, ceny jsou tak přibližně o 2 až 3 Kč na litr vyšší než v ČR.

Dálnice a hlavní silnice jsou nové a kvalitní, vedlejší silnice snesou srovnání s těmi českými.

Míříte-li do oblasti Dubrovníku nebo Černé Hory, nemělo by vás překvapit, že budete zhruba 10 km projíždět přes území Bosny a Hercegoviny (letovisko Neum). Cestovní pas však mít nemusíte, občanský průkaz postačí.

Dálniční poplatky v Chorvatsku

Dálkové trasy lze jet výhradně po dálnicích, objíždění přes silnice nižších kategorií se může protáhnout o mnoho hodin. V Chorvatsku funguje systém mýtného, kdy se platí u mýtné brány za konkrétní projetý úsek dálnice. Lze platit hotovostí i kreditní kartou, druhý způsob je značně výhodnější, protože pro platby kartou jsou vyčleněny speciální pruhy, kde bývají výrazně kratší fronty.

Mýtnou bránou se projíždí při vjezdu na dálnici (dostanete kartičku) a výjezdu z ní (odevzdáte kartičku), zaplatíte při výjezdu podle ujeté vzdálenosti.

Navíc se na určitých úsecích platí za průjezdy tunelem nebo po mostech, tam zaplatíte vždy rovnou u jediné mýtné brány.

Příklady cen poplatků

Dálnice A2

Dálnice A1

  • Záhřeb – Gospič (ostrov Pag a okolí): 140 HRK
  • Záhřeb – Zadar: 193 HRK
  • Záhřeb – Benkovac (Biograd, Pakoštane a okolí): 212 HRK
  • Záhřeb – Šibenik: 242 HRK
  • Záhřeb – Dugopolje (Split a okolí, ostrov Brač): 284 HRK
  • Záhřeb – Šestanovac (Makarska): 310 HRK
  • Záhřeb – Ploče: 359 HRK
  • Kompletní seznam poplatků na dálnici A1

Dálnice A6

Dálnice A7

Dálnice A8

  • Pula – Rijeka: 40 HRK
  • Tunel: 46 HRK

Dálnice A9

Poplatky na dalších dálnicích A3, A4 a A11 najdete na webu www.hac.hr.

Jak ušetřit na mýtném?

Cestujete-li na větší vzdálenost, rozhodně se vám vyplatí zakoupit (resp. zapůjčit) mýtnou krabičku ENC. Zaprvé se vyhnete frontám u mýtných bran a za druhé budete platit nižší mýtné zhruba o 22%. Zapůjčení krabičky ENC vyjde 400 Kč za 12 dnů (+1 000 Kč vratná kauce), resp. 600 Kč na 17 dnů (+ vratná kauce 1 200 Kč). Mýtné krabičky platí na všech úsecích chorvatských dálnic s výjimkou úseku Macelj (slovinská hranice) – Záhřeb. 

Nevýhodou je fakt, že mýtnou krabičku ENC lze zakoupit pouze na určených místech, která jsou otevřena obvykle jen od 8:00 do 16:00.

Kompletní a přehledný návod, kde zakoupit a jak používat ENC najdete na webu ÚAMK.

Pokud nepřijedete do Chorvatska vlastním autem, tak si ho můžete půjčit v nějaké zdejší autopůjčovně. Naleznete je na letištích a v každém větším městě nebo turistickém letovisku.

Autobusem

Nejrozšířenějším druhem veřejné dopravy v Chorvatsku je doprava autobusová. Autobusy jsou relativně moderní, sedačky mají pohodlné a jsou klimatizované (většinou). Za kilometr cesty autobusem zaplatíte maximálně jednu kunu – záleží na konkurenci na dané trase.

Autobusové spojení na exponovaných trasách je velmi časté a například podél pobřeží od Puly až po Dubrovník jezdí meziměstské dálkové i kratší místní trasy několikrát do hodiny. 

Na krátkých trasách mezi blízkými městy není nezbytně nutné kupovat jízdenky online dopředu, stačí u pokladny na autobusovém nádražím, případně u řidiče. Mějte s sebou vždy připravenou hotovost v co možná nejpřesnější částce, především při platbě u řidiče. 

V Chorvatsku bohužel neexistuje žádný jednotný vyhledávač tipu Idosu. Nejvíce se osvědčil vyhledávač busticket4.me, kde lze většinu jízdenek koupit online a na jehož webu informace o spojích nejvíce odpovídají realitě. Oficiálně se o jízdních řádech dá informovat především na webových stránkách velkých autobusových stanic. Podívejte se na odkazy: DubrovníkSplitZadar, Záhřeb.

Dále kontrolujte i webové stránky Flixbusu, který kromě mezinárodních spojů provozuje i vnitrostátní linky v Chorvatsku na mnoha trasách a v ostatních vyhledávačích se obvykle nezobrazuje.

Vlakem

Železniční dopravu v zemi zajišťují Chorvatské železnice HZPP.  Vlaky v Chorvatsku hrají "druhé housle" a u naprosté většiny tras bude pohodlnější i rychlejší jízda autobusem. Vlaky využijete především při cestě ze Záhřebu na východ směrem na Osijek, lze využít i při cestě ze Záhřebu do Rijeky, anebo při popojíždění krátkých úseků v méně obydlených oblastech.

Jízdní řády včetně možností koupě online jízdenek najdete na webu http://www.hzpp.hr/en.

Lodí

Na pobřeží Jadranu je velmi rozšířená lodní doprava. Největším dopravcem je Jadrolinija. Mezi další dopravce patří, Krilo (mezi Splitem a ostrovy Brač a Hvar), Miatours. Jízdenky na trajekty a běžné lodě lze kupovat online přes web dopravce, nebo přímo v přístavech, kde má každý dopravce svůj stánek. Zakoupení jízdenky nezaručuje okamžitou přepravu. Naloďování vozidel na trajekty probíhá podle toho, jak jsou volná místa. Když se trajekt naplní, je třeba čekat na další spoj.

Pokud možno, vyhněte se cestování trajektem v sobotu, kdy probíhá v ubytovacích kapacitách střídání turnusů (většina dovolených je od soboty do soboty) a tím pádem se v přístavech tvoří až několikahodinové fronty.

Pokud budete cestovat bez auta, například na výlety na ostrovy, není potřeba řešit jakékoliv jízdenky v předstihu. Stačí přijít do přístavu a koupit na místě.

Letadlem

I přesto, že Chorvatsko je rozlohou malá země, fungují zde i vnitrostátní lety. Nejhustší provoz mezi Splitem, Dubrovníkem a Záhřebem zajišťují Croatia Airlines s cenami za jednosměrné letenky zhruba od 60 EUR

Zajímavostí je malá letecká společnost Trade Air, která létá mezi městy Osijek, Záhřeb, Dubrovník, Split, Rijeka a Pula převážně s letadly českými výroby typu L-410. Ceny jednosměrných letenek začínají zhruba na 45 EUR.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu