Cestování Covid–19

V současné lze vycestovat i za účelem turistiky, podmínkou je pouze vyplnění formuláře na hranicích. Pozemní cesta přes Rakousko a Slovinsko je možná bez předložení testu na koronavirus.

Při překročení hranice je nutno uvést přesné kontaktní údaje, adresu ubytování a datum plánovaného odjezdu ze země. Aktuální informace naleznete na webu Ministerstva zahraničí.

Od 15.6. je možný návrat z Chorvatska do ČR bez omezení, tedy bez testu na koronavirus i bez 14-denní karantény.

Vízum

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Chorvatska vízum ani pobytové povolení. Pokud občan hodlá pobývat na území Chorvatska déle než 3 měsíce, má povinnost přihlásit se k pobytu na krajském (župním) policejním ředitelství nebo na policejní stanici nejpozději do 8 dnů po uplynutí 3 měsíců jeho pobytu. Policie na základě toho vydá potvrzení o přechodném pobytu. Pro výkon práce či zaměstnání v Chorvatsku není pro občany ČR potřeba pracovní povolení. Při výkonu práce či zaměstnání nebo při studiu delším než 3 měsíce je třeba si obstarat potvrzení o přechodném pobytu za účelem zaměstnání/studia. Zdroj a více informací zde: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/visa.html

Pro vstup do Chorvatska využívejte výhradně hraničních přechodů k tomu určených – viz: http://www.mzv.cz/file/2500458/karta_carinarnica_rh.pdf.

Celní předpisy

Dovoz drog a jiných omamných prostředků z/do Chorvatska není dovolen, hrozí za něj tučná peněžitá pokuta a případné vyhoštění ze země. Bezcelně lze dovézt 200 cigaret, 250 gramů tabáku, 1 litr tvrdého alkoholu (nad 22 %) a 2 litry nápojů s obsahem alkoholu do 22 %. Dále pak 4 litry vína a 16 litrů piva. Na hraničním přechodu je potřeba nahlásit dovoz nebo vývoz peněžních prostředků nebo cestovních šeků v hodnotě 10.000 euro a vyšší.

Dovoz léků je povolen v množství odpovídajícím osobní potřebě po dobu nejvýše jednoho měsíce. Pozor si dejte také na vývoz historicky nebo kulturně cenných předmětů především ze dna moře. Více informací zde: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/chorvatsko/cestovani/duty.html.

Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu