Zlatni Rat
Chorvatsko

Víza do Chorvatska

Cestovní pas a občanský průkaz

Chorvatsko je členem EU a od 1.1.2023 i v Schengenu, tudíž ke vstupu nepotřebujete žádné vízum. Celnice a kontroly na hranicích se Slovinskem a Maďarskem jsou od 1.1.2023 zrušeny.

I po vstupu země do EU se každoročně internet zaplní dotazy, zda lze do Chorvatska cestovat na občanský průkaz nebo je třeba cestovní pas. Cestování na občanku lze využít na všechny druhy dopravy, tj. letecky, autem, autobusem i vlakem. Při cestě do Chorvatska si vystačíte s běžným OP vydaným po roce 2000 (se strojově čitelnými údaji).

K cestě lze samozřejmě využít i cestovní pas, výhodu v kratším odbavení na hranicích či letištích však oproti občanskému průkazu nemá. Je tak úplně jedno, s jakým cestovním dokladem do Chorvatska vyrazíte: cestovní pas a občanský průkaz jsou na stejné úrovni.

Cestovní doklady pro děti

Od roku 2012 není možné vycestovat s dětmi bez vlastního dokladu - cestovního pasu nebo občanského průkazu. Každé dítě nehledě na věk musí mít vlastní cestovní doklad. 

Další dokumenty

Krom platného pasu nebo občanského průkazu nejsou vyžadovány žádné další dokumenty.

V Chorvatsku platí český nebo slovenský řidičský průkaz bez omezení.

Celní předpisy

Dovoz drog a jiných omamných prostředků z/do Chorvatska není dovolen, hrozí za něj tučná peněžitá pokuta a případné vyhoštění ze země. Bezcelně lze dovézt 200 cigaret, 250 gramů tabáku, 1 litr tvrdého alkoholu (nad 22 %) a 2 litry nápojů s obsahem alkoholu do 22 %. Dále pak 4 litry vína a 16 litrů piva. Na hraničním přechodu je potřeba nahlásit dovoz nebo vývoz peněžních prostředků nebo cestovních šeků v hodnotě 10.000 euro a vyšší.

Dovoz léků je povolen v množství odpovídajícím osobní potřebě po dobu nejvýše jednoho měsíce. Pozor si dejte také na vývoz historicky nebo kulturně cenných předmětů především ze dna moře. Více informací na webu MZV.

Chystáš se do Chorvatska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele vojtech.kaiser
naposledy aktualizováno 01. 01. 2023

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.