Cestování Covid–19

V současné lze vycestovat i za účelem turistiky, podmínkou je pouze vyplnění formuláře na hranicích. Pozemní cesta přes Rakousko a Slovinsko je možná bez předložení testu na koronavirus. Při návratu do ČR však musíte negativní test na koronavirus zatím předložit.

Při překročení hranice je nutno uvést přesné kontaktní údaje, adresu ubytování a datum plánovaného odjezdu ze země. Aktuální informace naleznete na webu Ministerstva zahraničí.

Autem

Pravděpodobně nejvíce Čechů preferuje dopravu vlastním autem, ta však nemusí být zrovna nejlevnější, pokud pojedete například pouze ve dvojici. Je potřeba počítat také s dálničními poplatky v Rakousku, Slovinsku a přímo v Chorvatsku. Autem z Prahy do Splitu je to přibližně 1.000 km a cesta vám potrvá asi 11 hodin, ale zvláště v letních měsících se může značně prodloužit kvůli častým dopravním komplikacím.

Z Prahy vede nejkratší a většinou i nejrychlejší cesta přes České Budějovice, Linec a po dálnici A9 okolo Grazu na jih, krátkým úsekem přes Slovinsko a okolo Záhřebu po dálnici A1 podél celého chorvatského pobřeží. Trasa přes Brno a Vídeň je zhruba o 60 km delší, nicméně se vyhnete poplatkům za tunely na rakouské dálnici A12 v celkové výši 13,50 EUR jedním směrem.

Z Brna pak pojedete přes Vídeň a na "pražskou" trasu se napojíte u města Graz. 

Je potřeba počítat také s dálničními poplatky po cestě:

  • Rakousko: desetidenní dálniční známka za 9,20 EUR a koupíte ji i na českých benzinkách před hranicemi, navíc počítejte s poplatky za průjezd tunely na dálnici A9 (Bosruck za 5 EUR a Gleinalm za 8,50 EUR), 
  • Slovinsko: týdenní dálniční známka stojí 15 EUR, měsíční pak 30 EUR a koupíte je na čerpacích stanicích v Rakousku i Chorvatsku. Desetidenní dálniční známka neexistuje,
  • Slovensko: 10denní dálniční známka vyjde na 10 EUR, zakoupit můžete online nebo čerpacích stanicích, 
  • Maďarsko: týdenní dálniční známka za 3 500 HUF, měsíční za 4 780 HUF ve formě elektronické viněty. Koupíte online na oficiálním webu,
  • Chorvatsko: platí se mýtné na konkrétních úsecích dálnic, viz jejich detailní seznam. Ceny jsou uvedeny v kunách.

A co ceny benzínu po cestě? Kde je nejvýhodnější natankovat? Obecně platí, že rozdíly jsou relativně velké a můžou činit až 3 Kč na litr. Ze zemí po cestě bývá stabilně nejlevnější benzín v Rakousku (obecně o zhruba o 20 až 30 haléřů levnější než v ČR), naopak v Chorvatsku a Slovinsku zaplatíte v průměru za benzin zhruba o 2 Kč více než u nás.

Letadlem

Pokud si potrpíte na rychlý způsob dopravy, tak přichází na řadu letadlo. Doba letu z Prahy do Chorvatska činí přibližně 90 minut. Nejlevnější letenky stabilně nabízí Ryanair na své trase z Prahy do Zadaru, které v letní sezoně vyjdou zhruba na 3 000 Kč za zpáteční cestu, mimo sezonu v akcích i pod 1 000 Kč. 

Další přímé linky míří do Splitu, Dubrovníku (obsluhováno aerolinkou SmartWings) a Záhřebu (obsluhováno aerolinkou Croatia Airlines). Zpáteční letenky se SmartWings stojí přibližně 6–8.000 Kč. Zpáteční letenky s Croatia Airlines stojí přibližně 4.000 Kč. Croatia Airlines nabízí širokou škálu leteckých spojení po Chorvatsku, takže se z Prahy s přestupem v Záhřebu můžete vydat například do Puly nebo Zadaru.

Vyhledejte si letenky do Chorvatskakde najdete detailní informace a seznam měst, ze kterých a do kterých se létá.

Autobusem

Nejlevněji vychází autobus – můžete si koupit buď nějaký zájezd, kde dopravu zajišťuje přímo autobus od CK, nebo se vydat do Chorvatska na vlastní pěst. Z Prahy a Brna jezdí do Splitu, Zadaru a letovisek podél celého pobřeží autobusy RegioJet i Flixbus. Cesta z Prahy do Splitu trvá cca 18 hodin. Cena jednosměrné jízdenky stojí od 800 do 1.500 Kč a je potřeba rezervovat s větším předstihem, na letní sezonu určitě minimálně měsíc před odjezdem. Akce, kdy zpáteční jízdenka vyjde i na cenu okolo 1 500 Kč, nabízí především společnost RegioJet.

 Z Prahy do Záhřebu využijete častého spojení Flixbus, kdy jednosměrná jízdenka startuje zhruba na 800 Kč.

Vlakem

V aktuální sezoně neexistuje přímé železniční spojení z ČR nebo Slovenska do Chorvatska. Dřívější přímé vozy nebyly obnoveny. Nejkratší cesta vlakem tak vede obvykle přes Budapešť nebo Vídeň, odkud přímé spoje k moři jezdí.

Bez přímého spojení však cesta vlakem příliš nedává smysl a aktuálně se nevyplatí ani cenově, ani časově.

Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu