Autem

Pravděpodobně nejvíce Čechů preferuje dopravu vlastním autem, ta však nemusí být zrovna nejlevnější, pokud pojedete například pouze ve dvojici. Je potřeba počítat také s dálničními poplatky v Rakousku, Slovinsku a přímo v Chorvatsku. Autem z Prahy do Splitu je to přibližně 1.000 km a cesta vám potrvá asi 11 hodin, ale zvláště v letních měsících se může značně prodloužit kvůli častým dopravním komplikacím.

Z Prahy vede nejkratší a většinou i nejrychlejší cesta přes České Budějovice, Linec a po dálnici A9 okolo Grazu na jih, krátkým úsekem přes Slovinsko a okolo Záhřebu po dálnici A1 podél celého chorvatského pobřeží. Trasa přes Brno a Vídeň je zhruba o 60 km delší, nicméně se vyhnete poplatkům za tunely na rakouské dálnici A12 v celkové výši 13,50 EUR jedním směrem. Podívejte se na mapu trasy.

Z Brna pak pojedete přes Vídeň a na "pražskou" trasu se napojíte u města Graz, viz mapa trasy.

Cesta na poloostrov Istrie vede z Prahy přes České Budějovice do Lince, dále směrem na Salcburk a na jih po dálnici A10 směr Villach. Slovinskem projedete přes Lublaň a Koper a dále po chorvatské dálnici směrem do Puly, viz mapa trasy.

Je potřeba počítat také s dálničními poplatky po cestě:

 • Rakousko: desetidenní dálniční známka za 9,20 EUR a koupíte ji i na českých benzinkách před hranicemi, navíc počítejte s poplatky za průjezd tunely na dálnici A9 (Bosruck za 5 EUR a Gleinalm za 8,50 EUR), resp. A10 (12,50 EUR),
 • Slovinsko: týdenní dálniční známka stojí 15 EUR, měsíční pak 30 EUR a koupíte je na čerpacích stanicích v Rakousku i Chorvatsku. Desetidenní dálniční známka neexistuje,
 • Slovensko: 10denní dálniční známka vyjde na 10 EUR, zakoupit můžete online nebo čerpacích stanicích, 
 • Maďarsko: týdenní dálniční známka za 3 500 HUF, měsíční za 4 780 HUF ve formě elektronické viněty. Koupíte online na oficiálním webu,
 • Chorvatsko: platí se mýtné na konkrétních úsecích dálnic, viz jejich detailní seznam. Ceny jsou uvedeny v kunách. Detailní popis dálničních poplatků v Chorvatsku najdete také v kapitole "Doprava".

A co ceny benzínu po cestě? Kde je nejvýhodnější natankovat? Obecně platí, že rozdíly jsou relativně velké a můžou činit až 3 Kč na litr. Ze zemí po cestě bývá stabilně nejlevnější benzín v Rakousku (obecně o zhruba o 20 až 30 haléřů levnější než v ČR), naopak v Chorvatsku a Slovinsku zaplatíte v průměru za benzin zhruba o 2 Kč více než u nás.

Vlakem

Od 30.6.2020 spouští Regiojet spouští přímé vlakové spojení z Česka a Slovenska do chorvatské Rijeky. Noční vlaky nabídnou jak místa k sezení, tak lůžková kupé.

 • Jízdenky rezervujte na webu regiojet.cz
 • Jednosměrná jízdenka na sezení od 590 Kč
 • Jednosměrná jízdenka v lůžkovém kupé od 790 Kč

Trasa a frekvence vlaků

Přímé vlaky z ČR do Chorvatska startují 30.6. a budou jezdit až do 25.9.

Jezdit se bude denně po následující trase:

 • Praha (17:20) – Pardubice (18:15) – Brno (19:48) – Břeclav (20:23) – Bratislava (21:12) – Rijeka (8:46)
 • Rijeka (18:35) – Bratislava (5:34) – Břeclav (6:34) – Brno (7:07) – Pardubice (8:44) – Praha (9:42)

Na vlaky budou v Rijece navazovat autobusy, které cestující rozvezou podél celého chorvatského pobřeží. Transferovou jízdenku na autobus můžete zakoupit opět online přes web Regiojet.cz, cílovou destinaci zadejte již v průběhu rezervace vlaku. Koupíte tak jedinou jízdenku na vlak i autobus v jednom kroku. Do vyhledávání tedy zadáte počáteční bod (např. Praha či Brno) a rovnou koncový bod (např. Makarska, Baška, apod.). Systém vám rovnou nabídne přestupní jízdenku s vlakem do Rijeky a návazným autobusem.

Dříve populární autovlak do Chorvatska, na kterém jste mohli přepravovat i vlastní auto, v letošní sezoně není v provozu.

Letadlem

Pokud si potrpíte na rychlý způsob dopravy, tak přichází na řadu letadlo. Doba letu z Prahy do Chorvatska činí přibližně 90 minut. Nejlevnější letenky stabilně nabízí Ryanair na své trase z Prahy do Zadaru, které v letní sezoně vyjdou zhruba na 3 000 Kč za zpáteční cestu, mimo sezonu v akcích i pod 1 000 Kč. 

Další přímé linky míří do Splitu, Dubrovníku (obsluhováno aerolinkou SmartWings) a Záhřebu (obsluhováno aerolinkou Croatia Airlines). Zpáteční letenky se SmartWings stojí přibližně 6–8.000 Kč. Zpáteční letenky s Croatia Airlines stojí přibližně 4.000 Kč. Croatia Airlines nabízí širokou škálu leteckých spojení po Chorvatsku, takže se z Prahy s přestupem v Záhřebu můžete vydat například do Puly nebo Zadaru.

Vyhledejte si letenky do Chorvatskakde najdete detailní informace a seznam měst, ze kterých a do kterých se létá.

Autobusem

Alternativní dopravu nabízí autobusové společnosti. Cesta do letovisek na Istrii a okolo Zadaru trvá kolem 14 až 15 hodin, do Splitu zhruba 16 a do Dubrovníku 18 hodin. Přímých spojů však v aktuální sezoně mnoho není.

Přímé spoje k moři:

Nejčastější přímé spojení k moři nabízí společnost Flixbus. Cesta trvá zhruba o dvě hodiny méně než vlakem Regiojetu, avšak riziko nepravidelností je mnohem větší. Cesta z Prahy do Rijeka trvá necelých 13 hodin, do Splitu pak 16 hodin. Jednosměrné jízdenky v sezoně se pohybují mezi 990 a 1 700 Kč, finální cena se však liší podle vzdálenosti. Jízdenky kupujte online ideálně alespoň s předstihem jednoho měsíce na flixbus.com. Jezdí se na těchto trasách:

 • Praha – Brno – Rijeka – Opatija, 
 • Praha – Brno – Zadar – Biograd na Moru – Pirovac – Vodice – Šibenik – Trogir – Split
 • Ostrava – Olomouc – Zadar – Biograd na Moru – Pirovac – Vodice – Šibenik – Trogir – Split

Přímé spoje na Makarsou provozuje taky Leo Express svými autobusy. Cesta do Splitu zabere zhruba 16 hodin a jednosměrné jízdenky startují na částce 1 000 Kč. Jízdenky rezervujte online na webu Leo Express. Jezdí se po této trase:

 • Praha – Tábor – České Budějovice – Kaplice – Zadar – Biograd na Moru – Vodice – Šibenik – Split – Omiš – Baška Voda – Makarska

Další společnosti provozující přímé spoje do Chorvatska:

 • Umbrella Holidays nabízí denní odjezdy z Prahy, Brna a Bratislavy do letovisek od Zadaru po Split. Zaměřuje se spíše na komfort cestujících, velké rozestupy mezi sedačkami a nabízí dokonce tři druhy tříd. Zpáteční jízdenky v Comfort Class začínají na 2 900 Kč, Premium Class na 3 200 Kč a v Business Class, kde je zdarma i studená večeře, na 4 900 Kč. Detaily a rezervace jízdenek.
 • Jadranexpress jezdí do letovisek od Zadaru po Split s cenami za zpáteční jízdenku od 2 500 Kč, online rezervace jízdenek.

Přímé spoje do Záhřebu a Osijeku:

 • Flixbus jezdí z Prahy až 3x denně, z Brna 1x denně. Cesta zabere 9,5 až 10,5 hodiny a zpáteční jízdenky se dají pořídit online přes web Flixbusu od 1 500 Kč. Z Prahy jezdí přímý denní spoj i do Osijeku na východě země. Cesta trvá asi 13 hodin a zpáteční jízdenky v prodeji od 1 800 Kč.

Zájezdy do Chorvatska

Nechcete řešit dovolenou stylem „na vlastní pěst“? Nabídka zájezdů do Chorvatska je široká a od nejlevnějších pobytů v kempu s vlastní dopravou po luxusní all-inclusive pobyty. Mnoho cestovek vypravuje vlastní autobusy snad do každého letoviska od Istrie až po Dubrovník, stejně tak nabídka chartertových letů je bohatá. 

Podívejte se na kompletní výpis zájezdů do Chorvatska.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele vojtech.kaiser
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 27 dny
Navrhni úpravu