Egypt

9 míst co vidět v Egyptě

Siwa

Siwa

Oáza uprostřed ničeho, ale nejkouzelnější místo v Egyptě – tolik odlišné od zbytku země. Siwa se nachází v poušti na západě Egypta u libyjských hranic a je obydlena původním berberským obyvatelstvem. Berbeři jsou velmi přátelští a neustále vás budou zvát na čaj, což znamená, že přinesou další kobereček před jejich dům, na plynové bombě uvaří typický mátový čaj a budete si povídat hodiny o životě u nich a u nás.

Siwa má neskutečné a nepopsatelné kouzlo. Původně zde stála pevnost (menší město) s názvem Shali, která byla postavena ze směsi soli a bláta. Kolují zde legendy o tom, že město žilo v míru dlouhá staletí do doby, než se obyvatelé znepřátelili a postavili mezi sebou zeď. V tom přišel déšť a celou Shali rozpustil. Nevíme sice, jak to doopravdy bylo, ale opravdu tam původní obydlí uvidíte v troskách (jakoby rozpuštěné), částečně ještě obydlené.

Po příjezdu je dobré se domluvit v hotelu, aby vám sehnali místního „průvodce“ (nečekejte zde cestovní kanceláře), který s vámi místo projede a bude mluvit anglicky. Nám se podařilo narazit na Mohiho, z něhož se stal během jednoho dne náš kamarád. Navštívit můžete Kleopatřinu koupel, kam prý Kleopatra opravdu jezdila, nebo Amonův chrám, respektive jeho trosky, kde sídlila známá věštkyně, která předurčila slávu Alexandra Velikého. Krásný výlet je na ostrov Fatnas, kde můžete na jezeře pozorovat nádherný západ slunce a utrhnout si k tomu čerstvé vynikající datle.

Pod Siwou se nachází obrovské podzemní jezero, které je hlavním zdrojem pitné vody pro celý Egypt. V místním muzeu zjistíte, jak žijí Berbeři (například, že jejich svatba trvá až sedm dní a zvou se celé vesnice novomanželů), a pokud budete mít více času, můžete se vydat do pouště na přespání pod širým nebem, kde vám i uvaří tradiční večeři, nebo na čtyřkolkách se projet po písečných dunách.

Do Siwy se dostanete autobusem z Káhiry, kdy můžete udělat zastávku na pláže v Marsa Matruh. Počítejte se zdlouhavou cestou až 10 hodin. Můžete nám věřit, že ta cesta stojí za to, co v Siwě uvidíte. Pokud zastavíte v Marsa Matruh, doporučujeme do Siwy pokračovat minibusem, je čistší a bezpečnější. Jižněji od Siwy najdete krásnou tzv. bílou poušť se skalnatými útvary nebo naopak černou poušť, a to blíže k oáze Bahariya, v níž nejsou již další zajímavá místa k návštěvě. Tento výlet můžete podniknout jen domluvou ve vašem hotelu a většinou jede více turistů, na vlastní pěst tento výlet podniknout nejde.

Chystáš se do Egypta?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 02. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.