Benátky

24 míst co vidět v Benátkách

Torcello

Památka

Torcello

Tak trochu zapomenutý ostrůvek Torcello leží v Benátské laguně asi 40 minut jízdy lodí od historického centra Benátek a láká na božský klid, nádhernou katedrálu Santa Maria Assunta i nádherné klidné venkovské prostředí.

Nejlevnější ubytování v Benátkách (Booking.com)

Ačkoliv ostrov Torcello dnes obývá jen něco kolem 30 lidí, v minulosti byl jedním z hlavních center Benátek a z té doby se zde dvě významné památky, kvůli kterým se rozhodně vyplatí vážit sem cestu.

V místní restauraci Locanda Cipriani si můžete připomenout pobyt slavného amerického spisovatele a držitele Nobelovy ceny Ernesta Hemingwaye, který na Torcellu pobýval několik týdnů během roku 1948.

Katedrála Santa Maria Assunta

Jednou z nejvýznamnějších památek v celých Benátkách je torcellská katedrála Santa Maria dell'Asunta pocházející ze 7. století, je tedy nejstarší benátskou katedrálou vůbec. Ačkoliv byla v 11. století významně přestavěna v gotickém slohu, stále zde můžeme pozorovat i výrazné prvky románského stylu.

Vynechat nesmíte ani návštěvu interiéru, který se pyšní zcela unikátními byzantskými mozaikami z 11. a 12. století.

Bazilika je otevřena denně v časech 10:00–17:00 a za vstup zaplatíte 6 EUR.

Kostel Santa Fosca

Hned vedle katedrály Santa Maria můžete navštívit menší kostel Santa Fosca z byzantské éry, což připomíná i jeho neotřelá architektura. Kostel pochází ze 12. století a je obklopený klášterními budovami ze 14. století.

Poloha a doprava

Torcello se nachází na severu Benátské laguny v blízkosti ostrovů Burano a Mazzorbo. Na ostrov jezdí z Benátek (stanice F.te Nove) a ostrovů Murano, Burano a Mazzorbo každou půlhodinu linka vodního autobusu vaporetto číslo 12, která pokračuje dál na Treporti. Mezi Torcellem a Buranem pak navíc každých 15 minut pendluje linka 9 a v noci se sem dostanete speciální noční linkou N.

Chystáš se do Benátek?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.