Zpět na seznam míst co vidět v Benátkách
Murano

Murano

Navštivte menší ostrov Murano s malebnými uličkami a velkým kanálem protínajícím ho napříč podobně jako Canal Grande protíná hlavní Benátky. Murano je totiž světoznámým sídlem benátských sklářů a dodnes plné prodejen s nádhernými skleněnými výrobky jak pro praktické použití, tak pro parádu.

Nejlevnější ubytování v Benátkách (Booking.com)

Sklářská tradice ostrova Murano

První výroba skla v Benátkách se datuje do 10. století a probíhala v hlavní části centra Benátek. Protože při výrobě skla se pracuje s vysokými teplotami, vydal roku 1291 benátský dóže nařízení, že se všichni skláři musí přestěhovat z centra Benátek na odlehlejší souostroví Murano, kde případné nehody a požáry nezpůsobí takové škody.

Druhým důvodem byl cíl benátské skláře skrýt před zraky veřejnosti a chránit tajemství výroby skla, jelikož sklářství už v tu dobu představovalo významnou součást mezinárodního obchodu Benátské republiky.

V průběhu času benátští skláři velmi rychle bohatli a získali četná privilegia. I díky tomu se souostroví Murano rychle rozvíjelo, vznikaly zde klasické obytné domy, kostely i nové kanály a proto můžete dnes Murano obdivovat v jeho rozmanitosti.

Muranské skláře mimo jiné povolal i Karel IV. při zhotovování mozaiky na Zlaté bráně katedrály sv. Víta v Praze.

Sklárny a dnes a suvenýry

Sklářská tradice na Muranu přetrvává dodnes a ve všech místních rodinných minisklárničkách stále ručně podle starých dovedností. Současná produkce se soustředí zejména na okrasné sklářství v podobě bižuterie, skleněného nábytku, sošek, figurek, ale i křišťálových lustrů a slavných benátských zrcadel.

Na ostrově najdete množství obchodů se skleněnými suvenýry, u nichž si můžete být jistí, že pocházejí jen a pouze z Murana. Ceny jsou však díky ruční výrobě vysoké a nejlevnější drobné korálky bižuterie startují cca na 20 EUR.

Zajímavosti na Muranu

Na ostrově Murano určitě nevynechejte:

  • Museo del Vetro (Muzeum skla): 11 EUR nebo kombinovaná vstupenka za 36 EUR obsahující všechna občanská muzea Benátek,
  • Funkční sklárny… Může to být však větší oříšek, než si myslíte. Na ostrově žádná sklárna nepořádá oficiální prohlídky, je jich tu však několik a když se zeptáte, obvykle vám vyhoví. Sklárny jsou malé rodinné podniky v běžných domcích.
  • Faro di Murano: dodnes funkční maják z roku 1934 umístěný na jižním pobřeží ostrova (přesná poloha na mapě)

Ubytování na ostrově Murano

Murano je oblíbeným cílem turistů, kteří rádi tráví čas v klidnějších místech. Přes den je sice ostrov velmi turistický, večer ale ruch opadne a vy tak zde budete mít mnohem větší klid než v centru Benátek, které je přitom dostupné velmi frekventovanými spoji MHD po celou noc. Podívejte se na naše tipy pro ubytování zde:

Poloha a doprava

Ostrov, resp. souostroví Murano leží v Benátské laguně nedaleko centra Benátek. Na Murano se z Benátek dostanete během 15 minut snadno lodí MHD (vaporetto). Najdete zde několik zastávek vaporett rozmístěných okolo celého Murana a využít můžete následující linky, resp. směry:

  • Hlavní nádraží Santa Lucia + autobusy a tramvaje Piazzale Roma: linky 4.1 (pro směr z Murana), 4.2 (pro směr na Murano) a 3 (expresní)
  • Náměstí sv. Marka (San Marco): linky 4.1 (pro směr na Murano), 4.2 (pro směr z Murana) a 7 (expresní)
  • F.te Nove (významná přestupní stanice v Benátkách nejblíže Muranu): 4.14.2, 12, 13, Nmu (noční Murano expres), Nln (noční Laguna Nord)
  • Burano, Torcello, Mazzorbo: 12, Nln (noční Laguna Nord)
  • S. Erasmo, Vignole13Nln (noční Laguna Nord)
  • Lido di Venezia: 18 (jen v letní sezoně)

Ne nejbližší zastávku v Benátkách (F.te Nove) se dostanete za 13 minut, k hlavnímu nádraží za 20-40 minut podle zvolené trasy a například na Burano za 30 minut.

  • Naviguj: 45.4581, 12.3513

Další místa v Benátkách

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 dny
Navrhni úpravu