Florencie
Florencie

18 míst co vidět ve Florencii

La Galleria dell'Accademia

Památka

Socha Davida

Galleria dell'Accademia (Galerie Akademie) patří k nejvýznamnějším florentským muzeím. Chlubí se velmi cennou sbírkou sochařského umění, ale i rozsáhlými sbírkami maleb a obrazů zejména z období renesance a gotiky.

Zdaleka nejobdivovanějším exponátem v galerii je socha Davida od Michelangela Buonarottiho. Cestovatelé si florentskou galerii často pletou s galerií stejného názvu v Benátkách.

Oficiální web: www.galleriaaccademiafirenze.it

Socha Davida od Michelangela

Michelangelova socha Davida je asi nejznámějším sochařským uměleckým dílem historie. Renesanční socha vznikala mezi lety 1501–1504 a dodnes se považuje za jedno z nejdokonalejších vyobrazení proporcí mužského těla.

Socha znázorňuje biblického Davida před soubojem s Goliášem. Je vyrobena z bílého mramoru a dosahuje výšky 517 cm.

Dříve byla socha umístěna před vstupem do Palazzo Vecchio, během 18. století však na soše byly objeveny trhliny způsobené povětrnostními vlivy. V roce 1873 se originál sochy přemístil právě do Galleria dell'Accademia a na venkovní prostranství byla instalována věrná kopie, která na místě stojí dodnes.

Další sbírky galerie

Socha Davida je sice největším tahákem muzea, ale rozhodně ne jediným. Vystavuje i další čtyři nedokončené Michelangelovy sochy a zejména rozsáhlou malířskou sbírku florentských autorů od gotiky až po renesanci.

Jistě, zvučnější jména nabídne nedaleká Galleria degli Uffizi, ale i zdejší sbírky patří k nejhodnotnějším v Itálii. V galerii najdete díla autorů jako jsou Sandro Botticelli, Paolo Uccello, Francesco Granacci nebo Domenico di Michelino.

Vstupné a otevírací doba

Galerie Uffizi je otevřená od 8:15 do 18:50 (poslední vstup v 18:20) denně kromě pondělí.

Ceny vstupenek jsou následující:

  • Dospělý: 12 EUR
  • EU rezident 18–26 let: 2 EUR

Lístky lze zakoupit online, ale je třeba počítat s poplatkem 4 EUR.

Chystáš se do Florencie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 22. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.