Sicílie

31 míst co vidět na Sicílii

Agrigento

Památka

Agrigento

Město Agrigento na jihu Sicílie rozhodně musí navštívit milovníci historie. Jeho vznik se datuje do 6. stol. př .n. l. a zhruba 1,5 km pod současným Agrigentem můžete navštívit rozlehlý archeologický areál Akragas, jinak též Údolí chrámů.

Údolí chrámů

Valle dei templi se rozkládá v příkrém srázu pod městem a jedná se o největší archeologickou lokalitu na světě (přes 1 300 ha), celý areál je pak zapsán na seznamu UNESCO. Na návštěvu Údolí chrámů si vyhraďte minimálně hodinu a půl, milovníci historie zde můžou strávit klidně celý den. Lokalita se může pyšnit pozůstatky největších řeckých chrámů na světě a dále i stavbami z pozdějšího helénistického a římského období. Jaké hlavní památky zde můžete vidět?

 • Tempio della Concorida – chrám, jež se zachoval v takřka původní podobě a největší lákadlo areálu. Je jednou z nejlépe zachovanou antickou památkou na světě a pochází z roku 440 př. n. l.
 • Tempio di Giunone – chrám z roku 450 př. n. l. se pyšní zachovalými všemi sloupy a základy a řadí se rovněž mezi největší svého druhu
 • Tempio di Eracle – nejstarší chrám zhruba z poloviny 6. století př. n. l. byl těžce poničen zemětřesením a zachovalo se z něj jen 8 sloupů
 • Tempio di Giove Olimpico (Chrám Dia Olympského) – z chrámu z roku 480 př. n. l. zbyly jen ruiny, avšak zachovalo se několik atlantů, architektonických prvků v podobě svalnatých mužských postav podepírajících sloupy

Dále jsou v údolí patrné zbytky dalších 3 chrámů, navštívit zde můžete i menší muzeum s modely antického města Akragas tak, jak vypadalo v dobách své největší slávy.

 • Zahrada Kolymbetra – v nejzápadnější části areálů najdete pod chrámy skrytý přírodní ráj v podobě zahrady Kolymbetra plné pomerančovníků a prastarých olivovníků, ve které si odpočinete od chození po památkách

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je ve všední dny a soboty od 8:30 do 22:00, v neděli a o svátcích pak až do 23:00.

Vstupné je následující:

 • Údolí chrámů: 10 EUR
 • Údolí chrámů + přilehlé archeologické muzeum: 13,50 EUR
 • Údolí chrámů + zahrada Kolymbetra: 15 EUR

Všichni pod 18 let mají vstup zdarma, studenti z EU mezi 18 a 25 lety pak za 50% ceny.

Každou první neděli v měsíci je pak vstup zdarma úplně pro všechny.

Pláže a koupání

Samotné Agrigento sice neleží přímo u moře, ale už cca 6 km od centra města se můžete koupat ve vodách Středozemního moře. Krásné dlouhé pláže s jemným pískem se rozkládají okolo letovisek San Leone (sem se dostanete autobusy MHD linek 1, 2, 3) a Porto Empedocle (sem jezdí autobusy SAL).

Ubytování

Agrigento je poněkud stranou hlavních atrakcí, a proto je vhodné se zde minimálně na 1 až 2 noci ubytovat. Ve městě najdete mnoho nabídek převážně menších apartmánů a hotýlků s cenami už od 1 100 Kč za noc pro 2 v hlavní sezoně.

Jak se sem dostat a doprava do Agrigenta

Pokud jedete autem, u vstupních bodů do areálu Údolí chrámů můžete zdarma zaparkovat.

Okolo areálu projíždí také autobusy agrigentské MHD, a to konkrétně linky 1, 2 a 3, které pokračují až do přímořského letoviska San Leone. Jízdenka zakoupená v tarife vyjde na 1,20 EUR, u řidiče na 1,70 EUR a celodenní na 3,40 EUR. Jízdní řády najdete na oficiálním webu MHD.

Do samotného Agrigenta se dostanete dálkovými autobusy z celé Sicílie a vlaky z Palerma:

 • Catania – autobusy SAIS Trasporti, cena okolo 13,50 EUR
 • Trapani – autobusy Lumia (přímo) nebo pak přes Palermo, viz níže, cena cca 12 EUR
 • Palermo – autobusy Camilleri Argento a Autolinea Sal (pouze na letiště Palermo), vlaky Trenitalia, cena okolo 10 EUR
 • Siracusa – pouze s přestupem v Catanii

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.