Sicílie

31 míst co vidět na Sicílii

Agrigento

Archeologické naleziště

Agrigento

Město Agrigento na jihu Sicílie rozhodně musí navštívit milovníci historie. Jeho vznik se datuje do 6. stol. př .n. l. a zhruba 1,5 km pod současným Agrigentem můžete navštívit rozlehlý archeologický areál Akragas, jinak též Údolí chrámů.

Údolí chrámů

Valle dei templi se rozkládá v příkrém srázu pod městem a jedná se o největší archeologickou lokalitu na světě (přes 1 300 ha), celý areál je pak zapsán na seznamu UNESCO. Na návštěvu Údolí chrámů si vyhraďte minimálně hodinu a půl, milovníci historie zde můžou strávit klidně celý den. Lokalita se může pyšnit pozůstatky největších řeckých chrámů na světě a dále i stavbami z pozdějšího helénistického a římského období. Jaké hlavní památky zde můžete vidět?

 • Tempio della Concorida – chrám, jež se zachoval v takřka původní podobě a největší lákadlo areálu. Je jednou z nejlépe zachovanou antickou památkou na světě a pochází z roku 440 př. n. l.
 • Tempio di Giunone – chrám z roku 450 př. n. l. se pyšní zachovalými všemi sloupy a základy a řadí se rovněž mezi největší svého druhu
 • Tempio di Eracle – nejstarší chrám zhruba z poloviny 6. století př. n. l. byl těžce poničen zemětřesením a zachovalo se z něj jen 8 sloupů
 • Tempio di Giove Olimpico (Chrám Dia Olympského) – z chrámu z roku 480 př. n. l. zbyly jen ruiny, avšak zachovalo se několik atlantů, architektonických prvků v podobě svalnatých mužských postav podepírajících sloupy

Dále jsou v údolí patrné zbytky dalších 3 chrámů, navštívit zde můžete i menší muzeum s modely antického města Akragas tak, jak vypadalo v dobách své největší slávy.

 • Zahrada Kolymbetra – v nejzápadnější části areálů najdete pod chrámy skrytý přírodní ráj v podobě zahrady Kolymbetra plné pomerančovníků a prastarých olivovníků, ve které si odpočinete od chození po památkách

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je ve všední dny a soboty od 8:30 do 22:00, v neděli a o svátcích pak až do 23:00.

Vstupné je následující:

 • Údolí chrámů: 10 EUR
 • Údolí chrámů + přilehlé archeologické muzeum: 13,50 EUR
 • Údolí chrámů + zahrada Kolymbetra: 15 EUR

Všichni pod 18 let mají vstup zdarma, studenti z EU mezi 18 a 25 lety pak za 50% ceny.

Každou první neděli v měsíci je pak vstup zdarma úplně pro všechny.

Pláže a koupání

Samotné Agrigento sice neleží přímo u moře, ale už cca 6 km od centra města se můžete koupat ve vodách Středozemního moře. Krásné dlouhé pláže s jemným pískem se rozkládají okolo letovisek San Leone (sem se dostanete autobusy MHD linek 1, 2, 3) a Porto Empedocle (sem jezdí autobusy SAL).

Ubytování

Agrigento je poněkud stranou hlavních atrakcí, a proto je vhodné se zde minimálně na 1 až 2 noci ubytovat. Ve městě najdete mnoho nabídek převážně menších apartmánů a hotýlků s cenami už od 1 100 Kč za noc pro 2 v hlavní sezoně.

Přímo v Údolí králů se ubytujete v kvalitním a cenově přijatelnému hotelu Colleverde Park ****. Přímo v centru Agrigenta doporučujeme skvělý penzion Le Terrazze di Pirandello s úchvatnými výhledy.

Doprava do Agrigenta

Pokud jedete autem, u vstupních bodů do areálu Údolí chrámů můžete zdarma zaparkovat.

Okolo areálu projíždí také autobusy agrigentské MHD, a to konkrétně linky 1, 2 a 3, které pokračují až do přímořského letoviska San Leone. Jízdenka zakoupená v tarife vyjde na 1,20 EUR, u řidiče na 1,70 EUR a celodenní na 3,40 EUR. Jízdní řády najdete na oficiálním webu MHD.

Do samotného Agrigenta se dostanete dálkovými autobusy z celé Sicílie a vlaky z Palerma:

 • Catania – autobusy SAIS Trasporti, cena okolo 13,50 EUR
 • Trapani – autobusy Lumia (přímo) nebo pak přes Palermo, viz níže, cena cca 12 EUR
 • Palermo – autobusy Camilleri Argento a Autolinea Sal (pouze na letiště Palermo), vlaky Trenitalia, cena okolo 10 EUR
 • Siracusa – pouze s přestupem v Catanii

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 02. 06. 2023
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Petr
před 6 měs

Zdravím, chci se zeptat. Na stránkách jsem se dočetl že studenti EU, kteří studují něco v souvislosti s Archeologií mají vstup zdarma. Studuji tento obor a chtěl bych toho využít. Myslíte, že jim stačí ukázat ISIC?