Sicílie

31 míst co vidět na Sicílii

Enna

Čtvrť

Enna

Enna, jeden ze symbolů Sicílie, město, jež stojí na vysokém skalním ostrohu ve výše 931 m n.m., je oblíbenou turistickou atrakcí. Už jen příjezd do města, vám vezme dech a může nabídnout ještě mnohem více než panorama okolních hor.

Historie města sahá díky strategickému umístění uprostřed horskému masívu v místě s dostatkem vody až do antiky a kde se například odehrálo velké povstání otroků, které vedl Syřan Eunus. Přesné stáří Enny není známé, jisté však je, že oblast byla osídlena již okolo roku 1 200 př. n.l. 

Enna je cílem turistů pro svoji poklidnou atmosféru, příjemné klima i v horkých létech, krásné výhledy i mnoho památek.

Památky a zajímavosti

  • Castello di Lombardia – nejvýznamnější památka města, Lombardský hrad, patří vůbec k těm největším v celé Itálii. Jeho historie sahá až do 1. tisícletí př. n.l., současná podoba pochází asi z roku 1250 n.l., hrad je otevřen veřejnosti
  • Rocca di Cerere – hora, na které stojí Enna se vyznačuje třemi skalními ochozy a jedním z nich s nejkrásnější vyhlídkou je právě Rocca di Cerere, skála bohyně Demeter
  • Torre di Federico II – představuje jednu z nejvýraznějších architektonických dominant města. Kamenná osmiboká věž z první poloviny 13. století, důvod její stavby je však zahalen tajemstvím. Každopádně podle mnohých teorií platí, že tato věž stojí na přesném geografickém středu Sicílie.
  • Dóm (katedrála Enna) – místní hlavní kostel postavený roku 1307 a přestavěný v polovině 15. století nese prvky barokního slohu a je známý především pro svůj nádherný interiér s vyřezávaným kazetovým stropem

Ubytování

Návštěva Enna je většinou krátká jednodenní, ale proč se na tomto krásném místě nezdržet déle a užít si poklidný večer s uchvacujícími výhledy na západ slunce? Přímo v Enně je k dispozici zhruba 50 různých nabídek ubytování od levných apartmánů s cenami kolem 1 100 Kč za noc pro dva po klasické hotely za ceny mezi 2 000 až 2 500 Kč za noc pro dva.

Nejlepší hotely ve městě Enna

Jak se sem dostat

Enna leží v těsné blízkosti hlavní dálnice A19 spojující Palermo a Catanii a směrovky do města vás přehledně zavedou už z desítky kilometrů vzdálených míst. Vyrazíte-li do Enny autem, počítejte s tím, že parkování na všech ulicích je zpoplatněno a v centru dokonce zakázáno mimo obyvatele města. Největší veřejné parkoviště najdete u hradu Castello di Lombardie, kde cena ve všední den činí 0,80 EUR za hodinu, o víkendech je parkování zdarma.

Autobusem se do Enny dostanete snadno z Palerma i Catanie, kam jezdí spoje cca každou hodinu.

  • Palermo – jízda trvá 1,5 hodiny a stojí cca 10,50 EUR
  • Catania – jízda trvá 1 a čtvrt hodiny a stojí cca 8 EUR, všechny spoje přitom staví i na letišti Catania
  • Caltanisetta – jízda trvá 40 minut a stojí 3,60 EUR, jezdí se však jen 3x denně

Všechny spoje zajišťuje společnost SAIS Autolinee, jízdenky ideálně kupujte online na webu saisautolinee.it, vyhledávejte vždy stanici Enna Bassa, což je hlavní autobusové nádraží.

Vlakem se do Enny dostanete rovněž z Palerma (cca 6x denně) a Catanie (cca 15x denně). Jízdní doba je delší než cesta autobusem, nicméně jízdenky mírně levnější (maximálně o pár desítek centů). Vlakové nádraží však leží v údolí hluboko pod Ennou, spojení do města zajišťují autobusy Sais a jízdenka vyjde na 1,90 EUR. Lístky na vlak pak kupujte na webu trenitalia.com.

Chystáš se na Sicílii?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 28. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.