Zpět na seznam míst co vidět na Sicílii
Stromboli

Stromboli

Chcete-li na sopku a Etna je už pro vás příliš kultivovaná, Stromboli se vám bude líbit. Nejen, že můžete vidět co 15 minut lávovou erupci, ale vrchol lze zdolat jedině pěšky.  Ne, že by na ni neproudili turisté, ale přece jen sem ke kráteru musíte opravdu po svých a na výstup a následný sestup je potřeba přiměřená fyzická kondice.

Italové ale samozřejmě vymysleli variantu pro ty, kterým se nahoru nechce. Je možné si zaplatit vyjížďku na lodi (20–35 euro) a sledovat lávové divadlo z moře anebo z terasy restaurace Osservatorio. 

Nahoru můžete pouze s průvodcem, sami můžete dostat 500 euro pokutu, přece jen tahle sopka opravdu žije a v některých částech jaksi není cesta zpět a šlápnout vedle nebo spadnout je jednoduché. Pokud tedy jdete pěšky, je opravdu důležité vhodně se obléct a především obout, terén je vlastně jen černý písek, který ještě po měsíci budete možná vysypávat z bot, jako už bylo zmíněno u příspěvku Etna. Dobrý tip je vzít staré velké ponožky, ustřihnout jim v půlce chodidla špičku a natáhnout si druhou část přes kotníkové pohorky, ať vám nenapadá popel do bot hned při prvním kroku. 

Výstup je na západ a na vrcholu fouká studený vítr, takže když při nástupu na túru budete spalování horkým sluncem, na vrcholu po západu slunce nastane opravdu zima a vítr a budete potřebovat mikinu, možná i bundu. Další nezbytností je čelovka, pití a případně svačina. Helmu proti případným padajícím kamínkům a masku proti prachu vám rozdá průvodce. Nahoru chodí 10- až 20členné skupiny na jednoho horského vůdce, který cestou říká zajímavosti jak o sopce, tak i o celém ostrově. Nahoru se dostanete cca po 4 hodinách a zhruba 1.000 výškových metrech s pravidelnými přestávkami přesně v době západu slunce. Pokud nebudete mít opravdu smůlu a na kráter nesedne mrak, možná se vám naskytne jeden z nejvíce dechberoucích zážitků v životě.

Každých 15 minut je možné vidět erupci lávy, která může dosáhnout až 100 metrů. Erupce je doprovázena děsivou zvukovou kulisou, výpary síry a sprchou popele a kamínků. Už když přicházíte na vrchol, máte pocit, že jdete do pekla, vzduch začíná mít žlutý nádech, všude zapáchají výpary plynů z jícnu a vy víte, že jste vedle této sopky „takhle maličcí“. Na hraně kráteru ale v pekle přímo stojíte, v zádech vás mrazí ledový vítr, o helmu vám cinkají dopadající kamínky a sluch říká, uteč, než přijde zemětřesení, ale před sebou vidíte lávové divadlo a jen ten zlomek síly, který vám sopka ukazuje, stojí za to se aspoň chvíli dívat. 

  • Naviguj: 38.7916, 15.2155

Další místa na Sicílii

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 2 dny
Navrhni úpravu