Kypr

Jídlo na Kypru

Jaké jídlo byste měli na Kypru ochutnat? Co se nejčastěji prodává v místních restauracích?

Hledat ubytování na Kypru

Kyperská kuchyně

Kyperská kuchyně je velmi blízká řecké a turecké kuchyni. Mnoho Kypřanů vyráží do bufetů a restaurací velmi často, protože jednoduše milují jídlo. Typické kyperské speciality jsou souvlaki, tzatziki, kleftiko, musaka, meze, kalamáry, halloumi sýr, ryby a různé mořské plody jako chobotnice či krabi. Nejčastěji se pije káva a víno.

Halloumi sýr – Je ojedinělý typ sýru, který se vyrábí pouze na Kypru. Je vyroben z kravího nebo ovčího mléka a můžete si ho vychutnat například na grilu, doma na pánvičce nebo zapečený v sendviči.

Souvlaki – Je velmi oblíbené kořeněné maso, většinou kuřecí nebo hovězí, které je ugrilované a podává se na špejli. Často se jí společně s pita chlebem, zeleninou, opékanými bramborami a tzatziki.

Meze – Je výběr z mnoha druhů pokrmů. Servíruje se na velkém talíři či na celém stole a najdeme tam od každého něco. Od kuřecího masa, černých oliv, salátu až po chobotnici. Meze je servírováno pro 2 a více osob, protože je toho opravdu hodně.

Ochutnejte také kyperská piva jako KEO nebo Leon, které najdete jenom na Kypru. Ochutnejte místní víno, které se Kypru vyrábělo už před několika tisíci lety a dnes patří mezi oblíbenou položku na kyperském jídelníčku.

Jak se stravovat jako místní

Nejlepší je navštívit místní bufety neboli kyperské fast foody, kde najdete většinu místních jídel. Další možností je navštívit kyperskou restauraci mimo turistické oblasti, kde se můžete najíst okolo 6–8 euro za jednu porci. Zvláštností jsou kyperské pekárny, které nabízí široký sortiment slaných i sladkých pokrmů, a některé jsou otevřené i 24 hodin denně. 

Na Kypru je také velmi populární rozvoz jídel, kdy vám jídlo přivezou až domů. Můžete si objednat z široké nabídky kyperských jídel.

Obvyklé ceny v restauracích

Na Kypru najdeme různé druhy restaurací od kyperských přes italské až po arménské. Jako snídaně je populární ta anglická (English Breakfast), která stojí 5–8 euro. Cena oběda a večeře bude záležet na vašem rozpočtu. Nicméně dobrý oběd si můžete dát od 12 EUR do 20 EUR

Točené pivo vás přijde na 3–4 eura a nejlevnější je to místní, KEO a Leon. Chcete-li ochutnat typické kyperské frapé, připravte si okolo 2–4 eur.

Pokud se hodně pohybujete na pláži, najdete tam nespočet možností, jak se najíst a napít. Kromě restaurací a barů tam také najdete i klasické rychlovky jako hranolky, rybí prsty, kuřecí kebab nebo kukuřici.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.