Kypr
Kypr

Doprava na Kypru

Autem

Pokud se chystáte procestovat Kypr i mimo města a do více odlehlých oblastí, rozhodně potřebujete auto. Díky tomu, že auto používá opravdu každý, panuje zde velká konkurence u půjčoven aut, tudíž si lze půjčit auta za docela přijatelnou cenu. Na Kypru se jezdí na levé straně a hustota provozu je docela velká, pokud si nevěříte v řízení na levé straně, nemějte obavy. Většina půjčoven má k dispozici auta s automatickou převodovkou a na řízení si rychle zvyknete.

Auto si můžete půjčit v každém městě, které nabízí mnoho půjčoven. Cena za 1 den vypůjčení se pohybuje se pohybuje mezi 350 a 1 200 Kč na den v závislosti na sezoně, velikosti auta a včasnosti rezervaci. Benzin je jen mírně dražší než v ČR. Některé půjčovny mohou vyžadovat kreditní kartu (ne debetní) jako záruku za vrácení auta. Pro řízení vám postačí český řidičský průkaz.

Detailní informace o půjčení auta a cestách autem po Kypru se dočtete v našem článku Půjčení auta Kypr.

Srovnejte ceny autopůjčoven na Kypru

Autobusy na Kypru

Hromadnou dopravu na Kypru zajišťují jen autobusy. Železnice, tramvaje nebo dokonce metro zde nemají. Autobusová doprava je však velmi snadná na orientaci a na použití jízdenek, které mají stejnou cenu plošně po celém ostrově.

Kromě odkazů na jednotlivé autobusové společnosti lze využívat i pravidelně 2x ročně aktualizovaný web Cyprus By Bus, který zobrazí jízdní řády a ceny jízdenek úplně všech linek na ostrově - dálkových, městských i regionálních.

Dálkové autobusy

Mezi velkými městy jezdí dálkové moderní klimatizované autobusy InterCity Buses, a to poměrně často. Jízdenky vždy koupíte u řidiče v autobusu. InterCity Buses jezdí pouze mezi velkými městy a nezastavují nikde po trase, více zastávek mají jen v rámci měst, ze kterých a do kterých jedou.

Jízdenky nejsou drahé a spoje relativně spolehlivé, byť se zpožděními je nutné počítat díky husté dopravě ve městě. Jednosměrné lístky stojí od 4 EUR do 9 EUR, na všech trasách se také nabízí zvýhodněné celodenní jízdné, které platí pouze na konkrétní trase.

Využít však lze i celodenní jízdné za 15 EUR (platí jen v kalendářní den, nikoliv 24 hodin) platné nejen ve všech autobusech InterCity, ale i ve všech regionálních spojích a ve všech městech na MHD.

InterCity Buses jezdí na těchto hlavních trasách, pro jízdní řád a ceny jízdenek klikněte na trasu níže:

Na webu InterCity Buses se můžete podívat i na přehlednou tabulku všech cen jízdenek. Studentské slevy nově platí již jen pro studenty studující na kyperských univerzitách.

Městské autobusy MHD

Každé velké město provozuje svou vlastní síť MHD. Příznivé je, že všechna města mají shodné ceny jízdenek, které se kupují vždy jen u řidiče:

  • 1 jízda (nepřestupní): 1,50 EUR – platí i na regionální spoje z města do přilehlých vesnic, které mnohdy urazí i více než 80 km
  • 1 jízda v čase 21:00 až 6:00: 2,50 EUR
  • celodenní v rámci konkrétní MHD: 5 EUR
  • celodenní v rámci všech autobusů na Kypru, včetně dálkových InterCity: 15 EUR

Jízdní řády a trasy linek v jednotlivých městech/oblastech se dozvíte na následujících webových stránkách:

  • MHD Larnaka – Zinon Bus, tento oficiální web však prakticky nefunguje a proto je lepší využít web cyprusbybus.com
  • MHD Ayia Napa a Protaras – OSEA, i zde však bude lépe fungovat web cyprusbybus.com
  • MHD Paphos, Polis Chrysochous a Coral Bay – OSYPA, tento web je přehledný a funkční
  • MHD Limassol – EMEL, funkční a přehledný web
  • MHD Nikósie –  OSEL, tento web nefunguje vůbec, využijte cyprusbybus.com

Detailní informace o dopravě na obě kyperská letiště se dočtete v našich průvodcích letiště v Larnace a letiště v Paphosu.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele makvet42
makvet42
před měs

Aktuálně z Kypru:

Cena MHD Larnaca 2€/jízdu přes den, v Aiya Napa stále 1,50€. Jako dobrá aplikace na vyhledání spojení MHD  (lokální doprava) mi přišla PameApp - vyhledá spojení odkud - kam s aktuálním časem odjezdu z dané zastávky, zatímco jízdní řády z Cyprus by Bus mají čas odjezdu z počáteční stanice a dobu ve vaší zastávce je potřeba odhadnout.