Jak na Kypr

Na Kypr se dostanete pouze letadlem. Nacházejí se tam dvě mezinárodní letiště, přičemž to větší je ve městě Larnaca. O něco menší letiště se nachází ve městě Paphos. Nejlepší spojení na Kypr je z polských Katowic, kdy letíte přímo, bez přestupů se společností Wizzair. Dále se můžete na Kypr dostat z Budapeště také s Wizzair či z Vídně se společností Air Berlin. Z Prahy lze letět přímo s českými aerolinkami, nicméně cena je poměrně vysoká. Doba letu trvá přibližně 3,5 hodiny.

Ceny letenek jsou závislé na období cesty. V letním období se ceny pohybují okolo 5.000 Kč za zpáteční letenku. Nicméně pokud cestujete pouze s batohem, můžete najít zpáteční letenky i za 2.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Na Kypru se jezdí na levé straně a hustota provozu je docela velká. Ve větších městech funguje hromadná doprava v podobě autobusů, ale není úplně spolehlivá. Co se týče turistických oblastí jako Ayia Napa nebo Protaras, autobusová doprava po městě funguje docela dobře. Stránka na hromadnou dopravu je zde: http://www.cyprusbybus.com.

Mezi městy jezdí dálkové klimatizované autobusy několikrát denně. Jízdní řády a ceny najdete na následující stránce: http://intercity-buses.com. Stránka je v řečtině, ale můžete si ji nahoře přepnout do anglického jazyka.

V turistických oblastech si snadno můžete půjčit čtyřkolku, skútr, tricykly, kolo a jiné. Jízda na kole je bezpečná kdekoli mimo hlavní cesty, např. na promenádě nebo cyklostezkách. Jízda na kole na hlavní cestě není bezpečná a raději se jí vyhněte.

Studenti uvítají 50% slevu. Je nutné vlastnit kartičku EUROPEAN YOUTH CARD STUDENT, viz intercity-buses.com.

Půjčení auta

Pokud se chystáte procestovat Kypr i mimo města a do více odlehlých oblastí, rozhodně potřebujete auto. Díky tomu, že auto používá opravdu každý, panuje zde velká konkurence u půjčoven aut, tudíž si lze půjčit auta za docela přijatelnou cenu. Pokud si nevěříte v řízení na levé straně, nemějte obavy. Většina půjčoven má k dispozici auta s automatickou převodovkou a na řízení si rychle zvyknete.

Auto si můžete půjčit v každém městě, které nabízí mnoho půjčoven. Cena za 1 den vypůjčení se pohybuje okolo 30–50 euro za den, plus benzin, který je stejně drahý jako v ČR. Některé půjčovny mohou vyžadovat kreditní kartu (ne debetní) jako záruku za vrácení auta. Pro řízení vám postačí český řidičský průkaz.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu