Kypr
Kypr

Kultura a lidé na Kypru

Jak snadno se na Kypru domluvíte anglicky? Jací jsou Kypřané a kdy jsou na Kypru zavřené obchody?

Hledat ubytování na Kypru

Historie v kostce

První stopy lidského osídlení se datují do doby okolo 8 000 př. n. l., kdy se lidé začali usazovat a začali tvořit vesnice. Pozůstatky vesnic můžete vidět i dnes, pokud navštívíte např. Salamis či Kourion.

V roce 1878 se Kypr stává součástí Britské říše, od roku 1955 však probíhá série povstání a lokálních půtek mezi řeckými Kypřani, tureckými Kypřany a Brity. Majoritní řecká část Kypřanů požadovala spojení s Řeckem, kde tou dobou vládla autoritářská vojenská junta.

Nezávislost a rozdělení Kypru

OSN však spojení s Řeckem zamítla kvůli obavám z reakce Turecka, jehož obyvatelé z významné části Kypr rovněž obývali.

V roce 1960 se Britové definitivně Kypru vzdali a byla vyhlášena nezávislost Kypru jako jednoho celistvého státu. Už od roku 1963 však probíhaly četné, avšak prozatím pouze lokální násilnosti mezi tureckými a řeckými Kypřany. 

Rok 1974 byl zlomový pro budoucnost Kypru. Proběhla snaha o převrat ze strany vojenské řecké junty s cílem spojení Kypru s Řeckem. Převrat byl však neúspěšný (v návaznosti na to vojenská junta v Řecku padla a země nakročila k demokracii) a v reakci na něj podnikla turecká armáda masivní invazi na ostrov.

Pro Turecko to bylo nepřípustné a proto byla invaze vedena velkou silou včetně bombardování kyperských měst. Násilný konflikt měl za následek přesídlení zhruba 200 000 řeckých Kypřanů ze severu na jih a cca 60 000 tureckých Kypřanů z jihu na sever. Turecká vojska kontrolovala severní menší část ostrova (cca 36% celkové rozlohy Kypru).

Násilný konflikt skončil v roce 1983, kdy turecký Kypr vyhlásil samostatnou Severokyperskou tureckou republiku, kterou však na mezinárodním poli uznává pouze Turecko. Byla vytyčena nárazníková zóna pod kontrolou OSN o šířce 50 metrů až 4 km.

Od roku 2004 je Kypr součástí Evropské unie. Do unie byl přijat celý ostrov, avšak v neuznaném Severním Kypru je do vyřešení "kyperské otázky" pozastaveno evropské právo.

V současnosti je možné navštívit Severní Kypr přes kontrolní stanoviště na ulici Ledra v hlavním městě Nikósie.

"Jižní" Kypr je samostatnou republikou, byť má mnoho společného s Řeckem.

Aktuálně je situace na Kypru klidná a neprobíhají žádné násilnosti. Turisté mohou bez oba navštívit obě části ostrova.

Jazyk

Úředním jazykem je řečtina, která je mateřským jazykem pro většinu Kypřanů a rovněž oficiálním jazykem pro komunikaci s úřady. Řečtina nepoužívá latinku, ale řecké písmo zvané Alfabeta.

Obávat se ale nemusíte, jelikož naprostá většina nápisů (například na dopravních značkách) je přepsána i do latinky.

Anglicky se zde domluvíte téměř bez problému, jelikož Kypr byl Anglickou kolonií až do roku 1960. Domluvíte se jak se staršími, tak i s mladšími lidmi. Většina nápisů a značek je značena jak řecky, tak anglicky. Alespoň základní znalost angličtiny je zcela běžná i v těch nejzapadlejších horských vesničkách napříč generacemi.

Kypr je tak v rámci Středomoří unikátní a kromě Malty, kde je angličtina úředním jazykem, se zde anglicky domluvíte zdaleka nejlépe z celé jižní Evropy.

Minislovníček:

  • Dobré ráno, Dobrý den – Kaliméra
  • Na shledanou – Adio
  • Dobrou noc – Kalinichta
  • Děkuji – Efcharisto
  • Prosím – Parakalo
  • Ano – Ne
  • Ne – Óchi
  • Kudy – Apopu
  • Pivo – Bíra

Lidé a náboženství

Kypřané jsou velmi milí a přátelští lidé, subjektivně jsou mnohem pohodovější než Řekové, byť se považují za jeden národ. Jejich povaha je velmi pohodová a vždycky mají dostatek času. Nikam nespěchají a nejsou ve stresu. Jsou ochotni vám se vším s ochotou pomoci a poradit. Dochvilnost od Kypřanů moc nečekejte, dvacetiminutová zpoždění nejsou výjimkou.

Většina obyvatelstva jsou ortodoxní křesťané, a toto náboženství hraje důležitou roli a utužuje tradiční kyperské hodnoty. Kostel najdete i na tom nejvíce odlehlém místě na ostrově.

Na Kypru žije okolo 950 000 obyvatel. Obyvatelstvo z většiny tvoří řečtí Kypřané, nicméně najdeme zde i menšiny jako turečtí Kypřané, Řekové, Angličané, Rumuni či Rusové.

Svátky

Na Kypru se dodržují silné tradice, které jsou předávány dalším generacím. Významných svátkem jsou Velikonoce, které jsou nejdůležitějším náboženským svátkem. Každý Kypřan jede navštívit kostel, kde se konají mše. Pokud se rozhodnete pro studium na Kypru, velikonoční prázdniny trvají 14 dní na rozdíl od těch českých.

V únoru se každý rok koná světoznámý karneval ve městě Limassol. Festival se koná po dobu několika dní a lidé zde předvádí nádherné kostýmy, zpívají písničky, tancují, jedí a oslavují život. Štědrý den se tu slaví 25. prosince.

Na Kypru se slaví tyto svátky, jež jsou zároveň dny volna:

  • 1. leden – Nový rok
  • 6. leden – Epifanie, zjevení Ježíše Krista podle ortodoxní církve
  • 6. pondělí před Velikonoční nedělí – Čisté pondělí (církevní svátek)
  • 25. března – Den nezávislosti Řecka (slaví se i na Kypru)
  • 1. dubna – Národní den Kypru (boje o nezávislost)
  • Velký pátek – pohyblivé datum (Velikonoce)
  • Bílá sobota  – pohyblivé datum (Velikonoce)
  • Velikonoční neděle  – pohyblivé datum (Velikonoce)
  • Velikonoční pondělí  – pohyblivé datum (Velikonoce)
  • Velikonoční úterý  – pohyblivé datum (Velikonoce)
  • 1. května – Svátek práce
  • Svatodušní pondělí – první pondělí po Letnicích (pohyblivé datum)
  • 15. srpna – Zesnutí přesvaté Bohorodice
  • 1. října – Den nezávislosti Kypru
  • 28. října – Národní den Řecka
  • 24. prosince – Štědrý den
  • 25. prosince – První svátek vánoční
  • 26. prosince – Druhý svátek vánoční

Turistické služby, restaurace i menší obchody zůstávají otevřené i přes svátky. Autobusová doprava o svátcích funguje podle nedělních jízdních řádů.

Kultura

Lidé na Kypru jsou velmi přátelští a pohodoví. Místní nejsou moc dochvilní a může se stát, že na schůzku přijdou i o půl hodiny pozdě. Téměř každý miluje kávu a v létě je velmi populární frappé. Kypřané dokáží sedět u kávy a povídat si i několik hodin.

Kypr má mnoho společného s Řeckem a i když je už po mnoho desetiletí samostatným státem, na každém kroku (včetně oficiálních vládních budov) vlají spolu s kyperskými i řecké vlajky.

Kypřané a Řekové se považují za jeden národ, nicméně Kypřané jsou více přátelští a také více pořádkumilovní než Řekové.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že severní část ostrova je od roku 1974 pod okupací turecké armády. Mnoho řeckých Kypřanů bylo vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Turismus

Turisté většinou vyhledávají přímořská letoviska, která jsou ekonomicky funkční a na vysoké úrovni i díky turistům Hotely jsou na vysoké úrovni a můžete si vybrat z obrovského množství ubytování. Oblíbenými destinacemi pro dovolenou u pláže jsou města Ayia Napa a Protaras. Pláže jako Nissi Beach či Fig Tree Bay jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších v Evropě.

Kypr je vyhledávanou destinací díky překrásným písčitým plážím a možností vyzkoušet si mnoho vodních sportů, jako je potápění či jízda na lodi. Ostrov také nabízí spoustu útesů a pláží, kde moc lidí nepotkáte, a pokud je najdete, zažijete jedinečné okamžiky. Pokud milujete krásné pláže, teplé počasí, báječné jídlo a příjemné lidi, Kypr by vás neměl minout.

Nejlepší plážové hotely – Kypr

Kypr je vyspělou evropskou zemí s plnohodnotnými službami.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.