Kypr
Kypr

Kultura a lidé na Kypru

Historie v kostce

První stopy lidského osídlení se datují do doby okolo 8.000 př. n. l., kdy se lidé začali usazovat a začali tvořit vesnice. Pozůstatky vesnic můžete vidět i dnes, pokud navštívíte např. Salamis či Kourion. V roce 1878 se Kypr stává součástí Britské říše, která vládne až do roku 1960. Téhož roku Kypr získává svoji nezávislost na Velké Británii. Nicméně v roce 1974 se obnovil konflikt mezi Turky a Řeky a turečtí vojáci zabírají severní část ostrova, a od té doby je Kypr rozdělen tzv. zelenou linií na sever a na jih. Severní část Kypru je obývána kyperskými Turky. Naopak na jižní části žijí řečtí Kypřané, a tato část je od roku 2004 součástí Evropské unie.

V současnosti je možné navštívit Severní Kypr přes kontrolní stanoviště na ulici Ledra v hlavním městě Nikósie.

Lidé

Lidé jsou velmi milí a přátelští, ostatně jako všichni Řekové. Jejich povaha je velmi pohodová a vždycky mají dostatek času. Nikam nespěchají a nejsou ve stresu. Jsou ochotni vám se vším s ochotou pomoci a poradit. Dochvilnost od Kypřanů moc nečekejte, dvacetiminutová zpoždění nejsou výjimkou.

Většina obyvatelstva jsou ortodoxní křesťané, a toto náboženství hraje důležitou roli a utužuje tradiční kyperské hodnoty. Kostel najdete i na tom nejvíce odlehlém místě na ostrově.

Na Kypru žije okolo 900.000 obyvatel. Obyvatelstvo z většiny tvoří řečtí Kypřané, nicméně najdeme zde i menšiny jako turečtí Kypřané, Řekové, Angličané, Rumuni či Rusové.

Svátky

Na Kypru se dodržují silné tradice, které jsou předávány dalším generacím. Významných svátkem jsou Velikonoce, které jsou nejdůležitějším náboženským svátkem. Každý Kypřan jede navštívit kostel, kde se konají mše. Pokud se rozhodnete pro studium na Kypru, velikonoční prázdniny trvají 14 dní na rozdíl od těch českých.

V únoru se každý rok koná světoznámý karneval ve městě Limassol. Festival se koná po dobu několika dní a lidé zde předvádí nádherné kostýmy, zpívají písničky, tancují, jedí a oslavují život. Štědrý den se tu slaví 25. prosince.

Kultura

Lidé na Kypru jsou velmi přátelští a pohodoví. Místní nejsou moc dochvilní a může se stát, že na schůzku přijdou i o půl hodiny pozdě. Téměř každý miluje kávu a v létě je velmi populární frapé. Kypřané dokáží sedět u kávy a povídat si i několik hodin.

Autem se jezdí na levé straně cesty a auta mají volant na pravé straně. Máte-li v plánu půjčení auta, doporučujeme auto s automatickou převodovkou, ať nemusíte řadit levou rukou. Kypřané řídí o něco rychleji než my a občas nedodržují dopravní předpisy, tudíž jezděte opatrně. Každý Kypřan má své auto, jelikož hromadná doprava nefunguje moc dobře. Tudíž je naprosto běžné, že jedna rodina může mít i 3 a více aut. Ve větších městech existuje městská hromadná doprava, nicméně není úplně spolehlivá a může se stát, že autobus občas nepřijede. Na Kypru nejsou jízdní řády, existují pouze časy odjezdu z první stanice a musíte si sami vypočítat, kdy autobus přijede k vám. V turistických oblastech jako Ayia Napa je však hromadná doprava na lepší úrovni.

Bez auta se na Kypru občas velmi těžko obejdete. Půjčení auta není drahé a ulehčí vám spoustu věcí. Na Kypru je malé množství chodníků, takže se při procházce může stát, že budete muset jít po cestě. Pokud se ocitnete v místní domácnosti, Kypřané si doma nezouvají boty a je normální sedět doma na gauči v obuvi. Kypr je také ostrovem koček a můžete je zahlédnout opravdu všude. Pokud jste tedy zrovna na večeři a sedíte venku na terase, je možné, že si k vám přisedne nějaká ta kočka. Na Kypru se nepije voda z kohoutku, preferuje se kupovat balenou vodu.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že ostrov je od roku 1974 pod okupací turecké armády. Mnoho řeckých Kypřanů bylo vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Jazyk

Úředním jazykem je řečtina. Nicméně řečtina na Kypru není stejná jako ta v Řecku.

Anglicky se zde domluvíte téměř bez problému, jelikož Kypr byl Anglickou kolonií až do roku 1960. Domluvíte se jak se staršími, tak i s mladšími lidmi. Většina nápisů a značek je značena jak řecky, tak anglicky.

Minislovníček:

  • Dobré ráno, Dobrý den – Kaliméra
  • Na shledanou – Adio
  • Dobrou noc – Kalinichta
  • Děkuji – Efcharisto
  • Prosím – Parakalo
  • Ano – Ne (naopak jako u nás)
  • Ne – Óchi
  • Kudy – Apopu
  • Pivo – Bíra

Turismus

Turisté většinou vyhledávají přímořská letoviska, která jsou ekonomicky funkční a na vysoké úrovni i díky turistům. Na Kypru si můžete vypůjčit auto v každém z větších měst, jelikož hromadná doprava není až tak vyspělá jako u nás. V turistických oblastech si navíc můžete vypůjčit i skútr či čtyřkolku. Hotely jsou na vysoké úrovni a můžete si vybrat z obrovského množství ubytování. Oblíbenými destinacemi pro dovolenou u pláže jsou města Ayia Napa a Protaras. Pláže jako Nissi Beach či Fig Tree Bay jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších v Evropě.

Kypr je vyhledávanou destinací díky překrásným písčitým plážím a možností vyzkoušet si mnoho vodních sportů, jako je potápění či jízda na lodi. Ostrov také nabízí spoustu útesů a pláží, kde moc lidí nepotkáte, a pokud je najdete, zažijete jedinečné okamžiky. Pokud milujete krásné pláže, teplé počasí, báječné jídlo a příjemné lidi, Kypr by vás neměl minout.

Geografie

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři, hned po Sicílii a Sardinii. Některé zdroje uvádějí, že Kypr je v Evropě. Jiné zdroje uvádí, že se Kypr nachází v západní Asii či na Blízkém východě. Dominuje zde pohoří Troodos, které se nachází ve vnitrozemí. Největší horou je Mount Olympus, která měří 1.952 metrů a v zimě si zde můžete i zalyžovat. Na Kypru se nachází dvě mezinárodní letiště. Více frekventované a větší letiště se nachází ve městě Larnaca. Druhé, menší letiště, můžete najít ve městě Paphos.

Na Kypru se nachází velké množství starých původních vesniček, které si zachovaly svoji tvář po mnoho století. Tyto vesničky si udržely mnoho starých a původních zvyků, které vás dozajista uchvátí.

Na západě Kypru se nachází Akamas Peninsula National park, který nabízí neuvěřitelnou podívanou v podobě překrásných útesů a oblázkového moře. Na východě země se nachází oblíbené turistické destinace Ayia Napa a Protaras, které lákají velké množství turistů z celého světa.

Na Kypru leží 4 významná města.

Nikósie – Hlavní město se nachází ve vnitrozemí a je rozděleno na dvě části, řeckou a tureckou. Nikósie je hlavním finančním a obchodním centrem a najdete zde mnoho světově významných firem. Nejpopulárnějším sportem je fotbal a APOEL Nikósie je tým, který je známý po celé Evropě.

Limassol Leží na jižním pobřeží, na němž nalezneme největší přístav na Kypru. Je to druhé největší město, které bylo vyhlášeno jako třetí město na světě se slibnými ambicemi. Najdeme zde nádhernou promenádu lemovanou palmami s krásnými výhledy na moře. V měsíci únoru rozhodně navštivte světoznámý karneval, který trvá několik dní, a užijete si zde spoustu zábavy. Pokud jste milovníci nočního života a nekončících mejdanů, rozhodně v letních měsících navštivte Guaba Beach Bar, který najdete přímo na pláži. 

Do Limassolu se dostanete autobusem se společností Intercity Buses, ty jezdí z Larnacy, Paphosu nebo z Nikósie. Nicméně nejlepší možností je půjčení auta.

Larnaca – Město s největším letištěm a třetí největší město Kypru. Nachází se zde slané jezero, které je plné vody v zimním období a můžeme zde vidět hejna plameňáků, ti zde zůstávají od listopadu do března.

Paphos Město, které je zařazeno do seznamu UNESCO díky mnoha starověkým pozůstatkům, se stalo v roce 2017 hlavním městem kultury. Nachází se na jihozápadě ostrova a mezi nejvýznamnější místa patří archeologický park, kde uvidíme pozůstatky řeckých a římských měst. Pár kilometrů od města se nachází rodné místo řecké bohyně Afrodity (Petra tou Romiou). Do Paphosu se dostanete buď letecky přímo, nebo přes Intercity Buses z Larnacy, Limassolu nebo Nikósie.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.