Kypr
Kypr

Co dělat na Kypru

Jak se zabavit na Kypru? Kde jsou nejkrásnější pláže a kde památky? 

Pláže a koupání

Na Kypr se jezdí hlavně za krásnými plážemi a koupáním, které je zde možné už od května a trvá prakticky až do listopadu.

Ty nejhezčí najdete na jihovýchodním cípu Kypru, v okolí měst Ayia Napa a Protaras. Tato oblast se pyšní průzračně čistými písečnými plážemi a členitým pobřežím s útesy a jeskyněmi. 

Další oblastí s nádhernými plážemi je západ v okolí letovisek Paphos a Coral Bay, kde jsou krásné zátoky i pohodlné hotelové resorty, pláže však nejsou tak velkorysé jako v okolí Ayia Napa.

Pláže na Kypru rozhodně patří k evropské špičce, zejména díky vždy nádherně čisté vodě.

Nejlepší plážové hotely – Kypr

TOP 5 – Nejkrásnější pláže na Kypru

Pro snazší orientaci a představu, kam na Kypru zamířit za nejhezčími plážemi, jsme vytvořili žebříček 5 nejlepších pláží na ostrově. Pro detaily vždy stačí kliknout na název pláže.

  • Nissi Beach – živá městská pláž v letovisku Ayia Napa má nádherné okolí s malým ostrůvkem, ke kterému dojdete mělkou vodou. Okolí pláže je bohatě vybavené restauracemi, bary, obchody a lehátky s deštníky.
  • Makronissos Beach – jen o pár set metrů dál na konci letoviska Ayia Napa najdete krásnou pláž Makronissos, která spojuje pevninu s malým ostrůvkem a vytváří tak možnost koupat se z obou stran. Patří k nejklidnějším plážím v Ayia Napě.
  • Konnos Beach – tato pláž je výjimečná tím, že se nachází pod skálou a můžete ji vidět z pořádně výšky a najdete ji v letovisku Protaras na východě Kypru.
  • Coral Bay – nádherná pláž v široké uzavřené zátoce s velmi čistou vodou láká milovníky klidnější dovolené, avšak stále poblíž velkého města, Paphos odsud leží jen 12 km.
  • Petra tou Romiou – Afroditina pláž s ikonickou afroditinou skálou možná není nejlepší na koupání kvůli velkým oblázkům, nicméně rozhodně patří k nejfotogeničtějším plážím v celém Středomoří.

Ceny služeb, lehátek a slunečníků

Kyperské pláže patří v rámci Evropy ke středně drahým. Ceny se samozřejmě liší letovisko od letoviska, nicméně průměrně zde zaplatíte zhruba tyto částky:

  • Set dvou lehátek a slunečníku na den – 10 EUR
  • Oběd na pláži – 15 EUR
  • Půjčení šlapadla na hodinu – 10 až 15 EUR
  • Vodní sporty – 20 až 40 EUR na hodinu

Jedna z nejlepších možností, jak vyzkoušet spoustu vodních sportů, je Latchi Watersports Centre, které se nachází na západě Kypru v letovisku Polis Chrysochous. Můžete zde vyzkoušet obrovské množství sportů nebo si půjčte svoji vlastní loď.

Šnorchlování

Pokud na sobě nechcete mít kyslíkovou bombu, můžete nasadit pouze brýle a užít si potápění na mnoha místech. Stačí si jen vybrat tu vhodnou zátoku či lagunu a o zážitek máte postaráno. Doporučujeme zátoky a útesy okolo Cape Greco, kde najdete např. Blue Lagoon.

Nejlepší šnorcholvací místa však hledejte na západním Kypru, zejména na poloostrově Akamas či u pláže Coral Bay.

Památky a historie

Kypr leží na strategickém místě mezi Evropou, Asií a Afrikou a proto je už od nepaměti osídlen, zároveň vždy fungoval jako obranná tvrz či zastávka při obchodních cestách. Navzdory svému významu a velikosti se na území do dnešních dob nedochovalo nějaké enormní množství památek, což ale neznamená, že by se zde milovníci historie nepřišli na své. 

Mezi hlavní taháky patří beze sporu archeologické naleziště antické doby starého Řecka a Říma. Navštivte třeba tato místa:

Zajímají vás méně známé a netradiční památky? Pak zamiřte do pohoří Troodos, kde můžete obdivovat mimořádně zachovalou rurální architekturu 12. a 13. století. Sakrální stavby - malé kostelíky - ve vesničkách Moutoullas a Pedoulas jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO.

Noční život

Kypřané milují zábavu a během noci to žije na mnoha místech. V Nikósii si zajděte do klubu Clubd, který hraje techno a elektro hudbu nebo do klubu Teez, kde hrají hip hop a R&B. Stavte se také na hlavní třídě v Nikósii, na Ledra Street a dejte si něco dobrého k večeři a k pití. Atmosféra je tam výjimečná.

Nejlepší a nejživější město pro noční život je Ayia Napa. Najdete zde opravdu všechno, co potřebujete, a každý si tu užije zábavu. Jsou tu desítky klubů, které hrají různé žánry, a většinou můžete obejít několik z nich zdarma. Doporučujeme navštívit The Castle Club, třípatrový klub s úžasnou atmosférou. Máte-li rádi klidnější atmosféru, v centru najdete spoustu živých koncertů se žánry jako country či jazz.

Pokud jste v příměstském Limassolu, rozhodně nevynechejte Guaba Beach Bar, který je považován jako jeden z nejlepších klubů na světě, a navíc je situován přímo na pláži.

Pěší turistika

Kypr je kromě koupání rájem pěší turistiky. Navštivte zde 2 hlavní oblasti značených turistických tras v nádherně rozmanité přírodě, kde můžete strávit klidně více než týden...

Akamas Peninsula National Park se nachází na nejzápadnějším cípu Kypru a nabízí nádherné výhledy a panoramata. Pokud se vydáte po stezce od Baths of Aphrodite do modré laguny (The Blue Lagoon), narazíte na spoustu vzácných druhů rostlin a živočichů. Můžete zde potkat divoké kozy, rejska, ježky, ještěrky a mnoho druhů ptáků.

Druhou částí tohoto národního parku jsou pak hluboké kaňony a soutěsky s pěšími cestami.

Další oblastí, která stojí za povšimnutí, je pohoří Troodos, kde najdete nejvyšší vrchol Kypru Mount Olympus. Nejlepším způsobem, jak procestovat toto pohoří, je rozhodně autem. Při vašich toulkách nezapomeňte navštívit vodopád Caledonia Waterfall, který se nachází kousek od Mount Olympus.

Mapy značených turistických tras dobře zobrazují například en.mapy.cz.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 04. 12. 2023

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.