Kypr

Mapa Kypr

Chcete před cestou zjistit, kde leží Kypr na mapě a jaká je jeho poloha? Jak vypadá mapa silnic na Kypru nebo kde najdete letoviska a další zajímavá místa, která chcete vidět? Podívejte se na mapy Kypru, které jsme pro vás připravili.

Nejlepší plážové hotely – Kypr

Poloha Kypru

Kypr je ostrov ležící ve východním Středozemním moři v oblasti mezi Evropou, Asií a Afrikou. Geograficky sice náleží již Asii, ovšem kulturně, ekonomicky i politicky se Kypr řadí mezi evropské země.

Ostrov leží zhruba 180 km západně od Sýrie a Libanonu, 80 km jižně od Turecka a 430 km východně od řeckého ostrova Rhodos.

Mapy turistických zajímavostí

Kde najdete ty nejlepší pláže na Kypru nebo zajímavé památky? Jednoduše se podívejte na naší mapu turistických TOP míst:

Pokud plánujete pěší nebo cykloturistiku, hodit se budou i online mapy turistických tras a samozřejmě nesmí chybět také mapa ubytování a hotelů:

Mapa Kypru online

Rozdělení Kypru

Ostrov Kypr je rozdělený na jižní "řeckou" část, která je všeobecně uznávaným státem a o níž pojednává tento celý průvodce, a na severní tureckou část, oficiálně Severokyperskou tureckou republiku. Ta se sice považuje za samostatný stát, ovšem ten uznává pouze Turecko. "Jižní" Kypr tuto situaci bere za tureckou okupaci svého území.

Pro cestovatele z EU není žádný problém překračovat tam i zpět kypersko-kyperskou hranici, a to dokonce pouze s občanským průkazem (detaily v kapitole "Cestovní doklady na Kypr").

Geografie

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři, hned po Sicílii a Sardinii.

Dominuje zde pohoří Troodos, které se nachází ve vnitrozemí. Největší horou je Mount Olympus, která měří 1 952 metrů a v zimě si zde můžete i zalyžovat.

Na Kypru se nachází velké množství starých původních vesniček, které si zachovaly svoji tvář po mnoho století. Tyto vesničky si udržely mnoho starých a původních zvyků, které vás dozajista uchvátí.

Na západě Kypru se nachází Akamas Peninsula National park, který nabízí neuvěřitelnou podívanou v podobě překrásných útesů a oblázkového moře. Na východě země se nachází oblíbené turistické destinace Ayia Napa a Protaras, které lákají velké množství turistů z celého světa.

Na Kypru leží 4 významná města.

Nikósie – Hlavní město se nachází ve vnitrozemí a je rozděleno na dvě části, řeckou a tureckou. Nikósie je hlavním finančním a obchodním centrem a najdete zde mnoho světově významných firem. Nejpopulárnějším sportem je fotbal a APOEL Nikósie je tým, který je známý po celé Evropě.

Limassol Leží na jižním pobřeží, na němž nalezneme největší přístav na Kypru. Je to druhé největší město, které bylo vyhlášeno jako třetí město na světě se slibnými ambicemi. Najdeme zde nádhernou promenádu lemovanou palmami s krásnými výhledy na moře. V měsíci únoru rozhodně navštivte světoznámý karneval, který trvá několik dní, a užijete si zde spoustu zábavy. Pokud jste milovníci nočního života a nekončících mejdanů, rozhodně v letních měsících navštivte Guaba Beach Bar, který najdete přímo na pláži. 

Larnaca – Město s největším letištěm a třetí největší město Kypru. Nachází se zde slané jezero, které je plné vody v zimním období a můžeme zde vidět hejna plameňáků, ti zde zůstávají od listopadu do března.

Paphos Město, které je zařazeno do seznamu UNESCO díky mnoha starověkým pozůstatkům, se stalo v roce 2017 hlavním městem kultury. Nachází se na jihozápadě ostrova a mezi nejvýznamnější místa patří archeologický park, kde uvidíme pozůstatky řeckých a římských měst. Pár kilometrů od města se nachází rodné místo řecké bohyně Afrodity (Petra tou Romiou). Do Paphosu se dostanete buď letecky přímo, nebo přes Intercity Buses z Larnacy, Limassolu nebo Nikósie.

Kypr v číslech

Na závěr této kapitoly přinášíme také zajímavé geografické rekordy Kypru.

  • Nejvyšší hora – Olympos (1 952 m n.m.)
  • Nejdelší řeka – Pedieos (98 km)
  • Sousední země – 0 (Kypr má jen námořní hranici s Tureckem, Sýrií, Libanonem, Izraelem, Egyptem a Řeckem)
  • Délka pobřeží – 648 km

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023