Občanský průkaz nebo cestovní pas?

Cestujete-li do Kyperské republiky (někdy též označované jako "Řecký Kypr" nebo "Jižní Kypr"), nepotřebujete cestovní pas. Kypr je součástí EU i Schengenského prostoru.

Dovolená Kypr - nabídka zájezdů

Kypr na občanku

Přilétáte–li na letiště v Larance nebo Paphosu, cestujete v rámci Evropské Unie a bude vám k cestě stačit platný občanský průkaz. Na Kypr lze cestovat pouze na občanku, ovšem samozřejmě i na cestovní pas.

Pokud po vás v hotelu či na letišti žádají "Passport", myslí tím cestovní doklad obecně, tedy je jedno, zda předložíte skutečně pas nebo jen občanku.

Platnost pasu nebo občanky stačí po dobu pobytu na Kypru. Není potřeba, aby platnost přesahovala datum cesty tak, jak je to obvyklé v některých mimoevropských zemích.

Cestovní doklady pro děti

Pamatujte, že od roku 2012 musí mít každé dítě nehledě na svůj věk vlastní cestovní doklad, tedy buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Není možné vycestovat s dítětem, a to ani do zemí EU, které nemá cestovní doklad. Zapsání ve vlastním pasu rozhodně nestačí!

Přechod mezi Kyprem a Severním Kyprem

Pokud budete překračovat pozemní hranici mezi Kyprem a Severokyperskou tureckou republikou, postačí vám opět občanský průkaz nebo pas. 

Pokud však přiletíte rovnou na Severní Kypr letadlem, řídíte se podmínkami vstupu do Turecka, tj. cestovní pas je nezbytný a s občankou vás vůbec nepustí do letadla. Toto pravidlo se ale týká čistě jen letů na Severní Kypr, tj. pouze na letiště Ercan (Lefkosa).

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 800 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 1 kg tabáku, 10 litrů lihovin, 90 litrů vína a 110 litrů piva pokud cestujete na Kypr z území EU, v opačném případě se limity snižují na čtvrtinu. Podrobněji se o celní problematice dočtete na stránkách mzv.cz.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu