Kypr

Víza na Kypr

Jaké cestovní doklady potřebuji pro cestu na Kypr? A lze překročit hranici mezi Kyperskou republikou a Severním Kyprem?

Občanský průkaz nebo cestovní pas?

Cestujete-li do Kyperské republiky (někdy též označované jako "Řecký Kypr" nebo "Jižní Kypr"), nepotřebujete cestovní pas, jste-li občany Evropské unie.

Hledat ubytování na Kypru

Kypr na občanku

Tato kapitola se týká pouze obyvatel Evropské unie.

Přilétáte–li na letiště v Larance nebo Paphosu, cestujete v rámci Evropské Unie a bude vám k cestě stačit platný občanský průkaz. Na Kypr lze cestovat pouze na občanku, ovšem samozřejmě i na cestovní pas.

Pokud po vás v hotelu či na letišti žádají "Passport", myslí tím cestovní doklad obecně, tedy je jedno, zda předložíte skutečně pas nebo jen občanku.

Platnost pasu nebo občanky stačí po dobu pobytu na Kypru. Není potřeba, aby platnost přesahovala datum cesty tak, jak je to obvyklé v některých mimoevropských zemích.

Přechod mezi Kyprem a Severním Kyprem

Pokud budete překračovat pozemní hranici mezi Kyprem a Severokyperskou tureckou republikou, potřebujete cestovní pas.

Oficiální weby ministerstev zahraniční sice tvrdí, že pro přechod mezi Kyprem a Severním Kyprem stačí i občanský průkaz, realita je však odlišná a na místě vždy záleží na konkrétním úředníkovi. Většinou přitom bez pasu přes hranici nikoho nepouští.

Pokud přiletíte rovnou na Severní Kypr letadlem, řídíte se podmínkami vstupu do Turecka, tj. cestovní pas je rovněž nezbytný a s občankou vás vůbec nepustí do letadla.

Je možné přicestovat do jedné části Kypru a odcestovat z jiné?

1. Přílet na Severní Kypr -> odlet z jižního Kypru

Tato varianta je nejméně přijatelná a můžete se vystavit problémům při odletu z kyperských letišť Larnaca nebo Paphos. Kyperské úřady Severokyperskou tureckou republiku neuznávají a tudíž vstup na Kypr přes letiště Ercan se bere jako ilegální.

Při odletu z "jižního" Kypru tak můžete být vyslýchání a v krajním případě může být i odmítnut vstup do tranzitní zóny. Budete tak nuceni se vrátit na Severní Kypr a odcestovat jiným způsobem.

Pasovou kontrolou na Kypru prochází všichni občané EU, jelikož Kypr není součástí Schengenského prostoru.

2. Přílet na "jižní Kypr -> odlet ze Severního Kypru

Opačná cesta je možná bez větších problémů. Severokyperská turecká republika sice recipročně neuznává Kyperskou republiku, ale zahraničním návštěvníkům umožňuje opustit Severní Kypr skrz letiště Ercan nebo přístavy i v případě, že na ostrov vstoupíte přes "jihokyperská" letiště Larnaca nebo Paphos.

3. Přílet i odlet na/ze Severního Kypru

V tomto případě lze Kyperskou republiku navštívit bez obtíží, jste-li občany Evropské unie. Přechod hranice je možný oběma směry a pokud budete vaším místem příletu i odletu severokyperské letiště Ercan, můžete "jižní" Kypr navštívit na libovolně dlouhou dobu.

Hraniční přechody

Aktuálně existuje 9 checkpointů pro přechod mezi Kyprem a Severním Kyprem. Všechny jsou otevřené 24 hodin denně a všechny můžou bez omezení využít všichni držitelé evropských pasů i zemí, se kterými má Kypr bezvízový styk.

Detailní seznam hraničních přechodů i přesný popis překročení hranice se dočtete v průvodci po Severním Kypru.

Vstup na kyperská britská území

Při pohledu na mapu si kromě Severokyperské turecké republiky povšimnete ještě dalších dvou oblastí, které Kyperská republika nekontroluje.

Jedná se o britské zámořské území Akrotiri (západně od města Limassol) a Dekelia (východně od Larnacy).

Spojené království si tato území ponechalo po vzájemné a dosud platné dohodě s Kyperskou republikou a na obou provozuje aktivní vojenské základny.

Přes Akrotiri i Dekelii však vedou normální silnice a dálnice a jsou zde i běžné kyperské vesnice. Území jsou sice svrchované britské koruně, ale částečně zde platí také kyperské právo, platí se zde eurem a při řešení problémů (například dopravních nehod či úrazů) budete volat kyperskou policii či záchrannou službu.

Vstup/vjezd na britská území není nijak omezen a často není ani nijak označen. Neprojíždíte žádnou pasovou kontrolou.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 800 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 1 kg tabáku, 10 litrů lihovin, 90 litrů vína a 110 litrů piva pokud cestujete na Kypr z území EU, v opačném případě se limity snižují na čtvrtinu. 

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.