Kypr
Kypr

Půjčení auta na Kypru

Nechcete-li na Kypru trávit dovolenou jen na jedné pláži a preferujete-li výlety do přírody či na odlehlé skryté pláže, rozhodně nejlepším způsobem dopravy je půjčení auta. Autobusová doprava sice funguje dobře, ale pouze v rámci větších měst a mezi nimi. Do horských vesniček či na osiřelé pláže byste se dostávali jen obtížně a zdlouhavě.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Kypru

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Tato poučka platí i na Kypru, byť rozdíly nejsou tak výrazné jako v jiných evropských destinacích.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Nejlepší volbou je půjčení auta přímo na jednom ze dvou mezinárodních letišť. Podívejte se na aktuální dostupnost a ceny aut:

Ceny autopůjčoven na Kypru

Půjčení auta na Kypru patří k nejlevnějším z evropských letovisek. Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Příklady cen (první částka je při rezervaci cca 5 měsíců před cestou, druhá částka při rezervaci 1 měsíc před cestou pro ilustraci rozdílu):

  • 7denní půjčení v létě: malé auto od okolo 5 500 Kč, větší auto od 7 000 Kč
  • 4denní půjčení v létě: malé auto od 2 600 Kč, větší auto od 4 500 Kč
  • 7denní půjčení v zimě: malé auto od 1 700 Kč, větší auto od 2 500 Kč
  • 4denní půjčení v zimě: malé auto od 1 300 Kč, větší auto od 2 200 Kč

Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Vrácení auta v jiné lokalitě

Protože jsou na Kypru dvě letiště, mnozí cestovatelé preferují půjčit si auto na jednom a vrátit na druhém konci ostrova. Je však otázkou, zda se spíš nevyplatí těch 135 km, které obě letiště od sebe dělí, dojet zpět autem. Většina půjčoven si za vrácení auta v jiném místě účtuje poplatek kolem 1 500 Kč.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Kypr je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Kypru jen mírně dražší než v ČR. Ceny se pohybují kolem 1,28 EUR na litr, což v průměru po přepočtu zhruba o 1,50 Kč více na jeden litr. Hustota čerpacích stanic není taková jako v ČR, ale benzinku najdete v každém větším městě a tudíž nebude žádný problém s dojezdem "na výpary".

Parkování je na Kypru relativně bezproblémové, u většiny pláží a turistických atrakcí jsou velká parkoviště, která jsou obvykle zdarma.

Provoz a dopravní předpisy

Na Kypru se jezdí vlevo, tj. na opačné straně než u nás. Navzdory počátečním obavám většina řidičů s ježděním na opačné straně nemá, na zvyknutí stačí jen pár prvních kilometrů. Pokud řídíte vlevo poprvé, doporučujeme si půjčit auto s automatickou převodovkou.

Platí zde velmi podobná pravidla jako v ČR, tj. i přednost zprava. Problémy můžou dělat kruhové objezdy - pamatujte, že i na nich se jezdí opačně, tedy po směru hodinových ručiček. Přednost mají vždy vozidla jedoucí po kruhovém objezdu - jako u nás. Směrovku musíte dát jak při opuštění kruhového objezdu (levou), tak i při jízdě po objezdu (pravou, až dokud nebudete z kruháče odjíždět).

Na Kypru platí tyto rychlosti:

  • v obci – 50 km/h
  • mimo obec – 80 km/h
  • dálnice – 100 km/h

Při řízení je zakázáno jíst, pít a používat mobilní telefon či podobnou elektroniku. Svícení je povinné půl hodiny po západu Slunce až do doby půl hodiny před východem Slunce.

Překročení hranice na Severní Kypr

S autem půjčeným na "řeckém" Kypru bez problémů můžete přejet hranice na Severní Kypr. I tam se jezdí vlevo. Pozor však na podmínky jednotlivých autopůjčoven, které můžou překročení hranice zakazovat nebo zpoplatňovat, zejména kvůli omezeným možnostem asistence v případě problémů.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Reni85
Reni85
před 8 měs

1.8.2022 sme požičali auto v noname požičovni na predmesti Larnaky, Nissan Note automat s detským boosterom, na 2dni za 100e. Cena benzínu 1,727€/l.

Na prechode na Severný Cyprus treba zaplatiť poistenie, na deň to vyšlo 20€.