Cestování Covid-19

Od 9.6. bude povolen vstup cizincům na Kypr za podmínky negativního testu na koronavirus ne staršího než 3 dny. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Návrat do ČR je od 15.6. možný bez omezení.

Zdraví

Podle místních obyvatel je voda pitná, nicméně se doporučuje kupovat si balenou vodu. Kvalita vody z kohoutku není dobrá a mohla by vám uškodit či přivodit drobné zdravotní problémy. Pokud vaříte např. těstoviny a vodu převaříte, neměl by být problém. Před odjezdem do země si rozhodně sjednejte kvalitní cestovní pojištění, léky jsou na Kypru velmi drahé.

Na Kypru se nevyskytují žádné exotické nemoci a žádné přírodní katastrofy nehrozí.

Kriminalita

Kypr je velmi bezpečná země a kriminalita je tu téměř nulová. Ojedinělé problémy mohou nastat zejména ze stran cizinců a turistů, kteří Kypr navštíví. Dodržujte pouze základní opatrnost v turistických destinacích. Noční procházky na Kypru jsou bezpečné a nejsou zaznamenány žádné incidenty.

Politická situace

Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody (jih Kypru), mohou cestovat na severní část ostrova a pobývat zde bez omezení. Naopak, pokud přiletíte na severní část ostrova, nemusí vás pustit na tu jižní část, protože jste vstoupili na Kypr přes okupované území.

Mějte na paměti, že sever Kypru nikdo (kromě Turecka) neuznává jako republiku, a tudíž v případě problému může být pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že ostrov je od roku 1974 pod okupací turecké armády. V té době bylo mnoho řeckých Kypřanů vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Internet a elektřina

Na Kypru používají stejné zásuvky jako ve Velké Británii se třemi obdélníkovými otvory, tudíž si budete muset koupit adaptér. Wifi najdete na většině turisticky atraktivních pláží.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

  • První pomoc, policie a hasiči – 112 nebo 199
  • Nemocnice Nikósie – 22 603 000
  • Nemocnice Larnaca – 24 800 500
  • Velvyslanectví ČR na Kypru – +357 22421118
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu