Průvodce státem
Kypr
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Kypru

Zdraví

Podle místních obyvatel je voda pitná, nicméně se doporučuje kupovat si balenou vodu. Kvalita vody z kohoutku není dobrá a mohla by vám uškodit či přivodit drobné zdravotní problémy. Pokud vaříte např. těstoviny a vodu převaříte, neměl by být problém. Před odjezdem do země si rozhodně sjednejte kvalitní cestovní pojištění, léky jsou na Kypru velmi drahé.

Na Kypru se nevyskytují žádné exotické nemoci a žádné přírodní katastrofy nehrozí.

Kriminalita

Kypr je velmi bezpečná země a kriminalita je tu téměř nulová. Ojedinělé problémy mohou nastat zejména ze stran cizinců a turistů, kteří Kypr navštíví. Dodržujte pouze základní opatrnost v turistických destinacích. Noční procházky na Kypru jsou bezpečné a nejsou zaznamenány žádné incidenty.

Politická situace

Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody (jih Kypru), mohou cestovat na severní část ostrova a pobývat zde bez omezení. Naopak, pokud přiletíte na severní část ostrova, nemusí vás pustit na tu jižní část, protože jste vstoupili na Kypr přes okupované území.

Mějte na paměti, že sever Kypru nikdo (kromě Turecka) neuznává jako republiku, a tudíž v případě problému může být pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že ostrov je od roku 1974 pod okupací turecké armády. V té době bylo mnoho řeckých Kypřanů vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Internet a elektřina

Na Kypru používají stejné zásuvky jako ve Velké Británii se třemi obdélníkovými otvory, tudíž si budete muset koupit adaptér. Wifi najdete na většině turisticky atraktivních pláží.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

  • První pomoc, policie a hasiči – 112 nebo 199
  • Nemocnice Nikósie – 22 603 000
  • Nemocnice Larnaca – 24 800 500
  • Velvyslanectví ČR na Kypru – +357 22421118

Křišťálově čisté moře a neodolatelné jídlo

Ostrov Kypr se nachází ve východní části Středozemního moře. Jeho sousedy jsou na severu Turecko, na východě Sýrie a Libanon, a na jihu Izrael a Egypt.

Kypr se pyšní až 300 slunečnými dny ročně, což z něj činí ráj pro milovníky moře a slunce. Pobřeží lemují nejkrásnější pláže v Evropě a na své si rozhodně přijdou i milovníci vodních sportů. Útesy a zátoky vám odkryjí nezapomenutelné výhledy. Pokud by vám bylo až příliš teplo, vydejte se do hor a vychutnejte si Souvlaki v jedné z mnoha horských vesniček.

Kypr si užijí jak milovníci diskoték, tak i lidé zajímající se o historii. Kypr je také vyhlášený svou výbornou kuchyní a vínem.

Průvodce pro tebe napsal Rostislav Vepřek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Plážové válení bude nejlepší o prázdninách, poznávačka kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu