Kypr
Kypr

Bezpečnost na Kypru

Jaká hrozí na Kypru zdravotní rizika? Je zde bezpečno a kde jsou místa s největší kriminalitou?

Hledat ubytování na Kypru

Zdravotní rizika

Na Kypru se nevyskytují žádné exotické nemoci.

Zdravotní rizika jsou zejména při koupání v moři a dlouhodobém pobytu na slunci.

Povinná očkování

Na Kypr rozhodně nepotřebujete žádné speciální cestovatelské očkování. Riziko nákazy exotickou chorobou, žloutenkou nebo třeba vzteklinou je zde minimální.

Rizika při koupání v moři

Koupání ve vodách v okolí Kypru je velmi bezpečné. Středozemní moře obecně nevyniká nebezpečnými vlnami a zejména koupání v uzavřených zátokách letoviska Ayia Napa nebo Protaras je bezproblémové.

Rizikem mohou být tzv. zpětné proudy, na které je v případě pravidelného výskytu na pláži vždy upozornění s informacemi, jak se v takovém proudu chovat.

Ve zdejších mořích se nevyskytují žádná zvlášť nebezpečná stvoření. Například smrtelný útok žraloka byl na Kypru naposledy prokazatelně zaznamenán v roce 1901.

Nebezpečná zvířata a toulaví psi

Na Kypru nežijí žádné nebezpečné šelmy. Vyskytují se zde dva druhy jedovatých hadů: zmije levantská a evropský kočičí had, stejně jako tarantule nebo škorpioni.

Uštknutí nebo kousnutí jsou však poměrně vzácná a tito živočichové nepředstavují nijak zvlášť výrazné riziko při pohybu v běžných turistických oblastech.

Na venkově i ve městech se občas vyskytují toulaví psi, cizích lidí si však ve většině případů vůbec nevšímají. I když některé zdroje uvádějí, že na Kypru se pohybuje až 200 000 toulavých psů, realita dnešních dnů je výrazně jiná.

Toulaví psi jsou ze všech zemí v regionu na Kypru nejméně početní. Naopak na toulavé kočky narazíte doslova na každém rohu.

Pitná voda

Podle místních obyvatel je voda pitná, nicméně se doporučuje kupovat si balenou vodu. Kvalita vody z kohoutku není tak dobrá jako třeba ve střední nebo západní Evropě a mohla by vám uškodit či přivodit drobné zdravotní problémy.

Pokud vaříte např. těstoviny a vodu převaříte, neměl by být problém.

Kriminalita

Kypr je velmi bezpečná země a kriminalita je tu téměř nulová.

Ojedinělé problémy mohou nastat zejména ze strany cizinců a turistů, kteří Kypr navštíví. Dodržujte pouze základní opatrnost v turistických destinacích.

Noční procházky na Kypru jsou bezpečné a nejsou zaznamenány žádné seriózní incidenty.

Politická situace

Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody (jih Kypru), mohou cestovat na severní část ostrova a pobývat zde bez omezení. Naopak, pokud přiletíte na severní část ostrova, na jih obvykle projdete bez problémů, ale mohli byste se setkat s potížemi při snaze opustit jižní část přes letiště v Larnace nebo Paphosu.

Mějte na paměti, že sever Kypru nikdo (kromě Turecka) neuznává jako republiku, a tudíž v případě problému může být pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že ostrov je od roku 1974 pod okupací turecké armády. V té době bylo mnoho řeckých Kypřanů vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Obecně je ale situace zamrzlá jako status quo a žádné násilnosti mezi řeckými a tureckými Kypřany v současnosti neprobíhají.

Riziko katastrof

Kypr sice leží v zemětřesné oblasti, ale silná ničivá zemětřesení se zde nevyskytují. Slabší zemětřesení se zde projeví v průměru 2x za 10 let.

Na Kypru prší jen málo, takže riziko povodní je mizivé. Nevyskytují se zde žádné ničivé bouře ani hurikány.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

  • První pomoc - univerzální evropské číslo: 112
  • Národní telefonní číslo - univerzální pro policii, ambulanci nebo hasiče: 199

Mezinárodní telefonní předvolba Kypru je +357.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 30. 11. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.