Kypr
Kypr

Bezpečnost na Kypru

Zdraví

Podle místních obyvatel je voda pitná, nicméně se doporučuje kupovat si balenou vodu. Kvalita vody z kohoutku není dobrá a mohla by vám uškodit či přivodit drobné zdravotní problémy. Pokud vaříte např. těstoviny a vodu převaříte, neměl by být problém. Před odjezdem do země si rozhodně sjednejte kvalitní cestovní pojištění, léky jsou na Kypru velmi drahé.

Na Kypru se nevyskytují žádné exotické nemoci a žádné přírodní katastrofy nehrozí.

Kriminalita

Kypr je velmi bezpečná země a kriminalita je tu téměř nulová. Ojedinělé problémy mohou nastat zejména ze stran cizinců a turistů, kteří Kypr navštíví. Dodržujte pouze základní opatrnost v turistických destinacích. Noční procházky na Kypru jsou bezpečné a nejsou zaznamenány žádné incidenty.

Politická situace

Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody (jih Kypru), mohou cestovat na severní část ostrova a pobývat zde bez omezení. Naopak, pokud přiletíte na severní část ostrova, nemusí vás pustit na tu jižní část, protože jste vstoupili na Kypr přes okupované území.

Mějte na paměti, že sever Kypru nikdo (kromě Turecka) neuznává jako republiku, a tudíž v případě problému může být pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že ostrov je od roku 1974 pod okupací turecké armády. V té době bylo mnoho řeckých Kypřanů vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Internet a elektřina

Na Kypru používají stejné zásuvky jako ve Velké Británii se třemi obdélníkovými otvory, tudíž si budete muset koupit adaptér. Wifi najdete na většině turisticky atraktivních pláží.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

  • První pomoc, policie a hasiči – 112 nebo 199
  • Nemocnice Nikósie – 22 603 000
  • Nemocnice Larnaca – 24 800 500
  • Velvyslanectví ČR na Kypru – +357 22421118

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Hana
před 3 lety

Již jsem se zajímala až na ambasádě, jejich odpověď. Dřív by ten formulář ani neměl jít vyplnit.

Dobrý den,

Flight Pass se vyplňuje nejdříve 24 hod před odletem, viz instrukce přímo ve formuláři https://cyprusflightpass.gov.cy/en/home.

S pozdravem

David Hrdoušek

Velvyslanectví České republiky

18 Kyriakou Matsi Ave.

Ayioi Omologites

1082 Nikósie

tel.: +357-22421118

fax.: +357-22421059

email: nicosia@embassy.mzv.cz

Avatar uživatele
Kristina
před 3 lety

Dobrý den, vyplňuji FlightPass na Kypr a nejde mi odeslat. Píše mi to dvě chybové hlášky, a to, že mám užívat jen latinské znaky (což dělám) a že ZIP code má mít jen 4 číslice (??). Nevím, jestli tomu formuláři třeba vadí znak @, ale bez toho nenapíšu mail. Může mi někdo poradit, co s tím? Testy máme hotové, vejdeme se do 72 hodin uplně v pohodě. Nic jiného v chybových hláškách není, nevím, kde dělám chybu. Máme letět cca za 33hodin, tak už je na čase ten FlightPass získat, podle mě. Máte s tím zkušenosti? Díky za Vaše postřehy. K.