Elektřina a zásuvky

Elektrická síť na Kypru funguje na frekvenci 50 Hz a s koncovým napětím 240 V, což jsou hodnoty podobné jako v ČR a většina běžných spotřebičů si s nimi poradí. Díky vazbám na Velkou Británii se zde však vyskytují britské zásuvky, které jsou odlišné od zbytku Evropy. Kypr je jednou z mála evropských zemí, do kterých budete potřebovat adaptér do zásuvek.

Zásuvky a zástrčky se na Kypru používají "britské", tj. typ G se třemi obdélníkovými otvory. Každá zásuvka mívá dokonce svůj vypínač (obvykle hned u otvorů zásuvky), kdy do ní můžete vypnout přívod elektřiny. Do těchto typů zásuvek české zástrčky a spotřebiče vždy potřebují adaptér, včetně mobilních telefonů nebo holících strojků.

  • Zásuvky: G
  • Napětí: 230 V
  • Frekvence: 50 Hz
  • Adaptér: je potřeba

Kde koupit adaptér na Kypr

Cestovní adaptéry pořídíte v každém větším obchodě s elektrem. Kompletní adaptéry pro celý svět stojí cca od 550 Kč, online obchody můžete srovnat například na webu Heuréka.cz.

Internet

Kypr je součástí EU, data v mobilu vám tak budou fungovat bez příplatku. Využívat je můžete úplně stejně, jako byste využívali doma v ČR nebo na Slovensku. Internetové pokrytí na Kypru je velmi dobré v pobřežních oblastech, v horách je občas slabší.

POZOR při výletu na Severní Kypr, který je mimo EU a kde si za data připlatíte velké částky. Nezapomeňte tak před překročením hranice zakázat datový roaming, abyste se vyhnuli nepříjemnému vyúčtování.

Veřejné wi-fi sítě nabízí naprostá většina hotelů i penzionů a jsou dostupné v mnoha větších restauracích.

Volání

Pro volání se v rámci EU vztahují stejná pravidla jako byste volali vnitrostátně. Z Kypru domů tedy budete volat za shodné ceny a tarify jako voláte po ČR. Žádné příplatky za roaming při cestě na Kypr nečekejte.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu