Kypr
Kypr

Zásuvky a internet na Kypru

Elektřina a zásuvky

Elektrická síť na Kypru funguje na frekvenci 50 Hz a s koncovým napětím 240 V, což jsou hodnoty podobné jako v ČR a většina běžných spotřebičů si s nimi poradí. Díky vazbám na Velkou Británii se zde však vyskytují britské zásuvky, které jsou odlišné od zbytku Evropy. Kypr je jednou z mála evropských zemí, do kterých budete potřebovat adaptér do zásuvek.

Zásuvky a zástrčky se na Kypru používají "britské", tj. typ G se třemi obdélníkovými otvory. Každá zásuvka mívá dokonce svůj vypínač (obvykle hned u otvorů zásuvky), kdy do ní můžete vypnout přívod elektřiny. Do těchto typů zásuvek české zástrčky a spotřebiče vždy potřebují adaptér, včetně mobilních telefonů nebo holících strojků.

  • Zásuvky: G
  • Napětí: 230 V
  • Frekvence: 50 Hz

Kde koupit adaptér na Kypr

Cestovní adaptéry pořídíte v každém větším obchodě s elektrem. Kompletní adaptéry pro celý svět stojí cca od 550 Kč, online obchody můžete srovnat například na webu Heuréka.cz.

Internet

Kypr je součástí EU, data v mobilu vám tak budou fungovat bez příplatku. Využívat je můžete úplně stejně, jako byste využívali doma v ČR nebo na Slovensku. Internetové pokrytí na Kypru je velmi dobré v pobřežních oblastech, v horách je občas slabší.

POZOR při výletu na Severní Kypr, který je mimo EU a kde si za data připlatíte velké částky. Nezapomeňte tak před překročením hranice zakázat datový roaming, abyste se vyhnuli nepříjemnému vyúčtování.

Veřejné wi-fi sítě nabízí naprostá většina hotelů i penzionů a jsou dostupné v mnoha větších restauracích.

Volání

Pro volání se v rámci EU vztahují stejná pravidla jako byste volali vnitrostátně. Z Kypru domů tedy budete volat za shodné ceny a tarify jako voláte po ČR. Žádné příplatky za roaming při cestě na Kypr nečekejte.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.