Průvodce státem
Kypr
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny na Kypru

Aktuální kurz 1 € = 25.86 Kč

Euro

Na Kypru se platí eurem. Euromince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1, 2 eura. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro.

Euro

Směnárny a platba kartou

Eura si nejlépe vyměňte v ČR. Navíc drtivá většina obchodů, restaurací či hotelů akceptuje platební karty. Platební podmínky, směnárny a banky fungují stejně jako v jakémkoli státě Evropské unie. Výběr z bankomatu je možné provést u většiny bank 24 hodin denně.

Kolik co stojí

Kypr je dvakrát až třikrát dražší než ČR. Samozřejmě záleží, jestli se budete stravovat doma či jíst v restauracích. Další kritérium je, jestli se pohybujete v turistické destinaci nebo jste ve vnitrozemí. Ceny jsou vyšší hlavně uprostřed léta a v turistických destinacích. V hlavním městě je v létě levněji než u moře, jelikož to není tolik vyhledávaná destinace. Levně můžete nakoupit např. v Lidlu, kde jsou některé potraviny stejně drahé jako v ČR.

Příklad cen:

 • Mléko – 1,10 €
 • Chleba – 1,50 €
 • Bageta – 1 €
 • Sýr 400 g – 4–8 €
 • Taxi 5 km – 10 €
 • Hotel – od 50 €
 • Večeře v restauraci – 10–15 €
 • Pronájem slunečníku s dvěma lehátky – 8 €
 • Máslo – 2,50 €
 • Pivo v plechovce nebo ve skle – 0,60–1,50 €
 • Točené pivo – 3–5 €
 • Autobus (Larnaca – Nikósie) – 4 €
 • Autobus (Larnaca – Ayia Napa) – 4 €
 • Pronájem auta – od 40 €/den

Ceny jsou pouze orientační a liší se v závislosti na městě a druhu obchodu.

Spropitné a smlouvání

Pár eur nebo centů spropitné je považováno jako slušnost, nicméně není to povinné. Obvykle se nechává spropitné v restauracích, pokud je zákazník spokojený. Většina obchodů má stanovené ceny, u nichž se nesmlouvá.

Jak ušetřit

Co se týče ubytování, nejlepší možnost je ubytování s kuchyní. Pokud si koupíte jídlo ze supermarketu, např. z Lidlu, rozhodně ušetříte nemalé peníze. Doporučujeme také airbnb nebo couchsurfing, pokud nejste velká skupina. Na Kypru je také populární pronájem celé vily, a pokud jste skupina více lidí, rozhodně vás to nebude stát tolik jako hotel. Pokud nadále uvažujete o hotelu, rozhodně se ubytujte dále od pláže a od centra. Rozdíl v cenách může být obrovský.

Jídlo je rozhodně nejlevnější v supermarketech, např. Lidl nebo Smart. Pokud chcete jíst venku, zajděte si do místních bufetů. Najdete tam kebab, souvlaki a mnoho příloh. Vyhněte se restauracím a typickým fast foodům, jako je McDonald´s nebo KFC.

Doprava je nejlevnější autobusem. Ve městech můžete využít MHD a při dopravě mezi městy dálkové autobusy Intercity Buses: http://intercity-buses.com/?wp=home.

Taxíkům se rozhodně vyhněte. Pokud chcete procestovat celý Kypr a navštívit i méně turistické oblasti, budete potřebovat auto. Vezměte si s tebou také kreditní kartu (ne debetní), kterou většinou budete potřebovat při půjčení auta. Ve skupině čtyř nebo pěti lidí není půjčení auta až tak drahá záležitost.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel si vaří sám nebo se stravuje v místních bufetech či místních fast foodech. Nakupuje v Lidlu nebo v jiných levných supermarketech a dopravuje se autobusem. Ubytování se dá sehnat přes couchsurfing zdarma nebo lze využít služby airbnb. Během dne dáte za jídlo a pití asi 350 Kč. Hostel nebo airbnb vás přijde zhruba na 550 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit 900 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta – ubytování v průměrném hotelu včetně snídaně vás přijde na 1.500 Kč. Půjčení auta se pohybuje okolo 250 Kč na den při počtu čtyř lidí, a když připočteme benzin, jsme na 450 Kč za auto. Jídlo na celý den nás vyjde zhruba na 600 Kč. Denní rozpočet se nám dostává na 2.550 Kč osoba/den.

Pokud si chcete vychutnat jídlo v těch nejlepších restauracích a bydlet ve vile či šestihvězdičkovém hotelu, připravte si 5.000 Kč na den při počtu čtyř osob za pronájem vily a 3.000 Kč za oběd + večeři v luxusní restauraci. Pokud si půjčíte svoji loď nebo to nejlepší auto, můžete zde utratit i 15.000 osoba/den.

Křišťálově čisté moře a neodolatelné jídlo

Ostrov Kypr se nachází ve východní části Středozemního moře. Jeho sousedy jsou na severu Turecko, na východě Sýrie a Libanon, a na jihu Izrael a Egypt.

Kypr se pyšní až 300 slunečnými dny ročně, což z něj činí ráj pro milovníky moře a slunce. Pobřeží lemují nejkrásnější pláže v Evropě a na své si rozhodně přijdou i milovníci vodních sportů. Útesy a zátoky vám odkryjí nezapomenutelné výhledy. Pokud by vám bylo až příliš teplo, vydejte se do hor a vychutnejte si Souvlaki v jedné z mnoha horských vesniček.

Kypr si užijí jak milovníci diskoték, tak i lidé zajímající se o historii. Kypr je také vyhlášený svou výbornou kuchyní a vínem.

Průvodce pro tebe napsal Rostislav Vepřek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Plážové válení bude nejlepší o prázdninách, poznávačka kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu