Kypr
Kypr

Peníze a ceny na Kypru

Euro

Na Kypru se platí eurem. Euromince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1, 2 eura. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro.

Dříve se na Kypru platilo Kyperskou librou. Budete-li cestovat na Severní Kypr, je třeba si vyměnit eura za turecké liry, kterými se tam platí.

Směnárny a platba kartou

Drtivá většina obchodů na Kypru, restaurací či hotelů akceptuje platební karty. Platební podmínky, směnárny a banky fungují stejně jako v jakémkoli státě Evropské unie. Výběr z bankomatu je možné provést u většiny bank 24 hodin denně.

Eura si na Kypr přivezte ideálně už z ČR, jelikož najít na Kypru směnárnu, která akceptuje i české koruny, je takřka nemožné. Alternativně si vystačíte s platební kartou, zvlášť pokud vaše banka nezpoplatňuje výběry v zahraničí. 

Směnárny na Kypru tedy využívat vůbec nebudete.

Ceny na Kypru aneb Kolik co stojí

Kypr je obecně draží než ČR, nicméně třeba potraviny v supermarketu nebo jízdenky na MHD zakoupíte za podobné ceny. Samozřejmě záleží, jestli se budete stravovat doma či jíst v restauracích. Další kritérium je, jestli se pohybujete v turistické destinaci nebo jste ve vnitrozemí. Ceny jsou vyšší hlavně uprostřed léta a v turistických destinacích. V hlavním městě je v létě levněji než u moře, jelikož to není tolik vyhledávaná destinace. Levně můžete nakoupit např. v Lidlu, kde jsou některé potraviny stejně drahé jako v ČR.

Příklad cen:

 • Mléko – 1,10 €
 • Chleba – 1,50 €
 • Bageta – 1 €
 • Sýr 400 g – 4–8 €
 • Taxi 5 km – 10 €
 • Hotel – od 50 €
 • Večeře v restauraci – 10–15 €
 • Pronájem slunečníku s dvěma lehátky – 8 €
 • Máslo – 2,50 €
 • Pivo v plechovce nebo ve skle – 0,60–1,50 €
 • Točené pivo – 3–5 €
 • Autobus (Larnaca – Nikósie) – 4 €
 • Autobus (Larnaca – Ayia Napa) – 4 €
 • Pronájem auta – od 40 €/den

Ceny jsou pouze orientační a liší se v závislosti na městě a druhu obchodu.

Spropitné a smlouvání

Pár eur nebo centů spropitné je považováno jako slušnost, nicméně není to povinné. Obvykle se nechává spropitné v restauracích, pokud je zákazník spokojený. Většina obchodů má stanovené ceny, u nichž se nesmlouvá.

Jak ušetřit

Co se týče ubytování, nejlepší možnost je ubytování s kuchyní. Pokud si koupíte jídlo ze supermarketu, např. z Lidlu, rozhodně ušetříte nemalé peníze. Doporučujeme také airbnb nebo couchsurfing, pokud nejste velká skupina. Na Kypru je také populární pronájem celé vily, a pokud jste skupina více lidí, rozhodně vás to nebude stát tolik jako hotel. Pokud nadále uvažujete o hotelu, rozhodně se ubytujte dále od pláže a od centra. Rozdíl v cenách může být obrovský.

Jídlo je rozhodně nejlevnější v supermarketech, např. Lidl nebo Smart. Pokud chcete jíst venku, zajděte si do místních bufetů. Najdete tam kebab, souvlaki a mnoho příloh. Vyhněte se restauracím a typickým fast foodům, jako je McDonald´s nebo KFC.

Doprava je nejlevnější autobusem. Ve městech můžete využít MHD a při dopravě mezi městy dálkové autobusy Intercity Buses: http://intercity-buses.com/?wp=home.

Taxíkům se rozhodně vyhněte. Pokud chcete procestovat celý Kypr a navštívit i méně turistické oblasti, budete potřebovat auto. Vezměte si s tebou také kreditní kartu (ne debetní), kterou většinou budete potřebovat při půjčení auta. Ve skupině čtyř nebo pěti lidí není půjčení auta až tak drahá záležitost.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel si vaří sám nebo se stravuje v místních bufetech či místních fast foodech. Nakupuje v Lidlu nebo v jiných levných supermarketech a dopravuje se autobusem. Ubytování se dá sehnat přes couchsurfing zdarma nebo lze využít služby airbnb. Během dne dáte za jídlo a pití asi 350 Kč. Hostel nebo airbnb vás přijde zhruba na 550 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit 900 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta – ubytování v průměrném hotelu včetně snídaně vás přijde na 1.500 Kč. Půjčení auta se pohybuje okolo 250 Kč na den při počtu čtyř lidí, a když připočteme benzin, jsme na 450 Kč za auto. Jídlo na celý den nás vyjde zhruba na 600 Kč. Denní rozpočet se nám dostává na 2.550 Kč osoba/den.

Pokud si chcete vychutnat jídlo v těch nejlepších restauracích a bydlet ve vile či šestihvězdičkovém hotelu, připravte si 5.000 Kč na den při počtu čtyř osob za pronájem vily a 3.000 Kč za oběd + večeři v luxusní restauraci. Pokud si půjčíte svoji loď nebo to nejlepší auto, můžete zde utratit i 15.000 osoba/den.

Chystáš se na Kypr?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.