Průvodce státem

Kypr

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Křišťálově čisté moře a neodolatelné jídlo

Ostrov Kypr se nachází ve východní části Středozemního moře. Jeho sousedy jsou na severu Turecko, na východě Sýrie a Libanon, a na jihu Izrael a Egypt.

Kypr se pyšní až 300 slunečnými dny ročně, což z něj činí ráj pro milovníky moře a slunce. Pobřeží lemují nejkrásnější pláže v Evropě a na své si rozhodně přijdou i milovníci vodních sportů. Útesy a zátoky vám odkryjí nezapomenutelné výhledy. Pokud by vám bylo až příliš teplo, vydejte se do hor a vychutnejte si Souvlaki v jedné z mnoha horských vesniček.

Kypr si užijí jak milovníci diskoték, tak i lidé zajímající se o historii. Kypr je také vyhlášený svou výbornou kuchyní a vínem.

Průvodce pro tebe napsal Rostislav Vepřek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Plážové válení bude nejlepší o prázdninách, poznávačka kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Kypr

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

První stopy lidského osídlení se datují do doby okolo 8.000 př. n. l., kdy se lidé začali usazovat a začali tvořit vesnice. Pozůstatky vesnic můžete vidět i dnes, pokud navštívíte např. Salamis či Kourion. V roce 1878 se Kypr stává součástí Britské říše, která vládne až do roku 1960. Téhož roku Kypr získává svoji nezávislost na Velké Británii. Nicméně v roce 1974 se obnovil konflikt mezi Turky a Řeky a turečtí vojáci zabírají severní část ostrova, a od té doby je Kypr rozdělen tzv. zelenou linií na sever a na jih. Severní část Kypru je obývána kyperskými Turky. Naopak na jižní části žijí řečtí Kypřané, a tato část je od roku 2004 součástí Evropské unie.

V současnosti je možné navštívit Severní Kypr přes kontrolní stanoviště na ulici Ledra v hlavním městě Nikósie.

Kypr Historie

Lidé

Lidé jsou velmi milí a přátelští, ostatně jako všichni Řekové. Jejich povaha je velmi pohodová a vždycky mají dostatek času. Nikam nespěchají a nejsou ve stresu. Jsou ochotni vám se vším s ochotou pomoci a poradit. Dochvilnost od Kypřanů moc nečekejte, dvacetiminutová zpoždění nejsou výjimkou.

Většina obyvatelstva jsou ortodoxní křesťané, a toto náboženství hraje důležitou roli a utužuje tradiční kyperské hodnoty. Kostel najdete i na tom nejvíce odlehlém místě na ostrově.

Na Kypru žije okolo 900.000 obyvatel. Obyvatelstvo z většiny tvoří řečtí Kypřané, nicméně najdeme zde i menšiny jako turečtí Kypřané, Řekové, Angličané, Rumuni či Rusové.

Svátky

Na Kypru se dodržují silné tradice, které jsou předávány dalším generacím. Významných svátkem jsou Velikonoce, které jsou nejdůležitějším náboženským svátkem. Každý Kypřan jede navštívit kostel, kde se konají mše. Pokud se rozhodnete pro studium na Kypru, velikonoční prázdniny trvají 14 dní na rozdíl od těch českých.

V únoru se každý rok koná světoznámý karneval ve městě Limassol. Festival se koná po dobu několika dní a lidé zde předvádí nádherné kostýmy, zpívají písničky, tancují, jedí a oslavují život. Štědrý den se tu slaví 25. prosince.

Kultura

Lidé na Kypru jsou velmi přátelští a pohodoví. Místní nejsou moc dochvilní a může se stát, že na schůzku přijdou i o půl hodiny pozdě. Téměř každý miluje kávu a v létě je velmi populární frapé. Kypřané dokáží sedět u kávy a povídat si i několik hodin.

Autem se jezdí na levé straně cesty a auta mají volant na pravé straně. Máte-li v plánu půjčení auta, doporučujeme auto s automatickou převodovkou, ať nemusíte řadit levou rukou. Kypřané řídí o něco rychleji než my a občas nedodržují dopravní předpisy, tudíž jezděte opatrně. Každý Kypřan má své auto, jelikož hromadná doprava nefunguje moc dobře. Tudíž je naprosto běžné, že jedna rodina může mít i 3 a více aut. Ve větších městech existuje městská hromadná doprava, nicméně není úplně spolehlivá a může se stát, že autobus občas nepřijede. Na Kypru nejsou jízdní řády, existují pouze časy odjezdu z první stanice a musíte si sami vypočítat, kdy autobus přijede k vám. V turistických oblastech jako Ayia Napa je však hromadná doprava na lepší úrovni.

Bez auta se na Kypru občas velmi těžko obejdete. Půjčení auta není drahé a ulehčí vám spoustu věcí. Na Kypru je malé množství chodníků, takže se při procházce může stát, že budete muset jít po cestě. Pokud se ocitnete v místní domácnosti, Kypřané si doma nezouvají boty a je normální sedět doma na gauči v obuvi. Kypr je také ostrovem koček a můžete je zahlédnout opravdu všude. Pokud jste tedy zrovna na večeři a sedíte venku na terase, je možné, že si k vám přisedne nějaká ta kočka. Na Kypru se nepije voda z kohoutku, preferuje se kupovat balenou vodu.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že ostrov je od roku 1974 pod okupací turecké armády. Mnoho řeckých Kypřanů bylo vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Jazyk

Úředním jazykem je řečtina. Nicméně řečtina na Kypru není stejná jako ta v Řecku.

Anglicky se zde domluvíte téměř bez problému, jelikož Kypr byl Anglickou kolonií až do roku 1960. Domluvíte se jak se staršími, tak i s mladšími lidmi. Většina nápisů a značek je značena jak řecky, tak anglicky.

Minislovníček:

 • Dobré ráno, Dobrý den – Kaliméra
 • Na shledanou – Adio
 • Dobrou noc – Kalinichta
 • Děkuji – Efcharisto
 • Prosím – Parakalo
 • Ano – Ne (naopak jako u nás)
 • Ne – Óchi
 • Kudy – Apopu
 • Pivo – Bíra

Turismus

Turisté většinou vyhledávají přímořská letoviska, která jsou ekonomicky funkční a na vysoké úrovni i díky turistům. Na Kypru si můžete vypůjčit auto v každém z větších měst, jelikož hromadná doprava není až tak vyspělá jako u nás. V turistických oblastech si navíc můžete vypůjčit i skútr či čtyřkolku. Hotely jsou na vysoké úrovni a můžete si vybrat z obrovského množství ubytování. Oblíbenými destinacemi pro dovolenou u pláže jsou města Ayia Napa a Protaras. Pláže jako Nissi Beach či Fig Tree Bay jsou hodnoceny jako jedny z nejlepších v Evropě.

Kypr je vyhledávanou destinací díky překrásným písčitým plážím a možností vyzkoušet si mnoho vodních sportů, jako je potápění či jízda na lodi. Ostrov také nabízí spoustu útesů a pláží, kde moc lidí nepotkáte, a pokud je najdete, zažijete jedinečné okamžiky. Pokud milujete krásné pláže, teplé počasí, báječné jídlo a příjemné lidi, Kypr by vás neměl minout.

Geografie

Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři, hned po Sicílii a Sardinii. Některé zdroje uvádějí, že Kypr je v Evropě. Jiné zdroje uvádí, že se Kypr nachází v západní Asii či na Blízkém východě. Dominuje zde pohoří Troodos, které se nachází ve vnitrozemí. Největší horou je Mount Olympus, která měří 1.952 metrů a v zimě si zde můžete i zalyžovat. Na Kypru se nachází dvě mezinárodní letiště. Více frekventované a větší letiště se nachází ve městě Larnaca. Druhé, menší letiště, můžete najít ve městě Paphos.

Na Kypru se nachází velké množství starých původních vesniček, které si zachovaly svoji tvář po mnoho století. Tyto vesničky si udržely mnoho starých a původních zvyků, které vás dozajista uchvátí.

Na západě Kypru se nachází Akamas Peninsula National park, který nabízí neuvěřitelnou podívanou v podobě překrásných útesů a oblázkového moře. Na východě země se nachází oblíbené turistické destinace Ayia Napa a Protaras, které lákají velké množství turistů z celého světa.

Na Kypru leží 4 významná města.

Nikósie – Hlavní město se nachází ve vnitrozemí a je rozděleno na dvě části, řeckou a tureckou. Nikósie je hlavním finančním a obchodním centrem a najdete zde mnoho světově významných firem. Nejpopulárnějším sportem je fotbal a APOEL Nikósie je tým, který je známý po celé Evropě.

Limassol Leží na jižním pobřeží, na němž nalezneme největší přístav na Kypru. Je to druhé největší město, které bylo vyhlášeno jako třetí město na světě se slibnými ambicemi. Najdeme zde nádhernou promenádu lemovanou palmami s krásnými výhledy na moře. V měsíci únoru rozhodně navštivte světoznámý karneval, který trvá několik dní, a užijete si zde spoustu zábavy. Pokud jste milovníci nočního života a nekončících mejdanů, rozhodně v letních měsících navštivte Guaba Beach Bar, který najdete přímo na pláži.

Do Limassolu se dostanete autobusem se společností Intercity Buses, ty jezdí z Larnacy, Paphosu nebo z Nikósie. Nicméně nejlepší možností je půjčení auta.

Larnaca – Město s největším letištěm a třetí největší město Kypru. Nachází se zde slané jezero, které je plné vody v zimním období a můžeme zde vidět hejna plameňáků, ti zde zůstávají od listopadu do března.

Paphos Město, které je zařazeno do seznamu UNESCO díky mnoha starověkým pozůstatkům, se stalo v roce 2017 hlavním městem kultury. Nachází se na jihovýchodě ostrova a mezi nejvýznamnější místa patří archeologický park, kde uvidíme pozůstatky řeckých a římských měst. Pár kilometrů od města se nachází rodné místo řecké bohyně Afrodity (Petra tou Romiou). Do Paphosu se dostanete buď letecky přímo, nebo přes Intercity Buses z Larnacy, Limassolu nebo Nikósie.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Na Kypru se platí eurem. Euromince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1, 2 eura. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro.

Euro

Směnárny a platba kartou

Eura si nejlépe vyměňte v ČR. Navíc drtivá většina obchodů, restaurací či hotelů akceptuje platební karty. Platební podmínky, směnárny a banky fungují stejně jako v jakémkoli státě Evropské unie. Výběr z bankomatu je možné provést u většiny bank 24 hodin denně.

Kolik co stojí

Kypr je dvakrát až třikrát dražší než ČR. Samozřejmě záleží, jestli se budete stravovat doma či jíst v restauracích. Další kritérium je, jestli se pohybujete v turistické destinaci nebo jste ve vnitrozemí. Ceny jsou vyšší hlavně uprostřed léta a v turistických destinacích. V hlavním městě je v létě levněji než u moře, jelikož to není tolik vyhledávaná destinace. Levně můžete nakoupit např. v Lidlu, kde jsou některé potraviny stejně drahé jako v ČR.

Příklad cen:

 • Mléko – 1,10 €
 • Chleba – 1,50 €
 • Bageta – 1 €
 • Sýr 400 g – 4–8 €
 • Taxi 5 km – 10 €
 • Hotel – od 50 €
 • Večeře v restauraci – 10–15 €
 • Pronájem slunečníku s dvěma lehátky – 8 €
 • Máslo – 2,50 €
 • Pivo v plechovce nebo ve skle – 0,60–1,50 €
 • Točené pivo – 3–5 €
 • Autobus (Larnaca – Nikósie) – 4 €
 • Autobus (Larnaca – Ayia Napa) – 4 €
 • Pronájem auta – od 40 €/den

Ceny jsou pouze orientační a liší se v závislosti na městě a druhu obchodu.

Spropitné a smlouvání

Pár eur nebo centů spropitné je považováno jako slušnost, nicméně není to povinné. Obvykle se nechává spropitné v restauracích, pokud je zákazník spokojený. Většina obchodů má stanovené ceny, u nichž se nesmlouvá.

Jak ušetřit

Co se týče ubytování, nejlepší možnost je ubytování s kuchyní. Pokud si koupíte jídlo ze supermarketu, např. z Lidlu, rozhodně ušetříte nemalé peníze. Doporučujeme také airbnb nebo couchsurfing, pokud nejste velká skupina. Na Kypru je také populární pronájem celé vily, a pokud jste skupina více lidí, rozhodně vás to nebude stát tolik jako hotel. Pokud nadále uvažujete o hotelu, rozhodně se ubytujte dále od pláže a od centra. Rozdíl v cenách může být obrovský.

Jídlo je rozhodně nejlevnější v supermarketech, např. Lidl nebo Smart. Pokud chcete jíst venku, zajděte si do místních bufetů. Najdete tam kebab, souvlaki a mnoho příloh. Vyhněte se restauracím a typickým fast foodům, jako je McDonald´s nebo KFC.

Doprava je nejlevnější autobusem. Ve městech můžete využít MHD a při dopravě mezi městy dálkové autobusy Intercity Buses: http://intercity-buses.com/?wp=home.

Taxíkům se rozhodně vyhněte. Pokud chcete procestovat celý Kypr a navštívit i méně turistické oblasti, budete potřebovat auto. Vezměte si s tebou také kreditní kartu (ne debetní), kterou většinou budete potřebovat při půjčení auta. Ve skupině čtyř nebo pěti lidí není půjčení auta až tak drahá záležitost.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel si vaří sám nebo se stravuje v místních bufetech či místních fast foodech. Nakupuje v Lidlu nebo v jiných levných supermarketech a dopravuje se autobusem. Ubytování se dá sehnat přes couchsurfing zdarma nebo lze využít služby airbnb. Během dne dáte za jídlo a pití asi 350 Kč. Hostel nebo airbnb vás přijde zhruba na 550 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit 900 Kč osoba/den.

Zlatá střední cesta – ubytování v průměrném hotelu včetně snídaně vás přijde na 1.500 Kč. Půjčení auta se pohybuje okolo 250 Kč na den při počtu čtyř lidí, a když připočteme benzin, jsme na 450 Kč za auto. Jídlo na celý den nás vyjde zhruba na 600 Kč. Denní rozpočet se nám dostává na 2.550 Kč osoba/den.

Pokud si chcete vychutnat jídlo v těch nejlepších restauracích a bydlet ve vile či šestihvězdičkovém hotelu, připravte si 5.000 Kč na den při počtu čtyř osob za pronájem vily a 3.000 Kč za oběd + večeři v luxusní restauraci. Pokud si půjčíte svoji loď nebo to nejlepší auto, můžete zde utratit i 15.000 osoba/den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Kypr

Na Kypr se dostanete pouze letadlem. Nacházejí se tam dvě mezinárodní letiště, přičemž to větší je ve městě Larnaca. O něco menší letiště se nachází ve městě Paphos. Nejlepší spojení na Kypr je z polských Katowic, kdy letíte přímo, bez přestupů se společností Wizzair. Dále se můžete na Kypr dostat z Budapeště také s Wizzair či z Vídně se společností Air Berlin. Z Prahy lze letět přímo s českými aerolinkami, nicméně cena je poměrně vysoká. Doba letu trvá přibližně 3,5 hodiny.

Ceny letenek jsou závislé na období cesty. V letním období se ceny pohybují okolo 5.000 Kč za zpáteční letenku. Nicméně pokud cestujete pouze s batohem, můžete najít zpáteční letenky i za 2.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Na Kypru se jezdí na levé straně a hustota provozu je docela velká. Ve větších městech funguje hromadná doprava v podobě autobusů, ale není úplně spolehlivá. Co se týče turistických oblastí jako Ayia Napa nebo Protaras, autobusová doprava po městě funguje docela dobře. Stránka na hromadnou dopravu je zde: http://www.cyprusbybus.com.

Mezi městy jezdí dálkové klimatizované autobusy několikrát denně. Jízdní řády a ceny najdete na následující stránce: http://intercity-buses.com. Stránka je v řečtině, ale můžete si ji nahoře přepnout do anglického jazyka.

V turistických oblastech si snadno můžete půjčit čtyřkolku, skútr, tricykly, kolo a jiné. Jízda na kole je bezpečná kdekoli mimo hlavní cesty, např. na promenádě nebo cyklostezkách. Jízda na kole na hlavní cestě není bezpečná a raději se jí vyhněte.

Autobus na Kypru

Půjčení auta

Pokud se chystáte procestovat Kypr i mimo města a do více odlehlých oblastí, rozhodně potřebujete auto. Díky tomu, že auto používá opravdu každý, panuje zde velká konkurence u půjčoven aut, tudíž si lze půjčit auta za docela přijatelnou cenu. Pokud si nevěříte v řízení na levé straně, nemějte obavy. Většina půjčoven má k dispozici auta s automatickou převodovkou a na řízení si rychle zvyknete.

Auto si můžete půjčit v každém městě, které nabízí mnoho půjčoven. Cena za 1 den vypůjčení se pohybuje okolo 30–50 euro za den, plus benzin, který je stejně drahý jako v ČR. Některé půjčovny mohou vyžadovat kreditní kartu (ne debetní) jako záruku za vrácení auta. Pro řízení vám postačí český řidičský průkaz.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kyperská kuchyně

Kyperská kuchyně je velmi blízká řecké a turecké kuchyni. Mnoho Kypřanů vyráží do bufetů a restaurací velmi často, protože jednoduše milují jídlo. Typické kyperské speciality jsou souvlaki, tzatziki, kleftiko, musaka, meze, kalamáry, halloumi sýr, ryby a různé mořské plody jako chobotnice či krabi. Nejčastěji se pije káva a víno.

Halloumi sýr – Je ojedinělý typ sýru, který se vyrábí pouze na Kypru. Je vyroben z kravího nebo ovčího mléka a můžete si ho vychutnat například na grilu, doma na pánvičce nebo zapečený v sendviči.

Souvlaki – Je velmi oblíbené kořeněné maso, většinou kuřecí nebo hovězí, které je ugrilované a podává se na špejli. Často se jí společně s pita chlebem, zeleninou, opékanými bramborami a tzatziki.

Meze – Je výběr z mnoha druhů pokrmů. Servíruje se na velkém talíři či na celém stole a najdeme tam od každého něco. Od kuřecího masa, černých oliv, salátu až po chobotnici. Meze je servírováno pro 2 a více osob, protože je toho opravdu hodně.

Ochutnejte také kyperská piva jako KEO nebo Leon, které najdete jenom na Kypru. Ochutnejte místní víno, které se Kypru vyrábělo už před několika tisíci lety a dnes patří mezi oblíbenou položku na kyperském jídelníčku.

Kyperská kuchyně - Meze

Jak se stravovat jako místní

Nejlepší je navštívit místní bufety neboli kyperské fast foody, kde najdete většinu místních jídel. Další možností je navštívit kyperskou restauraci mimo turistické oblasti, kde se můžete najíst okolo 6–8 euro za jednu porci. Zvláštností jsou kyperské pekárny, které nabízí široký sortiment slaných i sladkých pokrmů, a některé jsou otevřené i 24 hodin denně.

Na Kypru je také velmi populární rozvoz jídel, kdy vám jídlo přivezou až domů. Můžete si objednat z široké nabídky kyperských jídel.

Obvyklé ceny v restauracích

Na Kypru najdeme různé druhy restaurací od kyperských přes italské až po arménské. Jako snídaně je populární ta anglická (English Breakfast), která stojí 5–8 euro. Cena oběda a večeře bude záležet na vašem rozpočtu. Nicméně dobrý oběd si můžete dát od 8 do 15 euro.

Točené pivo vás přijde na 3–4 eura a nejlevnější je to místní, KEO a Leon. Chcete-li ochutnat typické kyperské frapé, připravte si okolo 2–4 eur.

Pokud se hodně pohybujete na pláži, najdete tam nespočet možností, jak se najíst a napít. Kromě restaurací a barů tam také najdete i klasické rychlovky jako hranolky, rybí prsty, kuřecí kebab nebo kukuřici.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Krásnější pláže, než jsou na Kypru, budete hledat jen velmi těžko. Ty nejhezčí najdete na jihovýchodním cípu Kypru, v okolí měst Ayia Napa a Protaras. Tato oblast se pyšní průzračně čistými písečnými plážemi.

Mezi nejlepší pláže patří Nissi Beach, kterou najdete ve městě Ayia Napa. Okolí této pláže je bohatě vybavené restauracemi, bary, obchody a lehátky s deštníky. Pěšky se můžete projít po písčitém výběžku na skalnatý ostrov nedaleko pláže, který vám nabídce menší vyhlídku na širé moře před vámi. Tato pláž je v létě plná turisty, to ji však neubírá na své kráse.

Další pláž, kterou rozhodně musíte navštívit, je Konnos Beach. Této pláži se občas říká zátoka (Konnos Bay) a nachází se ve městě Protaras, kam se dostane hromadnou dopravou z města Ayia Napa. Cena lístku je 1,5 euro a řidič autobusu vám řekne, kde máte vystoupit. Tato pláž je výjimečná tím, že se nachází pod skálou a můžete ji vidět z pořádně výšky. Pláž je kouzelná svým jemným pískem a křišťálově čistou vodou. Pár metrů od pláže najdete i restauraci, sprchy či záchody. Máte-li rádi výhledy, rozhodně se vydejte na procházku na přilehlé skály a útesy, kde si můžete sednout na lavičku a sledovat neobyčejná panoramata.

Fig Tree Bay je pláž situovaná ve městě Protaras, a také se na ní dostanete lehce hromadnou dopravou z města Ayia Napa. Pár metrů od pláže najdete naprosto všechno a tato pláž je prostě dokonalá.

Pokud byste si chtěli užít více soukromí, zřejmě budete potřebovat auto, abyste byli schopni zajet do míst, která nejsou tak turistická. Pokud máte děti, máte rádi zábavu nebo jen tak odpočíváte na pláži, doporučujeme všechny. Každý si tam najde to své.

Pláže na Kypru rozhodně patří k evropské špičce.

Pláže Kypr

Potápění

K dispozici je mnoho půjčoven po celém Kypru, kde si můžete půjčit potápěcí přístroje a užít si potápění za pomocí zkušených instruktorů. Ceny začínají na 65 euro za 3 hodiny. Můžete se podívat např. na tyto stránky: http://www.dgrdiving.com/index.php.

Šnorchlování

Pokud na sobě nechcete mít kyslíkovou bombu, můžete nasadit pouze brýle a užít si potápění na mnoha místech. Stačí si jen vybrat tu vhodnou zátoku či lagunu a o zážitek máte postaráno. Doporučujeme zátoky a útesy okolo Cape Greco, kde najdete např. Blue Lagoon.

Jedna z nejlepších možností, jak vyzkoušet spoustu vodních sportů, je Latchi Watersports Centre, které se nachází na západě Kypru ve městě Latchi. Můžete zde vyzkoušet obrovské množství sportů nebo si půjčte svoji vlastní loď.

Webová stránka je zde: http://www.latchiwatersportscentre.com/.

Noční život

Kypřané milují zábavu a během noci to žije na mnoha místech. V Nikósii si zajděte do klubu Clubd, který hraje techno a elektro hudbu nebo do klubu Teez, kde hrají hip hop a R&B. Stavte se také na hlavní třídě v Nikósii, na Ledra Street a dejte si něco dobrého k večeři a k pití. Atmosféra je tam výjimečná.

Rozhodně nejlepší a nejživější město pro noční život je Ayia Napa. Najdete zde opravdu všechno, co potřebujete, a každý si tu užije zábavu. Jsou tu desítky klubů, které hrají různé žánry, a většinou můžete obejít několik z nich zdarma. Doporučujeme navštívit The Castle Club, třípatrový klub s úžasnou atmosférou. Máte-li rádi klidnější atmosféru, v centru najdete spoustu živých koncertů se žánry jako country či jazz.

Pokud jste v příměstském Limassolu, rozhodně nevynechejte Guaba Beach Bar, který je považován jako jeden z nejlepších klubů na světě, a navíc je situován přímo na pláži.

Nakupování

V hlavním městě nejlépe nakoupíte na ulici Ledra Street, kde najdete mnoho světových značek jako H&M či Pull&Bear. Pokud chcete udělat větší nákupy včetně oběda a kávičky, rozhodně si zajeďte do nákupního centra The Mall Of Cyprus, které se nachází asi 20 minut od centra. Dostanete se tam autobusem číslo 158 z hlavního nádraží Solomos Square.

Co se týče ostatních měst, nejlépe nakoupíte v Ayia Napě, kde najdete velké množství obchodů se suvenýry.

Parky a rezervace

Akamas Peninsula National Park se nachází na nejzápadnějším cípu Kypru a nabízí nádherné výhledy a panoramata. Pokud se vydáte po stezce od Baths of Aphrodite do modré laguny (The Blue Lagoon), narazíte na spoustu vzácných druhů rostlin a živočichů. Můžete zde potkat divoké kozy, rejska, ježky, ještěrky a mnoho druhů ptáků. Do Baths of Aphrodite se dostanete buď autobusem, nebo autem. V Paphosu nasednete na autobus směr Polis, v Polis musíte přesednout na další autobus a pojedete až na konečnou zastávku Baths of Aphrodite. Odsud se vydáte pěšky směrem k Blue Lagoon. Tento výlet vřele doporučujeme, stojí to za to.

Další rezervací, která stojí za povšimnutí, je pohoří Troodos, kde najdete nejvyšší vrchol Kypru Mount Olympus. Nejlepším způsobem, jak procestovat toto pohoří, je rozhodně autem. Při vašich toulkách nezapomeňte navštívit vodopád Caledonia Waterfall, který se nachází kousek od Mount Olympus. Pokud se náhodou ocitnete na Kypru v zimním období, zajeďte si zalyžovat do lyžařského střediska. Informace najdete zde: http://www.cyprusski.com/.

Pro romantiky

Pro zamilované páry se nabízí opuštěné pláže a útesy, kde můžete obdivovat krásu přírody a poslouchat mořské vlny. Chcete-li zažít něco výjimečného, půjčte si vlastní loď a vydejte se objevovat krásy ostrova.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Podle místních obyvatel je voda pitná, nicméně se doporučuje kupovat si balenou vodu. Kvalita vody z kohoutku není dobrá a mohla by vám uškodit či přivodit drobné zdravotní problémy. Pokud vaříte např. těstoviny a vodu převaříte, neměl by být problém. Před odjezdem do země si rozhodně sjednejte kvalitní cestovní pojištění, léky jsou na Kypru velmi drahé.

Na Kypru se nevyskytují žádné exotické nemoci a žádné přírodní katastrofy nehrozí.

Kriminalita

Kypr je velmi bezpečná země a kriminalita je tu téměř nulová. Ojedinělé problémy mohou nastat zejména ze stran cizinců a turistů, kteří Kypr navštíví. Dodržujte pouze základní opatrnost v turistických destinacích. Noční procházky na Kypru jsou bezpečné a nejsou zaznamenány žádné incidenty.

Politická situace

Turisté, kteří vstoupí na území Kyperské republiky přes legální hraniční přechody (jih Kypru), mohou cestovat na severní část ostrova a pobývat zde bez omezení. Naopak, pokud přiletíte na severní část ostrova, nemusí vás pustit na tu jižní část, protože jste vstoupili na Kypr přes okupované území.

Mějte na paměti, že sever Kypru nikdo (kromě Turecka) neuznává jako republiku, a tudíž v případě problému může být pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Pokud si budete povídat s místními, mějte na paměti, že ostrov je od roku 1974 pod okupací turecké armády. V té době bylo mnoho řeckých Kypřanů vyhnáno ze svých domovů ze severu na jih. Téma ohledně rozdělení a sjednocení ostrova může být pro některé velmi citlivé, obzvlášť pro starší generaci.

Internet a elektřina

Na Kypru používají stejné zásuvky jako ve Velké Británii se třemi obdélníkovými otvory, tudíž si budete muset koupit adaptér. Wifi najdete na většině turisticky atraktivních pláží.

Důležité kontakty

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

 • První pomoc, policie a hasiči – 112 nebo 199
 • Nemocnice Nikósie – 22 603 000
 • Nemocnice Larnaca – 24 800 500
 • Velvyslanectví ČR na Kypru – +357 22421118
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Víza

Při cestách na Kypr nemusíte řešit víza. Postačí vám platný občanský průkaz nebo cestovní pas na dobu vašeho pobytu.

Očkování

Není potřeba žádné speciální očkování.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 4 litry vína, 16 litrů piva a jiné předměty do hodnoty 430 euro na osobu.

Co vidět a navštívit na Kypru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Kypru

Zavřít boční panel

Nikósie

Hlavní město, kde můžete poznávat spoustu muzeí a atrakcí. Doporučujeme navštívit Shacolas Tower Museum & Observatory, který se nachází na Ledra Street a umožňuje 360 stupňů výhled na celou Nikósii. Vstupné stojí 2,5 eura.

Pivo Microbrewery, Nikósie – Milovníci piva by rozhodně měli navštívit tuto neobyčejnou pivnici, která se nachází kousek od turecké hranice. Pivo se vaří přímo tady, proto o kvalitu a čerstvost nemusíte mít obavy. Majitelé pivnice studovali celý proces vaření v České republice, tudíž se s nimi domluvíte i česky. Pivo je bezkonkurenčně nejlepší v celé Nikósii.

Ledra Street, Nikósie – Nezapomeňte na procházku po ulici Ledra Street, která má jedinečnou atmosféru. Až projdete celou ulici, dostanete se na hranici, přes níž se můžete dostat na tureckou část.

Zavřít boční panel

Ayia Napa

Jedna z nejvyhledávanějších destinací na Kypru vám nabídne překrásné pláže, desítky klubů, koncerty, vodní park nebo např. výlet lodí. Je možné si rezervovat velké množství organizovaných výletů lodí, kde se můžete jet podívat např. na delfíny. Pro zamilované páry doporučujeme navštívit přístav, nebo se zajít podívat na most lásky (Love Bridge), který vyčnívá mezi útesy. Další možností je návštěva zábavného parku, kde si užijete např. vyhlídku z ruského kola.

Zátoka Blue Lagoon, Ayia Napa – Tato zátoka přímo vybízí k potápění, dostanete se k ní lodí z přístavu v Ayia Napě.

Zavřít boční panel

Cape Greco

Vyšplhejte na skálu a užijte si neopakovatelné výhledy na širé moře. Stoupat budete po stezkách vedoucích až nahoru, kde si můžete sednout na lavičku a pozorovat nekonečné moře. Dostanete se tam autobusem číslo 101 z Ayia Napy a vystoupíte na zastávce Cape Greco. Tímto autobusem se také dostanete na ty nejlepší pláže v okolí Ayia Napy jako Konnos Beach nebo Fig Tree Bay. Řidič autobusu většinou hlásí, jak se která zastávka jmenuje.

Zavřít boční panel

Sea Caves

Sejdete-li dolů z Cape Greco, můžete navštívit jedinečné útesy, z nichž se dá skočit do průzračně modré vody. Dbejte přitom na základní obezřetnost a neskákejte v případě velkých vln. Pěšky se tam dostanete z autobusové zastávky Cape Greco.

Zavřít boční panel

Nissi Beach

Jedna z nejlepších pláží na Kypru, kterou byste neměli vynechat. Nachází se asi 2 km od centra Ayia Napy.

Zavřít boční panel

Konnos Beach

Rájem na zemi bychom nazvali tuto zátoku. Dostanete se tam autobusem 101 z Ayia Napy a vystoupíte na zastávce Konnos Beach. Někdy se používá i název Konnos Bay.

Zavřít boční panel

Fig Tree Bay

Je pláž s křišťálově čistou vodou a jemným pískem. Nachází se ve městě Protaras a dostanete se tam autobusem číslo 101 z Ayia Napy a vysednete na zastávce Fig Tree Bay.

Zavřít boční panel

WaterWorld Themed Waterpark

Užijte si svůj den s dětmi nebo si zablbněte se svým partnerem ve vodním parku, který je největší v Evropě. Pro děti do 2 let je vstupné zdarma, pro dítě od 3 do 12 let zaplatíte 24 euro, a vstup pro dospělého činí 38 euro. Odkaz na web: http://waterworldwaterpark.com/.

Zavřít boční panel

Kourion

Pozůstatky antického města se nachází pár kilometrů od Limassolu. Najdete zde amfiteátr, který se dnes používá pro konání koncertů a nabídne se vám krásný výhled na mořskou hladinu. Otevřeno je celoročně a vstupné činí okolo 2 eur.

Zavřít boční panel

Aphrodite’s Rock (Petra tou Romiou)

Jako rodiště bohyně Afrodity je tato pláž populární destinací a nabízí jedinečnou atmosféru. Z pláže jsou viditelné 2 skály a na tu větší můžete vyšplhat až nahoru.

Zavřít boční panel

Omodos

Tato malebná vesnička je typickým příkladem kyperské kultury a vychutnáte si zde typickou kyperskou kuchyni. Nachází se poblíž pohoří Troodos a je známá i díky své produkci vína.

Zavřít boční panel

Kakopetria

Atmosféra v této vesničce je vskutku výjimečná. Uvidíte typické kyperské domečky a naskytnou se vám výhledy na nedaleké pohoří Troodos. Kávu si můžete dát v místní hospůdce. Do těchto vesniček se nejlépe dostanete autem.

Zavřít boční panel

Limassol

Nádherná promenáda lemující pobřeží se vám určitě bude líbit. Navštivte také největší přístav na Kypru, Limassol Marina, který je romantickým místem zejména pro zamilované.

Zavřít boční panel

Akamas Peninsula National Park

Tento národní park je jedno z nejkouzelnějších míst na Kypru. Jeďte autobusem nebo autem do Baths of Aphrodite a vydejte se pěšky podél útesů do Modré Laguny (Blue Lagoon). Více informací v sekci Aktivity a výlety.

Zavřít boční panel

Paphos Archeological Park

Pokud jste milovníci historie, památek a architektury, neměli byste vynechat tento archeologický park zapsaný v seznamu UNESCO, situovaný kousek od Paphosu. Vstupné stojí 4,5 €.

Zavřít boční panel

Tombs of the Kings

Podzemní hrobky z dob čtvrtého století před naším letopočtem ocení znalci historie a památek. Vstupné činí 2,5 €.

Zavřít boční panel

Paphos

Nejlepší město kultury pro rok 2017 nabízí spoustu kulturního vyžití jako letní kina, moderní umění, hudbu, gastronomii, divadlo a další. Město je zapsané na seznamu UNESCO díky svým starověkým pozůstatkům.

Zavřít boční panel

Camel Park

Park, který se nachází asi 15 minut od Larnacy vám nabídne dobrodružství pro celou rodinu. Zajezděte si na velbloudovi a odneste si domů krásný zážitek. V areálu se také nachází hřiště pro děti a restaurace. Webová stránka je zde: http://www.camel-park.com/.

Zavřít boční panel

Caledonia Waterfalls

Jeden z největších vodopádů na Kypru, k němuž se dostanete po stezce obklopené lesem dlouhé 3 km. Výlet je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti.

Počasí a sezóny na Kypru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kypr
Počasí stejné pro celý ostrov

15 °C

15 °C

17 °C

22 °C

26 °C

30 °C

32 °C

32 °C

30 °C

28 °C

20 °C

16 °C

Počasí

Počasí na Kypru je příjemné po celý rok. Léta jsou suchá a bez srážek, naopak v zimě občas nějaká ta kapka spadne. Teplota moře se pohybuje kolem 25 stupňů a léto trvá až 8 měsíců. Zimy jsou mírné a teploty mohou vystoupat i na 20 stupňů. Uprostřed léta počítejte s teplotami přesahující 30 stupňů na pobřeží, a přes 35 stupňů ve vnitrozemí. Letní noci jsou příjemné s teplotami přes 20 stupňů.

Sezóny a kdy vyrazit

Pokud se chystáte vyrazit k moři, ideálními měsíci k návštěvě jsou květen až září. Pokud se chystáte do vnitrozemí, např. do Nikósie, vyhněte se měsícům červenec a srpen, kdy teploty atakují 40 stupňů. Pokud se však rozhodnete navštívit Kypr kdykoli, počasí vás rozhodně nezklame.

Skvělé akce na Kypr

ušetříš až 70%
To budou fotky!
ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
12 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu