Krakow
Krakov

14 míst co vidět v Krakově

Mariánský kostel

Budova

Krakow

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Hlavním náměstí kolemjdoucí zaujme svou netradiční architekturou. Je postaven z nápadných červených cihel a má dvě nestejně vysoké věže, z nichž se v každou celou hodinu ozývá hejnal, kouzelná melodie hraná trubačem.

Mariánský kostel je hlavním farním krakovským kostelem a patří k symbolům města. Ještě významnější svatostánkem je však Katedrála na Wawelu stojící asi 1,5 km jižně od centrálního náměstí.

Architektura a historie

První zárodky gotického chrámu vznikly v roce 1320 na základech původního románského kostela. V podobě, v jaké známe Mariánský kostel dnes, byl dostavěn kolem roku 1489.

Stavba na první pohled zaujme fasádou z okrových cihel, celkově velkými rozměry a zejména různou výškou dvou hlavních věží. Severní věž je vyšší a dosahuje výšky 82 metrů (je nejvyšší v celém Krakově), zatímco jižní věž sahá pouze do 69 metrů.

Oltář Veita Stosse

Pravé poklady však skrývá až úchvatně zdobený a monumentálně vysoký trojlodní interiér chrámu. Hned na první pohled vás upoutá velmi bohatě zdobené barevné a masivně zlacené zdi a klenby, které však byly vytvořené až v 19. století. Obecně je většina interiéru stylizovaná do baroka či neobaroka. Zaujmou i velmi cenné vitráže.

Nejcennější artefakt Mariánského kostela je bezpochyby 13 metrů vysoký a 11 metrů široký oltář Veita Stosse z roku 1489, který patří k vrcholným řezbářským dílům pozdní gotiky a jedněm z mála gotických předmětů uvnitř kostela.

Trubač troubí „hejnal“ každou hodinu

Z výšky 54 metrů větší severní věže každou celou hodinu po celý den troubí trubač melodii zvanou „hejnal“, a to vždy do všech čtyř světových stran. Tradice je stará asi 700 let, původně se troubilo na pokyn k otevření, resp. uzavření bran města, případně při poplachu. Od 19. století je melodie hejnal troubená k určování přesného času.

Zajímavostí je, že melodii trubač nikdy nedohraje do konce na počest trubače ze 13. století, který byl během hraní zasažen šípem a usmrcen.

Vstupné a otevírací doba

Pro turisty je kostel otevřený každý den v časech 11:30–18:00. Mše svaté se zde však konají po celý den už od časného rána. Hlavní oltář Veita Stosse je přístupný od pondělí do soboty v časech 11:50–18:00, v neděli a o svátcích pak mezi 14:10 a 18:00.

Vyšší severní věž je veřejnosti přístupná vždy od 1. dubna do 30. listopadu. V pondělí bývá zavřeno, od úterý do soboty je otevřená v časech 10:00–17:30, v neděli až od 13:00.

Jižní věž, která je zároveň zvonicí, je otevřená od května do října, a to pouze od úterý do pátku v časech 10:00–14:00.

Ceny vstupenek jsou následující:

  • návštěva katedrály – 15 PLN, resp. 8 PLN pro studenty s ISIC kartou, děti ve věku 8-18 let a seniory nad 60 let
  • návštěva severní věže – 20 PLN, resp. 12 PLN pro studenty s ISIC kartou, děti ve věku 8-18 let a seniory nad 60 let
  • návštěva jižní věže – 15 PLN pro všechny

Oficiální web chrámu: mariacki.com/en

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.