Lagos, Algarve

6 míst co vidět na Algarve

Albufeira

Písčitá pláž, Letovisko, Útes

Albufeira

Letovisko Albufeira patří k hlavním cílům na jižním portugalském pobřeží. Místo je vyhledávané pro své krásné pobřeží s pískovcovými skalními útvary, mezi kterými se vine několik krásných prostorných písečných pláží.

Dále do Albufeiry a jejího okolí míří milovníci golfu, jelikož místní hřiště patří ke světové špičce a v neposledně řadě je Albufeira známá svým bohatým nočním životem.

Pobřeží tu možná není tak spektakulárně divoké jako v 50 km vzdáleném Lagosu, ale i přesto patří mezi nejkrásnější v celé Evropě.

Koupání a pláže mezi skalami

Albufeira nabízí mnoho druhů pláží od širokých městských písečných plání po malé plážičky sevřené mezi soutěsky pískovcových skal. Všechny zdejší pláže pokrývá jemný zlatavý písek a organizované pláže u města jsou vzorně upravované.

Vybíráme top albufeirské pláže:

 • Praia do Peneco – hlavní městská pláž, která v délce více než 1 km kopíruje městské centrum proložené několika pískovcovými skalami. Pláž je široká a prostorná plná barů, restaurací a nabídek vodních aktivit. Žije to tu dlouho do noci, vstup do vody je prvních 50 metrů pozvolný a bezpečný, pak klesá strměji.
 • Praia da Falésia (Alfamar) – patří k nejkrásnějším plážím u Albufeiry. Celou pláž lemují v délce více než 2 km zhruba 15-20 metrů vysoké rudo-bílé skály, které vytvářejí přirozenou hradbu proti okolnímu světu. Ačkoliv je pláž čistě přírodní mimo město, najdete zde dostatek půjčoven lehátek i menších občerstvení.
 • Praia de São Rafael – jedna z hlavních pláží v krátkém rozeklaném úseku pobřeží se skalisky připomínajícími známější letovisko Lagos. Přístupná je pohodlně po 50 metrů dlouhé stezce vedoucí od parkoviště.
 • Praia da Rocha Rota – zajímavá miniplážička utopená ve stínu skal na miniaturním prostoru. Na první pohled se zdá, že se budete koupat v malém jezírku, které je však podzemním tunelem spojeno s mořskou vodou. Pláž je přístupná po úzké cestičce podél plotu apartmánového resortu z ulice R. de João Guita, kde lze zaparkovat auto.

Podél pobřeží na obě strany najdete ale mnohem víc nádherných pláží. Směrem na východ od centra Albufeiry jsou pláže více městské obklopené nízkými resorty, restauracemi, bary a palmami a v ve více otevřené krajině. Naopak směrem na západ mají pláže charakter úzkých pruhů písku vtěsnaných mezi okrové skály, většinou jsou přístupné po krátkých schodištích nebo stezkách od blízkých parkovišť.

Historické centrum a noční život

Albufeira patří spolu s Portimaem k nejživějším letoviskům na Algarve. Pochlubit se může několika pěšími zónami s množstvím restaurací a barů, obchodů se suvenýry i běžných supermarketů. Hlavní nákupní třída Avenida da Libertade vede od centrálního parkoviště do starého města.

Místní historické centrum je sice malinké čítající pouze 6 uliček, ale o to kouzelnější atmosféra v něm panuje. Typické bílé domky s barevně lemovanými okny jsou tu všudypřítomné.

Východní moderní část města je pak vyhrazena diskotékám a nočním klubům, které fungují až do ranních hodin.

Ubytování Albufeira

V Albufeiře se ubytujete ve všech typech ubytování od hostelů po luxusní resorty. Nejnižší ceny v hlavní letní sezoně v soukromých apartmánech začínají na 2 000 Kč za noc, v běžných 3* nebo 4* hotelech zhruba od 3 000 Kč. Mimo sezonu ceny klesají i o 20-30%.

Z levných penzionů bychom doporučili skvěle hodnocený Peneco Albufeira GuestHouse s parádní polohou přímo uprostřed centra.

Mezi klasickými hotely vítězí v poměru cena a výkon Urban Hotel Santa Eulália *** ve východní části Albufeiry.

Preferujete-li ubytování přímo u moře, nevyhnete se vyšším cenám mezi 3 500 a 6 000 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji. Z kvalitních resortů bychom určitě doporučili Sao Rafael Atlantico ***** poblíž útesového pobřeží s nádhernými výhledy.

Doprava do Albufeiry a parkování

Z hlavního letiště Faro se do Albufeiry půjčeným autem dostanete po dálnici asi za 40 minut (cca 45 km). Zaparkovat zdarma lze na malém veřejném parkoviště u západního okraje centra (přesná poloha na mapě). Na vjezdech do centra pak najdete množství placených parkovišť s tarify okolo 10 EUR na den.

Z veřejné dopravy jezdí do Albufeiry autobus do mnoha měst po pobřeží i na dálkových spojích. Autobusové nádraží najdete na severním okraji města (přesná poloha na mapě) cca 1,5 km od moře a 1 km od historického centra.

Do Albufeiry se dostanete i vlakem, avšak nádraží se nachází asi 7 km na sever v obci Ferreiras, jezdí od něj ale každých 30 minut autobus MHD linky "Laranja" (oranžová). Jízdní řády a koupi jízdenek na vlak najdete na webu portugalských železnic cp.pt.

 • Lagos: cena bus 6,50 EUR, vlak 4,90 EUR, na trase jezdí linky bus 51, 57, dohromady zhruba 1x za hodinu, cesta trvá kolem 1,5 hodiny; vlak jede hodinu a čtvrt 1x za 2 hodiny
 • Faro: cena bus 4,55 EUR, vlak 3,40 EUR, na trase jedou linky bus 9, 57, 66 a oklikou přes Loulé i 10, dohromady 2-3x za hodinu, cesta trvá kolem hodiny a čtvrt, vlak jede 1x za 2 hodiny s dobou jízdy do 30 minut
 • Portimão: cena bus 4,55 EUR, vlak 3,45 EUR, na trase jedou linky bus 13, 14, 51, 57dohromady 2-3x za hodinu, cesta trvá kolem hodiny, vlak jede 1x za 2 hodiny s dobou jízdy do 50 minut
 • Lisabon: přímé autobusy FlixbusRede Expressos a Alsa cca 3 až 3,5 hodiny jízdy, výrazně častěji jezdí Rede Expressos s cenami jednosměrných jízdenek od 5 EUR do 20 EUR. Vlak jede jen přímo taktéž cca 3 hodiny s cenami okolo 27 EUR.

Doprava po Albufeiře

Město provozuje 4 autobusové linky MHD rozlišené barvami. Jízdenka se kupuje u řidiče a stojí 1,40 EUR, případně celodenní za 4 EUR. Všechny linky jezdí cca od 7:00 do 20:00, v pátek a sobotu až do 22:00 v intervalu 30 minut, v neděli a sobotu odpoledne pak jednou za hodinu s výjimkou autobusu Laranja k vlakovému nádraží, který i o víkendech jezdí jednou za půl hodiny.

Pro pohyb po městě a okolí lze využít i meziměstské linky autobusů Vamus, ve kterých jízdenky stojí podle vzdálenosti od 1,10 EUR do 2,20 EUR; delší vzdálenosti po Albufeiře neujedete. Výhodou těchto linek je i možnost využití celosíťových vícedenních jízdenek (detaily v kapitole Doprava po Algarve), které na čistě městské albufeirské linky neplatí.

Užitečné spoje bus MHD po městě:

 • Centrum – autobusové nádraží: Linha Vermelha
 • Autobusové nádraží – vlakové nádraží: Linha Laranja
 • Centrum – pláže na předměstí Galé a u útesů (k těm vždy cca 1 km pěšky): linka 75 autobusů Vamus
 • Centrum – pláže na východě (Santa Eulália, María Luísa, Olhos de Água): linky 8, 9, 66 autobusů Vamus
 • Centrum – pláž Falésia: linky 8 autobusů Vamus

Chystáš se na Algarve?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 04. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.