Lagos, Algarve

6 míst co vidět na Algarve

Lagos

Útes, Letovisko, Písčitá pláž, Pobřeží

Algarve

Portugalské městečko Lagos (nikoliv nigerijské největší město stejného názvu) se řadí k nejoblíbenějším turistickým cílům v celé zemi a patří mezi zlaté hřeby návštěvy pobřeží Algarve.

Lagos se chlubí zajímavou historií a jedinečnou polohou na pobřeží slavných okrově zbarevných útesů a skalisek čnějících z moře, jež jsou jedním ze symbolů celého Portugalska.

Za nejhezčími plážemi Portugalska

Lagos přitahuje pozornost turistů zejména pro své nádherné rozeklané pobřeží, u kterého bylo město v dávných dobách postaveno. Oblast přitom nabídne jak pitoreskní pláže pod slavnými žluto-okrovými útesy, klasické dlouhé široké pláže v otevřené krajině, ale i mix obojího: dlouhou pláž pod rovnými skalními útesy, kde je vždy dostatek prostoru.

Pláže u skalních měst

Na pohled nejatraktivnější část pobřeží se táhne v délce asi 1 km od ústí řeky Bensafrim v historickém centru směrem na jih. Právě tady narazíte na ikonická skalní města s pískovcovými skalami, které mají přes den žlutou barvu a odpoledne se vlivem slunečních paprsků barví do okrové.

Moře tu vytvořilo labyrint samostatných skalisek trčících z moře, vodních tunelů, skalních mostů, útesů vysokých až 45 metrů a samozřejmě malých obtížně dostupných, ale o to krásnějších pláží.

 • Praia da Dona Ana (přesná poloha na mapě) – největší a nejlépe dostupná "útesová" pláž nabídne přes 200 metrů dlouhý a 40 metrů široký pás jemného písku obklopený pískovcovými masivy. K pláži vede bezpečné dřevěné schodiště od parkoviště, kde zastavuje i autobus MHD číslo 2 jezdící do centra Lagosu (jednou za 20 minut). Na pláži jsou půjčovny lehátek i malé občerstvení.
 • Praia Battata (přesná poloha na mapě) – nejbližší část centra přímo u ústí řeky a pod hradbami ideální ke smočení během procházky po městě. Z jedné strany jsou útesy, z druhé umělé betonové molo
 • Praia do Pinhão (přesná poloha na mapě) – menší 75 metrů dlouhá pláž těsně sevřená útesy s přístupem po betonovém schodišti, které začíná u malé silničky cca 700 metrů pěšky od centra města. Tato pláž bývá velmi přelidněná, protože se považuje za nejkrásnější pláž v oblasti Lagosu
 • Praia do Barranco do Martinho (přesná poloha na mapě) – podle nás nejhezčí plážička v oblasti útesů ležící nedaleko majáku. Je dostupná pouze po vodě, oblíbené jsou sem plavby zejména půjčeným kajakem a z toho důvodu je také komorní a poměrně málo navštěvovaná. Je bez vybavení a velmi těsně sevřená pitoreskními vysokými skalisky.

Podél útesů najdete dalších několik malých pláží dostupných z okružní pěší stezky po hraně útesu, ze které vedou většinou betonová schodiště.

Rovné pláže pod útesy

Jednou z nejoblíbenějších pláží je definitivně Praia de Porto Mós na západním předměstí Lagosu. Nejsou tu sice zapeklitá bludiště skalních měst, ale i přesto se zde můžete těšit ne úžasné výhledy. Pláž se táhne v délce takřka 2 km pod 40-50 metrů vysokými bílo-žlutými útesy a ve své východní části, kde útesy klesají a vytvářejí tak pohodlný přístup, najdete i množství restaurací, půjčoven lehátek i mořských kajaků.

Na pláž se z centra Lagosu dostanete za 15 minut autobusem MHD číslo 2.

Rovné pláže v otevřené krajině

Zamíříte-li na východ od centra Lagosu, otevře se před vámi 3 km dlouhá Meia Praia končící až u uměle vybudovaného ústí řeky Odiaxere. Útesy zde ustoupili rovinaté krajině a idylickým písečným dunám porostlým pískem.

Na pláži můžete čekat dostatek soukromí; lidí zde ubývá spolu s tím, jak daleko budete od centra Lagosu. Část pláže u města je rušná a živá s množstvím občerstvení a nabídek vodních sportů, zatímco východní část klidná a často úplně bez lidí.

Projděte se podél útesů k majáku

Lagoské útesy jsou nádherné v kteroukoliv roční dobu. Nejsou jen o koupání v moři, ale zejména o úchvatných výhledech na skaliska z hrany útesu, podél níž se vine značená turistická stezka.

Ta začíná u pevnosti Bandeira v centru města a končí u majáku na mysu Ponta da Piedade, odkud se naskytnou ty nejkrásnější výhledy na shluk okrových pískovcových skal v moři. Sestoupit zde můžete po betonovém schodišti až přímo k vodě, koupat se tu ale kvůli nevyzpytatelným vlnám nedoporučuje.

Turistická stezka z centra na Ponta da Piedade měří v jednom směru 4,3 km a má mnoho drobných subvariant trasy, zejména na jižním konci cesty.

Od majáku zpět do centra se můžete za 3,50 EUR vrátit turistickým vláčkem, který odsud odjíždí vždy ve 20. minutě každé hodiny, a to po celý rok (více viz níže pod nadpisem Doprava).

Památky a zajímavosti

Lagos nezaujme jen svým nádherným pobřežím, ale i romantickým stinným historickým centrem s úzkými uličkami a množstvím pěkných restaurací a kaváren. Bohatá historie Lagosu sahá do 15. století, kdy bývalo správní centrem oblasti, po ničivém zemětřesení během 18. století však bylo přesunuto do většího Fara. Z památek byste neměli vynechat:

 • Forte da Ponte de Bandeira – pevnost s dochovanými hradbami ze 16. století, která se nachází přímo u ústí řeky na okraji historického centra
 • kostel Santa María – založen v roce 1498 stojí na krásném náměstí Praça Infante Dom Henrique u říční promenády
 • kostel San António – stavba z 18. století s bohatě zdobeným barokním interiérem

Ubytování v Lagosu, Algarve

Lagos patří mezi nejpopulárnější hlavní destinace na Algarve a tomu odpovídá i široká nabídka ubytování od hostelů po větší hotelové resorty s výhledem na moře. I pro svou popularitu jsou zde však nejvyšší ceny z celého Algarve.

O letních prázdninách ubytování ve 2*, 3* nebo lepším apartmánu seženete za ceny 2 300 až 3 000 Kč za noc pro 2, mimo sezonu ceny padají i pod 1 700 Kč.

Tradičně nejlepší hotely s poměrem cena a kvalita jsou WOT Lagos Montemar *** umístěný asi 250 metrů od centra i útesů či Hotel Mar-Azul ** se skvělou lokalitou přímo v historickém centru.

V Lagosu příliš nenarazíte ani na levné apartmány a penziony, jednou z výjimek příjemné ubytování ve velmi klidné lokalitě na jihu města Porto Mos Residence.

Z větších aparthotelů a resortů mívá bezkonkurenční ceny pod 2 700 Kč Atalaia Sol Aparthotel **** vhodný však zejména pro ty, kteří si půjčí auto, jelikož leží na okraji Lagosu ve vnitrozemí.

K těm vůbec nejlepším ubytováním v Lagosu patří Âncora Boutique Apartments umístěné mezi útesy a historickým centrem a nabízející plně zařízená studia za ceny od 4 900 Kč na noc v apartmá pro 4 lidi.

Jak se dostat do Lagosu a parkování

Z hlavního letiště Faro se do Lagosu půjčeným autem dostanete po dálnici asi za hodinu (cca 90 km). Zaparkovat zdarma lze na západním okraji centra města v ulici Bairro 28 de Setembro na velkém parkovišti pro 1 000 aut. V centru a podél říční promenády se za parkování na ulici platí od 0,80 EUR do 1,20 EUR za hodinu.

Vlakem se dostanete do Lagosu přímo z Fara zhruba jednou za hodinu a půl. Cesta stojí cca 7,50 EUR a trvá hodinu a tři čtvrtě. Z Portimaa jízda trvá 18 minut a stojí 2,05 EUR

Z Lisabonu trvá cesta vlakem přes 4 hodiny, přestupuje se jednou na nádraží Tunes a jedna cesta vyjde asi na 29 EUR. Jízdní řády a koupě jízdenek na cp.pt.

Autobusy jsou nejfrekventovanější formou dopravy. Spojení po Algarve zajišťuje sdružení dopravců Vamus (www.vamus.pt). Detailní informace o koupi jízdenek, aplikacích a jízdních řádech najdete v kapitole Doprava po Algarve.

 • Faro – jízda cca 8 EUR, na trase jedou linky 57 (8x denně, o víkendech 2x, 2,5 hod. jízdy), 56 (6x denně, 2 hod. jízdy, speciální tarif 12 EUR, staví i na letišti) 
 • Portimão – cena cca 3,70 EUR, na trase jezdí linky 51, 57, 80, dohromady zhruba 1-2x za hodinu, cesta trvá kolem 30 minut
 • Albufeira  – cena cca 6,50 EUR, na trase jezdí linky 51, 57, dohromady zhruba 1x za hodinu, cesta trvá kolem 1,5 hodiny
 • Sagres, Cabo S. Vicente – cena cca 4,50 EUR, na trase jezdí linka 47, 4-7x za den, cesta trvá kolem 1,5 hodiny
 • Lisabon – přímé spoje jezdí autobusy FlixbusRede Expressos za 3 a tři čtvrtě hodiny v sezoně 1-2x za hodinu. Běžná cena je 20 EUR, ale akční jízdenky s koupí měsíce a více dopředu i od 5 EUR.

Doprava po Lagosu

Centrum města pohodlně projdete pěšky, k plážím Meia Praia na východě, Porto Mós na západě či k útesům a majáku na jihu ideálně využijete autobusy místní MHD, které provozuje dopravní podnik Aonda.

Nejvíce se vyplatí celodenní jízdenka za 3,60 EUR, případně 3denní za 9 EUR nebo rovnou 5denní za 15 EUR. Celodenní můžete koupit u řidiče (platba jen v hotovosti), ostatní druhy jízdenek jen v prodejních místech, viz jejich seznam. Jednorázová jízdenka koupená u řidiče vyjde na 1,20 EUR.

Nejužitečnější je autobusová linka 2, která spojuje historické centrum, všechny pláže i útesy. Jezdí každou hodinu po celý týden, viz jízdní řád a mapa.

 • Jízdní řády, mapy, ceny na aonda.pt

Pláž Meia Praia s centrem a majákem na Ponta da Piedade spojuje také turistický silniční vláček jezdící jednou za hodinu po celý rok. Cena za jednu jízdu je 3,50 EUR a detailní rozpis časů najdete zde.

Chystáš se na Algarve?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.