Lagos, Algarve

6 míst co vidět na Algarve

Portimão

Letovisko, Písčitá pláž, Útes

Portimao

Druhé největší město na Algarve Portimão přivítá turisty rušným životem, který trvá do pozdních nočních hodin, dvěma hezkýmiširokými plážemi, množstvím golfových hřišť i hezkou promenádou podél ústí řeky Arade.

Portimão možná nenabídne ty nejkrásnější pláže na Algarve, ale i díky své velikosti, nabídce ubytování a centrální poloze může posloužit jako skvělý výchozí bod pro cestování po pobřeží. Typické útesové pobřeží s okrovými skalami však najdete nedaleko města v menším letovisku Alvor směrem na západ.

Pláže a koupání

Všechny pláže v okolí Portimãa pokrývá jemný světlý písek.

Každopádně se Portimão může pochlubit asi nejširší pláží na celém Algarve Praia da Rocha. Ta na šířku měří až 150 metrů, na délku má pak kolem 600 metrů a kopíruje prakticky celé městské pobřeží. Díky své velikosti tu vždy najdete místo pro sebe a díky blízkosti k centru zase kompletní zázemí.

Pláž lemuje velké množství restaurací, barů a obchodů a při tom nijak zvlášť neruší poklidnější atmosféru u moře. Samozřejmostí jsou půjčovny lehátek a slunečníků.

Dál na západ se pláž signifikantně zužuje až na nějakých 20 metrů a mění se na Praia dos Três Castelos, podél které se už začínají objevovat pro Algarve typické okrové pískovcové skály a útesy vyrůstající z moře. Takže ani v Portimãu o ně nepřijdete.

Na druhé straně ústí řeky Arade využijete vždy klidnější velmi prostorné a čisté pláže Praia Grande a Praia da Angrinha, u kterých se snoubí voda Atlantiku s říční vodou. I tady najdete zázemí v podobě barů a půjčoven lehátek, ale výrazně méně lidí než na centrální Praia da Rocha. Dál po pobřeží na východ pak narazíte na hůře dostupné, o to však krásnější pláže pod útesy.

Projděte se po promenádách

Portimão nabídne hned dvě nádherné promenády. Velmi živá pěší zóna Avenida Tomás Cabreira kopíruje pláž Praia da Rocha a narazíte zde na velké množství restaurací, barů a obchodů, které jsou otevřené dlouho do noci. Tato oblast patří k nejživějším v celém Portimãu.

Druhá promenáda kopíruje malé historické centrum a vede podél řeky Arade. Široký chodník s palmami a lavičkami oproti plážové promenádě láká především ke klidným procházkám.

Ubytování Portimão

Nabídek hotelů, resortů i soukromých apartmánů či penzionů je ve městě asi nejvíce ze všech algarvských letovisek. Míříte-li sem v létě, pro nejnižší ceny je vhodné ubytování rezervovat alespoň 4-5 měsíců dopředu.

Nejlevnější apartmány v hlavní sezoně pořídíte okolo 2 000 Kč za noc, z těchto ubytování bychom osobně doporučili skvělý Next Inn poblíž historického centra a vlakového nádraží.

Běžné hotely v červenci a srpnu nabízejí ceny ve 2lůžkových pokojích mezi 3 000 a 6 000 Kč, mimo sezonu ale klesají i pod 2 000 Kč. Nejlepší poměr ceny a výkonu nabídne Hotel Alcaide *** na západním kraji města s dostupností pláží do 15 minut pěšky.

Preferujete-li ubytování na hlavní plážové promenádě, doporučili bychom Hostel Vilarade s možností pronájmu plně vybavených studií, ale i levných postelí ve společném pokoji.

Jak se dostat do Portimãa?

Z hlavního letiště Faro se do Portimãa půjčeným autem dostanete po dálnici asi za hodinu (cca 75 km). Zaparkovat zdarma lze oficiálně na dvou místech:

Do města se dostanete autobusem (poloha aut. nádr. na severu, lokální autobusy po Algarve většinou odjíždějí ze zastávky Guanaré v centru), vlakem (poloha nádraží), ale dokonce i regionálním letadlem z Lisabonu.

  • Faro: cena bus 7 EUR, vlak 6,20 EUR, na trase jedou linky bus 57, cca 6x za den cesta busem trvá kolem 2 hodin, vlak jede 1x za 2 hodiny s dobou jízdy do 1,5 hodiny
  • Lagos: cena bus 3,70 EUR, vlak za 2,05 EUR, na trase jezdí linky bus 51, 57, 80, dohromady zhruba 1-2x za hodinu, cesta trvá kolem 30 minut, vlak jede 1x za 2 hodiny s dobou jízdy 18 minut
  • Albufeira: cena bus 4,55 EUR, vlak 3,45 EUR, na trase jedou linky bus 13, 14, 51, 57dohromady 2-3x za hodinu, cesta trvá kolem hodiny, vlak jede 1x za 2 hodiny s dobou jízdy do 50 minut
  • Lisabon: přímé autobusy FlixbusRede Expressos a Alsa cca 3 až 3,5 hodiny jízdy, výrazně častěji jezdí Rede Expressos s cenami jednosměrných jízdenek od 5 EUR do 20 EUR. Vlak jede jen s přestupem v Tunes taktéž cca 3 hodiny s cenami okolo 27 EUR.

Speciální spoj na malé letiště Cascais na předměstí Lisabonu nabízí z místního letišťátka Portimão (PRM) aerolinka Sevenair létající s poměrně exotickým turbovrtulovým letadlem Dornier-228 pro 19 cestujících. Let trvá 35 minut a letí 2x denně ve všední dny s cenou jednosměrné letenky od 64 EUR. Letadlo pak dál pokračuje na sever Portugalska do města Braganca se zastávkami ve Viseu a Vila Real.

Doprava v Portimãu

Město je poměrně rozlehlé a například z historického centra na pláž ujdete pěšky přes 2 km.

Ve městě funguje autobusová MHD, kterou provozuje dopravní podnik Vai e Vem zastřešený pod organizací Vamus provozující autobusy po celém Algarve. Městem jezdí asi 20 linek MHD, z nichž nejužitečnější budou tyto:

  • Centrum – Praia da Rocha: linky 1P1133 a 35 (dohromady 4-6x za hodinu)
  • Centrum – pláže Praia do Vao a Praia do Alvor: linky 1P (jednou za 30 minut, jezdí pouze o víkendech) a 14 (jednou za 30 minut, o víkendech 60 minut)
  • Praia da Rocha – pláže Praia do Vao a Praia do Alvor: linka 1P (jednou za 30 minut, jezdí pouze o víkendech)
  • Nádraží – Centrum: 5 minut pěšky

Jízdenku koupíte u řidiče za 1,50 EUR na jednu cestu nebo za 3,50 EUR celodenní.

Chystáš se na Algarve?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 04. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.