Nejideálnějším způsobem dopravy, který vám umožní dokonale ostrov poznat a zastavovat na všudypřítomných vyhlídkách, je rozhodně doprava půjčeným autem. Na letišti i v hlavním městě naleznete velké množství místních i nadnárodních půjčoven. I na Madeiře platí obecné poučky k půjčování aut a pokud jste v tomto segmentu nováčkem, přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Kde, kdy a jak rezervovat auto na Madeiře

U rezervací aut v autopůjčovnách obecně platí, že čím dříve rezervaci provedete, tím bude levnější. Ceny ale v případě Madeiry s blížícím se datem cesty zvyšují jen mírně. Ideální čas na rezervaci auta je cca 2-3 měsíce před cestou.

K rezervaci doporučujeme využít některý ze srovnávačů všech autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Všechny autopůjčovny sídlí přímo na letišti ve Funchalu, což je nejlepší místo pro půjčení auta. Vybírat můžete z mnoha nadnárodních společností, mezi ty nejlepší s poměrem cena vs. výkon na Madeiře patří Budget, Dollar nebo Avis.

Ceny autopůjčoven na Madeiře

Půjčení auta na Madeiře není drahou záležitostí. I v hlavní sezoně za malé auto zaplatíte od cca 600 Kč na den, za větší auto typu Octavie pak okolo 750 Kč na den. Cena se odvíjí od délky půjčení, čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného. Příklady cen:

  • 7denní půjčení: malé auto od 3 800 Kč, větší auto od 5 000 Kč
  • 4denní půjčení: malé auto od 2 200 Kč, větší auto od 3 000 Kč

Ceny se příliš neliší napříč rokem a stejné jsou v hlavní i vedlejší sezoně. Vždy čtěte detailně podmínky půjčení a především pojištění, které zjistíte i na webu Rentalcars.com. Některé půjčovny ve výsledné ceně mají pojištění zahrnuto, jinde budete muset připlácet navíc, a to mezi 5 EUR a 10 EUR na den podle typu auta a délky zápůjčky.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Madeira je součástí Evropské unie a tudíž není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický český řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu a parkování

Benzín je na Madeiře poměrně drahý. Ceny se pohybují mezi 1,50 EUR1,65 EUR na litr. Hustota čerpacích stanic není zdaleka taková jako v ČR, nicméně na relativně malém ostrově bohatě stačí a na pumpu narazíte v každém větším městě.

Parkování je na Madeiře bezproblémové. Prakticky u všech turistických atrakcí lze zaparkovat zdarma, stejně jako ve většině měst existují bezplatná místa na ulicích (placená jsou vždy označená modrou čárou). Jediným problematickým městem na parkování je Funchal se svou hustou dopravou a úzkými ulicemi. Parkování je zde zpoplatněné téměř všude, včetně veřejných parkovišť. Ceny se pohybují od 1,50 EUR za hodinu po 6 až 7 EUR ve zvýhodněných tarifech na celý den. V automatech lze platit jen mincemi.

Provoz a dopravní předpisy

Silnice jsou ve výborném stavu a řidiči jezdí velmi spořádaně. Jinak ani jezdit nejde, protože cesty na Madeiře v podstatě znamenají neustálé stoupání a klesání. Nezřídka se před vámi objeví takové stoupání, že ho nevyjedete jinak než se zařazenou jedničkou. Hlavní okružní silnice a spojnice jihu a severu středem ostrova jsou však velmi kvalitní a víceméně rovné díky soustavě mnoha tunelů či mostů. Žádné dálnice ani silnice nejsou na Madeiře zpoplatněné.

Dopravní předpisy jsou podobné těm v ČR. Jezdí se zde vpravo, maximální rychlost v obci je 50 km/h a mimo obec 90 km/h, na dálnici 120 km/h. Kvůli horskému terénu ale mimo dálnice pojedete stěží 60 km/h. Stejná jsou i pravidla na kruhových objezdech (přednost mají vozidla jedoucí po objezdu a blinkr dáváte při opouštění objezdu). 

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Zdravim!

Koukam na ceny v autopujcovnach na letisti a rezervace nejmensiho a nejlevnejsiho auta vychazi na 12 177CZK/7dni. Jak stare jsou vase informace, kdy uvadite male auto od 3800CZK?

Dekuji,

Sasha

před 3 měs
Avatar uživatele
mirjur

Ta informace už bude starší, letos ty ceny aut na Mallorce hrozně vyletěly nahoru, bohužel.

před 3 měs
Avatar uživatele Filip _1
Filip _1

je pravda, že ty ceny už tolik neodpovídají. Už před 2 lety jsem si půjčoval auto na 4 dny za 140 euro. Zkuste nějaké místní, vždycky hledám přes google maps (minimálně recenze) :) Jinak já jsem měl auto půjčené u statusflamingo.com a spokojenost.

před 3 měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek
  • Přidal se před 5 lety
  • Napsal 4215 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2021-06-18T17:23:59+02:00)

To je zvláštní, ceny uváděné v článku jsem kontroloval cca před 3 týdny, kdy odpovídaly docela přesně. Je pravda, že letošní léto jsou i na Madeiře značně vyšší, ale doufám, že to je spíš anomálie.

Jinak ale na jaký termín se díváte? Na 12 000 Kč jsem se nedostal skoro nikdy, nejlevnější teď vidím okolo 8 000 Kč na prázdniny, resp. od 4 000 Kč mimo prázdniny...

Přidat odpověď
před 3 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 2 hod
Navrhni úpravu