Funchal

Počasí na Madeiře a kdy sem jet

Počasí na Madeiře

Madeira je nazývána ostrovem věčného jara, a proto její návštěvou neuděláte chybu v jakémkoli ročním období. Díky své geografické poloze a horským reliéfům panuje na ostrově mírná vlhkost s celoročně příjemnými teplotami (v létě 25 °C a v zimě 17 °C). Nejvíce deštivých dnů lze očekávat v období od listopadu do února. Teplota moře je také velmi mírná díky vlivu teplého golfského proudu a dosahuje teploty 22 °C v létě a 18 °C v zimě. 

Díky velmi členitému reliéfu se na Madeiře vyskytuje mnoho oblastí se specifickým mikroklimatem. Obecně však lze říci, že severní pobřeží a horské oblasti na severovýchodě jsou deštivější než jižní pobřeží, byť ani to není suché a celoročně se i na jihu můžete kochat svěží vegetací. Jediným suchým místem v létě je nejvýchodnější výběžek Madeiry poloostrov São Lourenço. Severní a západní pobřeží je větrnější než zbytek ostrova.

Chystáte-li se na výpravu do hor, počítejte s tím, že v ranních a dopoledních hodinách je výrazně větší šance na jasnější počasí než odpoledne, kdy se začínají tvořit mraky.

Teploty a srážky během roku

Důležité je zmínit fakt, že díky vysokým horám a oceánu se zde málokdy drží dlouhotrvající deště. Může pršet sice intenzivně, ale srážky se během dne posouvají různě po ostrově a tak není moc pravděpodobné, že by vám celý den propršel. Průměrná pravděpodobnost srážek v zimních měsících během konkrétní dne je cca 25 až 35%, v létě pak pod 10%. Slunce však svítí v poměru k délce dne zhruba ve všech měsících podobně, pravděpodobnosti se pohybují jen v rozmezí 50 až 65%.

Počasí v lednu

Lednové počasí na Madeiře nahrává nenáročné turistice podél pobřeží, road-tripům po krásných madeirských vesničkách i výletům do níže položených partií hor. V jižních částech Madeiry spadne průměrně asi 74 mm srážek, což jsou srovnatelné úhrny s jarním obdobím v ČR. Na severu prší o něco málo víc. Běžné lednové teploty se pohybují mezi 16 a 20 °C, nejnižší reálná teplota v noci může být okolo 13 °C. V nejvyšších partiích hor (nad 1 300 metrů) se může držet sněhová pokrývka.

Počasí v únoru

Únor na Madeiře je velmi podobný lednovému počasí. Teploty se pohybují nejčastěji kolem 19 °C, úhrny srážek jsou číselně nepatrně vyšší, ale v reálném počasí to nepoznáte. Na nejvyšších místech hor se stále může držet sníh.

Počasí v březnu

Březen na ostrově Madeira je klasickým jarním měsícem se vším všudy. Ne že by příroda v zimě nebyla zelená, ale v březnu jsou barvy ještě svěžejší, začíná kvést spoustu rostlin a teploty mírně vzrůstají na průměrné hodnoty kolem 21 °C, ráno a v noci pak okolo 14 °C. V průměru prší méně než v zimních měsících a dokonce i méně než ve stejnou dobu v ČR.

Počasí v dubnu

Duben na Madeiře je dalším krásným jarním měsícem, kdy už je většina květin v bujném rozkvětu, příroda je svěže zelená i na o něco sušším jižním pobřeží a teploty se drží na velmi příjemných 21 °C s minimálními výkyvy. Deště pomalu ubývá, průměrně na spadne asi 44 mm srážek, na severním pobřeží pak tradičně cca 2x tolik.

Počasí v květnu

Květen se řadí mezi nejkrásnější jarní měsíce. Příroda je v rozpuku, svěží jarní zeleň opanuje celý ostrov a začínají kvést i teplomilné rostliny, které jsou během zimy v útlumu. Déšť na jihu ostrova je spíše sporadický a i na severní straně se objevují jen krátké přeháňky. Běžné teploty v květnu na Madeiře oscilují kolem 22 °C.

Počasí v červnu

První z letních měsíců zastihne pořád ještě svěže zelenou Madeiru naplněnou vlhkostí, avšak prší už jen velmi zřídka, zejména na jihu. Uprostřed ostrova a na severní straně čas od času sprchne, ale nikdy se nejedná o déšť trvající déle než 2 hodiny. Teploty stoupají nad 23 °C.

Počasí v červenci

Červenec na Madeiře je ideální měsíc jak pro turistiku, tak pro plážovou dovolenou. Na celém jižním a východním pobřeží jsou srážky výjimečné, občas sprchne jen v horách a na severním pobřeží. Jistota slunečného počasí alespoň po část dne je takřka 100% a běžné teploty se pohybují v rámci letních 25 °C.

Počasí v srpnu

Srpen je nejteplejší a nejméně deštivý měsíc na Madeiře s největším slunečním svitem. V jižní a východní části ostrova je déšť v tomto období opravdu výjimečný a na severu či v horách prší jen v krátkých přeháňkách. Teploty se šplhají až na 27 °C a občas, zejména na východě či jihu, vystoupí i nad 30 °C. I přes sušší počasí je Madeira stále hezky zelená, byť barvy nejsou tak svěží jako na jaře či v zimě.

Počasí v září

Září je po srpnu druhý nejteplejší měsíc a jedno z nejlepších období pro turistiku. Teploty běžně stoupají přes 26 °C, prší stále velmi málo, nicméně častěji fouká mírný vítr, který túry a pěší treky zpříjemňuje. Září je vhodné i pro koupání v moři, právě v tomto měsíci je obecně chladná atlantská voda nejteplejší.

Počasí v říjnu

Zatímco v našich končinách se plně hlásí o slovo podzim, říjen na Madeiře je skvělým měsícem pro všechny aktivity. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem letních 25 °C a ani v noci běžně nepadá pod 13 °C. Srážkové úhrny sice sílí a pohybují se mírně nad úrovní srážek v Česku, nicméně typickým jevem jsou krátké přeháňky střídané slunečným počasím. I moře je stále relativně teplé, alespoň na poměry Atlantského oceánu.

Počasí v listopadu

I listopad je vhodnou dobou k návštěvě Madeiry. Prší zhruba srovnatelně jako v říjnu, to znamená nijak extrémně, aby deště ovlivnily váš pobyt na Madeiře. Běžné teploty činí mezi 19 a 22 °C a Madeira dostává po podzimních srážkových úhrnech znovu sytě zelené odstíny.

Počasí v prosinci

Prosinec je sice s průměrnými srážkovými úhrny 118 mm nejdeštivějším měsícem roku, nicméně ani v tomto měsíci nečekejte dlouhotrvající deště, které zruinují vaší dovolenou. Zejména na jižním pobřeží jsou celé dny bez deště se sluncem zalitými zelenými svahy. Průměrné denní teploty vystoupají ve dne běžně nad 20 °C, v noci zřídkakdy padnou pod 15 °C.

Teplota moře na Madeiře

Atlantský oceán nepatří mezi nejteplejší moře obecně, nicméně minimálně v létě se v něm dá na několika místech Madeiry koupat. Nejteplejší je moře mezi červencem a říjnem, kdy teploty v chráněných zátokách u letovisek stoupají až na 24 °C. Ani v zimě však není oceán u madeirských břehů vyloženě ledový – nejstudenější je v únoru a březnu, kdy dosahuje teplot kolem 18 °C.

Nejvhodnější místa ke koupání na Madeiře jsou letoviska Machico a Calheta se svými velkými písečnými plážemi.

Tabulka teplot během roku

Madeira - Teplota vzduchu

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
déšť
17 °C
únor
déšť
17 °C
březen
přeháňky
17 °C
duben
polojasno
17 °C
květen
polojasno
19 °C
červen
jasno
21 °C
červenec
jasno
22 °C
srpen
jasno
23 °C
září
polojasno
23 °C
říjen
přeháňky
22 °C
listopad
déšť
20 °C
prosinec
déšť
18 °C

Moře - Teplota vody

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
prázdné
19 °C
únor
prázdné
18 °C
březen
prázdné
18 °C
duben
prázdné
19 °C
květen
prázdné
21 °C
červen
prázdné
22 °C
červenec
prázdné
23 °C
srpen
prázdné
24 °C
září
prázdné
23 °C
říjen
prázdné
21 °C
listopad
prázdné
20 °C
prosinec
prázdné
19 °C

Kdy jet na Madeiru

Doporučit cestu na Madeiru můžeme v průběhu celého roku. Hlavní sezona probíhá od konce června do poloviny listopadu, kdy jsou teploty stabilně nad 23 °C. Nejméně prší mezi červencem a polovinou začátkem října.

Chcete-li se během návštěvy Madeiry párkrát vykoupat v moři, ideální k cestě jsou měsíce červenec, srpen, září a říjen, kdy je nejteplejší voda v moři. Naopak pokud chcete zažít Madeiru s minimem turistů, vypravte se sem v zimě. 

Nejkrásnější svěže zelené barvy s množstvím kvetoucích rostlin očekávejte v dubnu a květnu, ovšem není měsíc v roce, kdy by byly suché opadané stromy nebo šedivá zimní tráva. Lesy jsou stálezelené celoročně, stejně jako pastviny a louky.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.