Funchal

Levády na Madeiře

Leváda je výraz označující zavlažovací kanály na Madeiře přivádějící vodu z oblastí bohatých na podzemní vodu do zemědělských částí, zejména na jihu ostrova.

Proč vznikly levády?

Madeira je poměrně vlhký a deštivý ostrov, proto zprvu existence zavlažovacích kanálů nedává moc smysl. Problém je geologického rázu. Ostrov je vlastně vrcholem vyhaslé podmořské sopky a jednotlivé geologické vrstvy, nejsou vodorovné, sklonově míří většinou k severu. To způsobuje i odvod podzemních vod. V praxi tak znamená, že velká část deště, který naprší na jižní části ostrova, pod zemí odteče na sever a neudrží se na místě.

Proto vznikl důmyslný systém úzkých kamenných, později betonových kanálů proplétající se z deštivého severu a centrálního horského masivu na políčka v jižní části Madeiry. Většina levád pramení ve výškách mezi 900 a 1 500 metry a aby překonaly vysokohorské štíty a hluboká údolí, vzniklo mnoho tunelů či mostků, skrz které jsou levády vedeny.

První kanály začaly vznikat již na konci 15. století, hlavní stavební boom probíhal v 19. a 20. století, kdy technologie umožňovaly hloubení dlouhých tunelů.

Aktuálně je na Madeiře aktivních zhruba 110 hlavních a přes 100 vedlejších levád s celkovou délkou 2 400 km (započteme-li i všechny malé odbočky, dostaneme se až na hodnotu téměř 5 000 km). Terén překonávají více než 40 km tunelů, z nichž nejdelší měří přes 5,5 km.

Nejdelší je se 106 km Levada dos Tornos napájející i dvě hydroelektrárny a v závěsu za ní s 98 km Levada do Norte.

Turistické trasy podél levád

Levády jsou vlastně betonová koryta, podél kterých je vždy nějaká část sloužící ke stavbě a údržbě. Šířka této části je většinou od 1 do 2 metrů a brzy se zjistilo, že může sloužit jako turistický chodníček. Oficiální značené turistické trasy podél levád si v průběhu 20. století získaly velkou oblibu a dnes patří trekování podél levád k hlavním aktivitám na Madeiře.

Při cestách po levádách se připravte na často úzké úseky, kde se obtížně vyhnete s protijdoucím, ty jsou však obvykle vybavené zábradlím. Obecně je chůze podél levád bezpečná a relativně málo náročná, protože sklon levád je vždy mírný. Hlavní úskalí tak často tkví ve velkých vzdálenostech. Vždy je vhodné mít voděodolnou obuv a baterku nebo čelovku, protože mnoho cest prochází tunely, které nejsou osvětlené.

TOP 5 nejhezčích levád na Madeiře

Výběr je vždy do značné míry subjektivní, ale jsme si jistí, že těchto 5 turistických levád potěší všechny druhy cestovatelů. Detailní popis a mapu trasy získáte kliknutí na název levády:

 1. Levada Caldeirão Verde a navazující Levada do Inferno
 2. Levada do Risco
 3. Levada das 25 Fontes
 4. Levada do Moinho
 5. Levada do Rei

Další turistické levády

Na Madeiře je však mnohem více levád, které stojí za návštěvu a projití. Celkem je turisticky upraveno kolem 35 levád. Pojďme se podívat na jejich stručný seznam a mapu. Mapa níže nabízí detailnější údaje o jednotlivých levádách, stačí kliknout na trasu nebo odkaz na mapu.

 • Levada dos Tornos – Nejdelší leváda na Madeiře, turisticky přístupné jsou její dva úseky poblíž Funchalu, kde si užijete příjemné treky mezi vesničkami a políčky a jeden na severu ostrova poblíž vesnice Boaventura, kde leváda a začíná a užijete si tu naopak výlet do hlubin neporušené zalesněné přírody. Podívejte se na mapu trasy u Funchalu, městečka Camacha i Boaventury.
 • Levada do Norte – Druhá nejdelší leváda vinoucí se napříč ostrove ze severu k jihu. Nejlehčí a nejsnáze přístupný je dlouhý úsek, který můžete libovolně zkracovat mírumilovnou krajinou jihu mezi vesničkami a políčky u města Câmara de Lobos a Ribeira Brava (viz mapa). Další přístupné úseky jsou vysoko v horách poblíž sedla Encumeada s uchvacujícími výhledy do okolí (mapa lehké i náročnější trasy).
 • Levada do Alecrim – Hezká nenáročná trasa v oblasti Rabaçalu klidným zeleným údolím ideální pro kombinaci s ostatními kratšími levádami v okolí, viz mapa trasy.
 • Levada do Paul – Zajímavá trasa vysokohorským terénem s minimálním převýšením vedoucí zcela odlišnou krajinou od zbytku Madeiry. Během výletu potkáte jen nízkou vegetaci, křoviny a barevné louky s krásnými výhledy do širého okolí, viz mapa trasy.
 • Levada Nova da Calheta – Dlouhá leváda na západní části ostrova, kterou si můžete libovolně zkracovat či využívat jen její krátké části. Ideální nenáročný terén hezkou krajinou políček, luk, hlubokých údolí a vesniček, vede po vrstevnici, takže sklon je minimální, mapa trasy.
 • Levada da Ribeira da Janela – Podle nás jedna z nejhezčích levád na Madeiře vinoucí se hustými zelenými údolími s nádhernými výhledy na hory i oceán. Vzhledem k délce a převýšení je však poměrně náročná a nachází se v nejdeštivější části ostrova, takže voděodolné oblečení je nutností, viz mapa trasy.
 • Levada Nova – Náročnější a méně navštěvované pokračování levády do Moinhos vás zavede do osamělých údolí bez lidí i malých vesniček, viz mapa trasy.
 • Levada da Rocha Vermelha – Těžší trasa v oblasti Rabaçalu, která vede mj. přes kilometr a půl dlouhým neosvětleným tunelem a krásnou trasou hlubokých zalesněných kaňonů, viz mapa trasy.
 • Levada do Caniçal - Machico – Pohodová trasa v těsné blízkosti letoviska Machico, která nabídne hezké výhledy na celé město a okolní hory, viz mapa trasy.
 • Levada do Castelejo – Velmi málo navštěvovaná, avšak o to hezčí trasa hezkou přírodou v těsné blízkosti městečka Porto da Cruz, viz mapa.
 • Levada do Furado – Nádherná trasa z údolí Ribeiro Frío hustě zalesněnými údolími s občasnými výhledy do okolí. Velkou výhodou je, že na oba konce se dostanete veřejnou dopravou, jelikož končí na západním předměstí města Machico, viz mapa.
 • Levada Nova - Santo da Serra – prakticky neznámá trasa kombinující levádu s běžnými stezkami, která je téměř okružní a zavede vás do lesů a polí mezi vesničky nad letištěm, viz mapa.
 • Levada do Caniço – Příjemná cesta hlubokým údolím při okraji města Caniço, vcelku dobře dostupná veřejnou dopravou a málo navštěvovaná, viz mapa.
 • Levada da Serra do Faial – Skrytá levada na východních předměstích Funchalu vede po kopci nad městy v přírodě a mezi políčky, oba její konce jsou dobře dostupné MHD, viz mapa.
 • Levada Fajã do Rodrigues – Krátká, ale sklonově docela náročná leváda u městečka São Vicente s 500 metrů dlouhým neosvětleným tunelem vás zavede z mírumilovné krajiny plné políček a výhledů až do nitra zalesněné Madeiry s opuštěnými farmami, viz mapa.
 • Levada do Lombo do Mauro – Obtížnější trek s vyšším sklonem nádhernou krajinou z vysokohorských planin až do zelených údolí jihu. K severnímu konci se nelze dostat veřejnou dopravou, takže je nutné jít stejnou cestou i zpět, viz mapa.
 • Levada do Cedros – Takřka opuštěná leváda spojující město Ribeira da Janela a magický les Fanal vede nádhernou neporušenou přírodou. Vzhledem k absenci veřejné dopravy je nutné absolvovat cestu zpět stejnou trasou, viz mapa.
 • Levada da Silveira (Santana) – Zapomenutá trasa v okolí městečka Santana vede místy těžce prostupným, o to hezčím terénem. Cesta je velmi málo navštěvovaná, ale na nebezpečných místech upravená, viz mapa.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.