Na ostrov se dostanete ideálně letecky. Během hlavní turistické sezony se na letiště Funchal dostanete za necelých 5 hodin přímými lety z Prahy se Smartwings za cenu kolem 9.000 Kč. V akci se pak letenky se zahraničními aerolinkami a jedním přestupem mohou objevit i za cenu klesající pod 5.000 Kč.

Jak cestovat po ostrově

Autem

Nejideálnějším způsobem dopravy, který vám umožní dokonale ostrov poznat a zastavovat na všudypřítomných vyhlídkách, je rozhodně doprava půjčeným autem. Na letišti i v hlavním městě naleznete velké množství místních i nadnárodních půjčoven. Půjčovné za malé auto začíná na 500 Kč za den. Silnice jsou ve výborném stavu a řidiči jezdí velmi spořádaně. Jinak ani jezdit nejde, protože cesty na Madeiře v podstatě znamenají neustálé stoupání a klesání. Nezřídka se před vámi objeví takové stoupání, že ho nevyjedete jinak než se zařazenou jedničkou. Problém není ani s parkováním, v zásadě u všech bodů zájmu lze až na výjimky zaparkovat zdarma. Cena PHM jsou vyšší, pohybují se kolem 1,5 euro / l.

Autobusem

V hlavním městě Funchalu naleznete hustou síť autobusů MHD. Zastávky jsou doslova téměř na každém kroku, protože město leží v prudkém svahu, a tak každý krok se počítá. Jízdné ve městě je rozděleno podle pásem, začíná kolem 1 eura. Pokud plánujete po Funchalu jezdit častěji, vyplatí se pořídit místní Giro kartu a dosáhnout tak na lepší tarif. 

Na ostrově je k dispozici také poměrně hustá síť autobusů, ty jsou barevně odlišeny podle oblastí, které obsluhují, a jsou provozovány různými společnostmi. Proto je nutné před každou cestou pečlivě nastudovat jednotlivé jízdní řády a frekvenci spojů, jež může být při cestě zpět omezující.

Autobusy společnosti Horários do Funchal vás kromě Funchalu pohodlně dostanou na turisticky oblíbená místa nedaleko Funchalu jako Pico dos Barcelos, Monte nebo k botanické zahradě.

Zelené autobusy společnosti SAM Madeira, které obsluhují východní část ostrova (Caniço, Santa Cruz, Madeira Airport, Machico, Santo da Serra and Porto da Cruz), červené autobusy společnosti Rodoeste, které vás zaveze do západní části ostrova (Câmara de LobosRibeira bravaPonta do SolMadalena do MarCalhetaPorto Moniz a São Vicente). Zážitkem sama o sobě může být jízda modrými autobusy, které zajíždí po serpentinách do jednotlivých vesniček vysoko v horách a nabízí tak výhledy na srázy, které nemusí slabší povahy unést.

Jestli chceš procestovat Madeiru autobusem, určitě si přečti tenhle praktický cestopis od Honzy Pěškobusem po Madeiře.

Lanovkou

Netradičním způsobem dopravy mohou být lanovky. Nejpopulárnější najdete u promenády ve Funchalu, která vás doveze za 11 euro k botanické zahradě v Monte (zpáteční lístek stojí 16 euro). Adrenalinovější zážitek můžete okusit na západě ostrova v Achadas da Cruz, kde vás lanovka sveze z útesu dolů k pobřeží do osady, kam farmáři čas od času sjíždí obhospodařovat svá políčka nebo rybařit. Zpáteční jízdenka stojí 3 eura.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu