Funchal

Co dělat na Madeiře

Pěší turistika

Díky stovkám kilometrů zpřístupněných zavlažovacích kanálů (levád) i dalších značených tras Madeira vybízí k procházkám různé délky a náročnosti. Díky tomu, že jsou levády vystavěny v různých nadmořských výškách, zprostředkuje vám každá leváda nové pohledy do krajiny.

Online mapy turistických tras velmi dobře zajistí portál mapy.cz, který má všechny významné trasy ve své turistické verzi zakreslené i na Madeiře. Využívat můžete navíc velmi dobrou mobilní aplikaci, ve které si můžete stáhnout i offline mapy Madeiry.

Cesty na Madeiře jsou značené a na většině rozcestí najdete alespoň základní ukazatele směru s kilometrovníkem. Většina cest je upravených do turistických chodníčků a jen málokdy narazíte na vyloženě nebezpečná místa. Tam, kde je to potřeba, je u cest vybudováno zábradlí nebo schody.

Nejoblíbenější levády

Na Madeiru se jezdí z velké části právě díky turistickým stezkám podél levád, systému zavlažovacích kanálů, který na více než 2 500 km protkává Madeiru křížem krážem. Levády jsou opravdu pro každého, prochodit můžete lehké stezky poblíž měst a městeček, na které se snadno dostanete i autobusy, ale i náročnější treky vysoko v horách s úchvatnými výhledy. 

Základní informace i tipy na nejlepší levády, včetně map, vzdáleností i popisu převýšení, jsme si pro vás přichystali v kapitole Levády na Madeiře.

Nejoblíbenější trasy mimo levády

Pico Ruivo

Hlavním bodem pro klasické turistické trasy mimo levády je centrální pohoří s nejvyšší horou Madeiry Pico Ruivo. Jen na tuto horu vedou hned 4 hlavní trasy.

Ponta de São Lourenço

Další významnou turistickou oblastí je poloostrov São Lourenço na východě Madeiry, kudy vede několik značených tras po hranách útesů krajinou, jež je zcela odlišná od zbytku ostrova.

Caminho Real

Označení Caminho Real (překladu "královská cesta") má hned několik turistických tras na Madeiře. Jedná se o původní síť historických cest z doby 16. až 17. století, které propojovaly ostrov náročným terénem skrz na skrz. Na mnoha úsecích ještě najdete původní dlažbu a kamení. Cesty jsou proto relativně široké a pohodlné pro chůzi, byť překonávají velké výškové rozdíly. V současnosti jako turistické značky slouží 4 historické "královské cesty", většinou se jedná o dlouhé treky, které si však samozřejmě můžete libovolně zkracovat přes jiné stezky.

 • Caminho Real 23 – velký okružní trek okolo celého ostrova, celý ho projdete nejdříve za týden, více informací například zde,
 • Caminho Real 24 – oblíbená 21,5 km dlouhá cesta ze severu Funchalu nitrem ostrova do Santany. Lze zvládnout během jediného dne, cesta trvá kolem 7 až 9 hodin, viz mapa trasy
 • Caminho Real 25 – náročná trasa krásným územím hor, kde nenarazíte ani na živáčka. Měří 15 km, ale místy je cesta neznačená a neupravená, viz mapa trasy,
 • Caminho Real 28 – přes 25 km dlouhá náročná trasa napříč Madeirou ze São Vicente přes náhorní plošinu ve výšce přes 1 500 metrů do Ponta del Sol, trénovaní jedinci ji zvládnou během jednoho dne, viz mapa trasy.

Pozorování delfínů a velryb

Z Madeiry si také můžete odvézt nezapomenutelný zážitek z pozorování velryb a delfínů. Ostrov je omýván teplým Golfským proudem, který je útočištěm pro migrující velryby i delfíny, kterých se v okolních vodách vyskytuje až 36 druhů. Díky strmým břehům i mořskému dnu, které už nedaleko ostrova dosahuje hloubek přes 2 km, vznikají pro velryby ideální podmínky. Šance na pozorování delfínů je takřka 100%, ale i velryby uvidíte se slušnou pravděpodobností kolem 40%. 

Nejlepší čas na pozorování delfínů a velryb je mezi dubnem a říjnem. I v zimě se dají zejména delfíni pozorovat, je jich ale znatelně méně.

Na ostrově se na tento zážitek specializuje několik agentur, které nabízejí vyhlídkové plavby, většinou buď na pohodlném velkém katamaránu nebo na malém člunu, ze kterého si často na velryby či delfíny můžete sáhnout a s delfíny dokonce i plavat v závislosti na povětrnostních podmínkách. Plavby většinou trvají mezi 2 a 4 hodinami. Ceny se pohybují zhruba v těchto intencích:

 • Plavba na velkém katamaránu: cca 30 EUR
 • Plavba na malém rychlém člunu: cca 45 EUR
 • Plavba na člunu + šnorchlování s delfíny: cca 70 EUR

Podívejte se na příklady agentur, které nabízejí plavby za pozorováním velryb a delfínů:

Jízda proutěnými sáňkami

Sáňkování na ostrově v subtropech, kde sníh znají jen nejvyšší partie hor? Na Madeiře žádný problém. V dobách, kdy ještě neexistovaly zpevněné cesty a automobily se na kopcovité Madeiře přenášely těžké věci jen obtížně, proto se vymyslel systém proutěných košů na dřevěných sanicích, kterými se svážely zejména zemědělské produkty z polí na trhy do měst, především Funchalu. 

Již od roku 1850 pak jízda v těchto proutěných saních slouží jako zážitek pro turisty, který využil při svém pobytu na ostrově slavný americký spisovatel Ernest Hemingway.

Dnes je jízda v proutěných sáňkách jedním z nejoblíbenějších turistických zážitků na Madeiře. Svézt se můžete z funchalského vrcholu Monte, kde kousek od Jardim Tropical Monte Garden najdete stanoviště, u něhož čekají muži odění do bílé uniformy se slaměnými klobouky a speciální obuví, tzv. carreiros. Ti vás pak doprovází a korigují sáně, které jedou za plného provozu nemalou rychlostí po silnici dolů z Monte. Cesta dolů trvá 10 minut (celkem 2 km) a ceny jsou následující:

 • Sáňky pro 1 osobu: 25 EUR
 • Sáňky pro 2 osoby: 30 EUR/osoba
 • Sáňky pro 4 osoby: 45 EUR/osoba
 • Děti do 5 let: zdarma
 • Oficiální web

Na kopec Monte se dostanete lanovkou Teleférico do Funchal nebo autobusem MHD linky číslo 22. Konec jízdy je na křižovatce ulic Estrada do Livramento a Caminho de Monte, odkud můžete zpět do centra pěšky nebo autobusem MHD číslo 19.

Pláže a koupání

Madeira sice není typicky koupací a plážovou destinací, ale jistě málokterý cestovatel ze země, která nemá moře, neodolá snaze o koupačku v Atlantském oceánu. A Madeira vás ani v tomto směru nezklame. Většina pobřeží je víceméně nedostupná pod strmými útesy a tam, kam se dostanou turistické stezky, jsou obvykle kamenité pláže s velkými oblázky nevhodné ke koupání. Ovšem i na Madeiře najdete tři pláže s jemným pískem:

 • Machico - hlavní plážové letovisko na Madeiře s krásnou písčitou pláží přímo v centru, písek je dovezený z portugalské pevniny a Maroka
 • Calheta - letovisko na jihu ostrova s uměle vybudovanou pláží chráněnou kamenným valem před vlnami, písek je dovezený ze Západní Sahary
 • Pláž Prainha na Ponta de São Lourenço - jediná pláž na Madeiře s původním přírodním jemným pískem z lávy

Vykoupat se můžete i na přírodních plážích přímo ve Funchalu, které pokrývají jemnější oblázky.

Velmi oblíbená jsou na Madeiře koupaliště vybudovaná přímo u moře a plněná mořskou vodou. Od oceánu vás většinou odděluje jen nízká bezpečnostní zídka, dno a okolí bazénu je však upravené jako každé normální koupaliště. Za vstup se plošně na všech koupalištích platí pouhé 1,50 EUR. Těmto koupalištím se říká "Complexo Balnear" a nejoblíbenější jsou v těchto místech:

V Porto Moniz a blízkém městečku Seixal si také můžete užít koupání v přírodních bazéncích vytvořených lávovými zkamenělinami. Upraveny jsou jen nízkými betonovými zídkami a schody do vody.

Teplota vody v oceánu je nejvyšší mezi červencem a koncem září, kdy dosahuje až 23 °C, ve zbytku roku kolísá mezi 18 a 21 °C.

Kochejte se unikátní flórou

Madeira se pyšní unikátní flórou a mnoha endemickými druhy, které se jinde na světě nevyskytují. Díky příhodnému podnebí zastihnete po celý rok Madeiru zelenou a vždy aspoň trochu rozkvetlou, byť nejkrásnější období je, tak jako u nás, během jara.

Mezi nejznámější rostliny patří staré vavřínové pralesy, které rostou po celém ostrově. Procházka těmito kraji připomíná výlet do říše pohádek nebo návrat do hluboké minulosti. Mimochodem z vavřínu se získává koření nám známé jako bobkový list. Jedním z nejvýznamnějších endemitů je strom dracéna připomínající malé africké baobaby.

Při procházkách Madeirou se vždy budete kochat pestrobarevnými květy aloe, lilií, ibišků, bougainvilií, kamélií nebo rodoendronů. Všudypřítomné jsou královsky modré kalokvěty nebo rudé bobule cesmíny azorské, stejně jako majestátní stromy eukalyptů.

Ochutnejte madeirské speciality

Kuchyně na Madeiře je trochu odlišná od tradiční portugalské kuchyně a mnohem lepší. Základními surovinami specialit na Madeiře jsou logicky ryby a mořské plody, ale také ovoce nebo hovězí maso. Madeirská kuchyně je chutná, ale zároveň poměrně lehká a dobře stravitelná. Podívejte se s námi na nejlepší madeirské speciality.

Příjemné restaurace najdete ve všech městech a vesničkách a takřka ve 100% případů se nelze netrefit. Restaurace si dávají na zákazníkovi záležet a na opravdu špatné podniky zde téměř nenarazíte. Za plnohodnotný oběd nebo večeři zaplatíte mezi 15 EUR a 25 EUR.

Polévky

 • Sopa de tomate e cebola – velmi oblíbená rajčatovo-cibulová polévka s oregánem
 • Sopa de trigo – sytá pšeničná polévka s velkými kusy zeleniny

Hlavní chody

 • Espada (ryba) – největší specialita, kterou najdete v každé restauraci. Česky se jmenuje tkaničnice tmavá, jde o hlubokomořskou dravou rybu, která se podává na mnoho způsobů, zejména pak na medu, pepři či citrónu a podává se s bramborami nebo klidně smaženými banány. Má velmi jemné maso a takřka žádné kosti.
 • Steak z tuňáka – tradiční pokrm napříč přímořskými regiony Evropy, Madeiru nevyjímaje. Velmi oblíbené jídlo nejčastěji marinované v olivovém oleji, česneku a soli.
 • Lapas – jediný měkkýš vyskytující se na Madeiře je oblíbeným předkrmem. Většinou se podává jen mírně orestovaný na másle a zakápnutý citronem.
 • Espetada – tradiční masový pokrm z hovězího, který se podává formou špízu. Maso je většinou obalované v česneku a soli a nejčastěji se podává s kostičkami kukuřičné polenty (milho frito)

Tradiční ovoce

 • Maracuja – nejoblíbenější ovoce na Madeiře, z něhož se dělají skvělé džusy nebo dezerty
 • Kaštany – v údolí Curral das Freiras se pěstují jedny z největších jedlých kaštanů na světě, z nichž se dělají likéry, zákusky či polévky a patří k hlavním madeirským specialitám

Alkoholické nápoje

 • Víno Madeira – místní nejoblíbenější alkoholický nápoj. Jedná se o specifické fortifikované víno posílené o vinnou pálenku, podobně jako portské víno. Madeira se vyrábí na celé škále od suchých aperitivních vín po velmi sladká vína k dezertům. Víno se nechává kvasit v dubových sudech nebo ocelových nádržích a na rozdíl od ostatních vín se po procesu fermentace zahřívá na velmi vysokou teplotu, což mu dodává specifickou chuť.
 • Poncha – velmi specifický a výborný nápoj, který obsahuje pálenku z cukrové třtiny (rum), cukr, med, citronovou a maracujovou šťávu. Ponchu koupíte na každém druhu a jedná se národní nápoj Madeiry. Pozor, podle stylu míchání může obsahovat i přes 50% alkoholu!
 • Nikita – osvěžující nápoj z pomerančového či maracujového džusu, piva a vanilkové zmrzliny
 • Coral – nejprodávanější madeirské pivo je velmi chutné a vyrábí se z českého sladu a chmele.

Vyhlídky a lanovky

Madeira je se svým kopcovitým reliéfem a stovky metrů vysokými útesy, které ohraničují celý ostrov, ideálním místem pro milovníky výhledů a vyhlídek. Doslova každých pár set metrů narazíte na silnicích na odpočívadla s lavičkami a stolky s výhledem na nikdy nekončící krásu oceánu, hor, útesů a vždy zelené rozkvetlé krajiny. Bylo doslova házení hrachu na zeď popisování všech vyhlídek na Madeiře, jsou jich zde tisíce a tisíce. Mezi ty nejznámější patří vyhlídka Cabo Girão na jednom z nejvyšších útesů v Evropě, který měří více než 500 metrů.

Na Madeiře si užijí i milovníci netradičních výhledů z netradičních dopravních prostředků. Na ostrově slouží veřejnosti 8 kabinových visutých lanovek (mapa všech lanovek) postavených většinou mezi léty 2001 a 2008. Mnoho z nich překonává opravdu velmi strmé úseky na krátkých vzdálenostech. Kromě lanovek ve Funchalu a Garajau je primární účel všech ostatních doprava farmářů na políčka u moře, všechny lanovky však slouží i turistickým účelům.

 • Teleférico do Fucnhal – nejdelší lanovka na Madeiře z centra Funchalu na kopec Monte s botanickou zahradou Jardim Tropical, cena 16 EUR za zpáteční jízdu, 11 EUR jednosměrně
 • Teleférico do Jardim Botanico – druhá nejdelší lanovka spojuje dvě botanické zahrady ve Funchalu, cena 12,75 EUR za zpáteční, 8,25 EUR jednosměrně
 • Teleférico do Rancho – lanovka na východní straně útesu Cabo Girão, cena 10 EUR za zpáteční lístek
 • Teleférico da Fajã dos Padres – lanovka na západní straně útesu Cabo Girão, cena 10 EUR za zpáteční lístek
 • Teleférico das Achadas da Cruz – lanová dráha poblíž Porto Moniz na severovýchodě, cena 3 EUR za zpáteční lístek, více info na detailu místa
 • Teleférico do Garajau – lanovka od sochy Krista krále k pláži, cena 3 EUR za zpáteční lístek, více info na detailu místa
 • Teleférico da Rocha do Navio – lanovka u městečka Santana z útesů dolů k moři, cena 1,50 EUR za zpáteční jízdu, více info na detailu místa
 • Teleférico do Larano – lanovka z útesů k moři ve městečku Porto da Cruz, cena 1,50 EUR za zpáteční jízdu

Za typickými pasteveckými domky

Na mnoha prospektech cestovek či ilustračních fotografiích Madeiry se objevují rozkošné malé domky trojúhelníkového tvaru většinou s červenými dveřmi, okenicemi a podezdívkou, modře orámovanými okny a bílou zdí. Barvy ale můžou být různorodé. Střechu pak mají z mořské trávy a musí se cca každé 3 roky kompletně měnit.

Domky jsou zvané casas de colmo a sloužily zejména pastevcům a zemědělcům ve venkovských oblastech celé Madeiry. První zmínky o těchto domcích pochází ze 16. století, ale dnes zachované casas de colmo většinou nejsou starší než 100 let. Jejich interiér je velmi malý až stísněný, ale není divu. Vzhledem k příznivému počasí a neustále práci na políčkách domky stejně sloužily jen k přespání a úkrytu před deštěm.

Ačkoliv dříve byly rozesety opravdu po celém ostrově, dnes se zachovávají pouze ve vesnici Santana na severozápadě Madeiry. Zdarma jsou přístupné 4 domky přímo v centru obce, mnohem více je jich roztroušených po celé vesnici a největší koncentrace uměle postavených kopií pak najdete ve skanzenu nedaleko centra městečka.

Výlet na ostrov Porto Santo

Pojedete-li na Madeiru na delší dobu (minimálně týden a víc) a zatoužíte po výletu mimo ostrov, ideálním (a vlastně jediným) kandidátem bude přilehlý ostrov Porto Santo vzdálený 57 km vzdušnou čarou. Porto Santo je výrazně menší než Madeira a také úplně jiný. Ostrov je mnohem sušší, bez výrazné vegatace a zelená se většinou jen trávou a bylinami zhruba mezi říjnem a květnem. Je oblíbeným cílem pro plážovou turistiku, protože celého jeho jižní pobřeží pokrývá více než 5 km dlouhá pláž s jemným pískem. Teploty vody i vzduchu jsou zde prakticky identické jako na Madeiře.

Na Porto Santo lze vyrazit i na jednodenní otočku letecky. Linku provozuje 2x denně (ráno a večer) aerolinka Binter Canarias a zpáteční letenka stojí kolem 80 EUR. Při koupi nezapomeňte zaškrtnout políčko, že nejste rezident, abyste se vyhnuli doplácení levnějšího tarifu pro místní na letišti. Let trvá asi 20 minut.

Druhou možností je využití trajektu, který pluje z centra Funchalu na přístaviště Porto Santo hned u pláže. Cesta trvá 2,5 hodiny a zpáteční jízdenka vyjde asi na 60 EUR. I cesta trajektem lze v některé dny podniknout na otočku. Většinou se jezdí ráno z Funchalu a večer zpět z Porto Santo. Lístky lze online koupit a jízdní řády zkontrolovat na webu portosantoline.pt.

Planespotting u letiště

Letiště na Madeiře patří mezi nejznámější a nejkrásnější na světě. Jeho dráha je částečně prodloužená na vysokých betonových pilířích a leží na úzkém pruhu rovné země mezi mořem, okolními kopci a hustou zástavbou východní Madeiry. Přistání na Madeiře patří k nejobtížnějším a nejkrásnějším na světě. Jako cestující se nemusíte bát, na Madeiru mohou létat jen řádně proškolení zkušení piloti a v historii letiště se zde nestal žádný vážný incident. A jako pozorovatelé letadel můžete jásat, protože u letiště pořídíte ty nejlepší fotky přistávajících letadel s pozadím hor, měst i moře.

Garantujeme vám, že pozorování i focení letadel u letiště Funchal nebude bavit jen letecké nadšence, ale naprosto všechny.

Nejpřehlednější mapu a popis míst, odkud pořídíte nejlepší fotky letadel, najdete na tradičním "spotterském" webu spotterguide.net.

Chystáš se na Madeiru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.