Lagoa Sao Miguel
São Miguel

18 míst co vidět na São Miguel

Ribeira Grande

Ribeira Grande

Druhé největší město celých Azorských ostrovů, 30tisícová Ribeira Grande, je hlavní výchozí bod pro objevování severní a východní části ostrova São Miguel a vhodným místem k ubytování.

Ribeira Grande nabídne krásné historické centrum, mnoho restaurací, obchodní centrum a skvělé podmínky pro surfování a pozorování rozbouřeného moře přímo z pláží.

Památky a zajímavosti

K nejkrásnějším památkám patří fotogenický historický most Ponte da Ribeira Grande klenoucí se nad údolím stejnojmenné říčky, které prochází přímo centrem města. Most je postaven v tradičním koloniálním stylu s bílou fasádou a černo-hnědě zdobenými okraji z čedičového kamene.

Stejný stylem zaujme i místní hodinová věž (Torre do Relógio), která tvoří hlavní dominantu města. Ostatně, tradiční architektonický styl můžete pozorovat na většině domů v rámci pěkného historického centra.

Pláže, koupání a surfování

Ribeira Grande je jedno z mála sãomiguelských měst, jehož pobřeží nabízí písčité pláže. Vlastně spíš úplně jediné. Zdejší pláže jsou tvořené exotickým černým sopečným pískem, který bývá krásně ztvrdlý a skvěle se tak po plážích chodí, běhá, ale za hezkého počasí i jsou pohodlné i pro slunění.

Přímo v centru narazíte na pláž Praia do Monte Verde, oblíbenější je však Praia de Santa Bárbara na západním okraji města. Koupání je zde (stejně jako na celých Azorech) vhodné spíš pro velmi zdatné plavce. Zrádné jsou větší vlny se silnými zpětnými proudy, které naopak přímo vybízejí k surfování. To patří v oblasti Ribeira Grande k velmi oblíbeným sportům a má zde dlouhou tradici.

Možnosti se surfování se zde nabízejí i pro úplné začátečníky, přímo v Ribeira Brava působí několik surfařských škol, například Santa Barbara Surf School.

Méně zdatní plavci jistě nepohrdnou klasickým koupalištěm s umělým bazénem, které je vybudované na promenádě jen pár metrů od moře. Potěší i celodenní vstup za symbolickou cenu 1,50 EUR.

Ubytování Ribeira Grande

V Ribeira Grande se ubytujete zejména v soukromých bytech, malých penzionech a guesthousech. Ceny těch nejlevnějších začínají na 1 000 Kč za noc, mezi absolutní špičku v poměru ceny a kvality patří malý penzion Casa Norte Guesthouse v centru města nebo A Casa da Cascata s krásným výhledem na hodinovou věž i most přes údolí.

Klasický hotel tu najdete jen jeden s malým wellness areálem a cenami od 4 000 Kč za noc. Vzhledem ke kvalitě se však jedná o velice dobrou cenu a pokud si potrpíte na hezké ubytování se vším komfortem, Hotel Verde Mar & SPA ***** patří k tomu nejlepšímu na São Miguel.

Jak se do Ribeira Grande dostat?

Autem

Do města se dostanete velmi pohodlně a rychle z Ponta Delgady, odkud vede plnohodnotná dálnice (cca 20 km), ale i po celém obvodu ostrova, podél kterého vede dobrá silnice I. třídy.

Parkování na ulicích není zpoplatněno, ale počítejte s velmi stísněnými podmínkami. Větší parkoviště zdarma najdete u koupaliště Piscinas Municipais (poloha na mapě) nebo asi 150 metrů od centra a hodinové věže (poloha na mapě).

Autobusem

Ribeira Grande je dobře dostupná autobusem, ale jako všude na Azorech budete při využívání autobusové dopravy vždy omezeni jen na cestování po městech. Aktuální jízdní řády bohužel nejsou dostupné online, pouze verze z roku 2013. Čísla linek a počet spojů za den by ale měly plus minus odpovídat.

  • Ponta Delgada – cca každou hodinu, linky 101, 102, 105, 106, 108, 110 + 103 objížďkou přes vesnici Pico do Fogo
  • Furnas – 2x denně linka 110
  • Nordeste a vesnice na severovýchodním pobřeží – 4x denně linky 105 nebo 106
  • Calhetas (návaznost na linky dál na západ) – cca 1x za hodinu linka 102

Chystáš se na São Miguel?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.