Lagoa Sao Miguel

18 míst co vidět na São Miguel

Lagoa do Fogo

Lagoa Fogo

Lagoa do Fogo, tedy Ohňové jezero, vyplňuje dnes již vyhaslý a zelení porostlý kráter vulkánu Água de Pau a s nadmořskou výškou 580 metrů je nejvýše položeným jezerem na Azorech. Lagoa do Fogo je obecně považování za nejkrásnější jezero v celém Portugalsku.

Jezero vzniklo erupcí v 16. století, kdy výbuch vytvořil ze tří stran strmé stěny kaldery, jež se postupně naplnily vodou převážně z dešťových srážek, které hladinu udržují dodnes. Díky vhodným geologickým podmínkám, které částečně fungují jako filtrace, je Lagoa do Fogo zdrojem pitné vody pro několik obcí na ostrově.

Vyhlídky na jezero

Díky svému umístění na dně kráteru jezero láká k úchvatným výhledům. Nejznámější výhled najdete přímo na silnici procházející průsmykem nad jezerem, odkud se naskytne celé Lagoa do Fogo jako na dlani. Tato vyhlídka se jmenuje Miradouro do Lagoa do Fogo (poloha na mapě) a při jejím hledání nemusíte ujít ani metr: zaparkovat lze přímo na vyhlídce.

Podle nás ale mnohem krásnější vyhlídka čeká na nejvyšším bodě okolí, vrcholu 949 metrů vysokého kopce Barrosa. I tudy prochází silnice, kdy na místě výhledu můžete zaparkovat na malém parkovišti (poloha na mapě), ale zároveň si tu můžete udělat krátký pěší výlet po asfaltce kolem vysílačů přímo na nejvyšší bod kopce (celkem cca asi 1,5 km tam i zpět dohromady), kde vás při širokém rozhledu nebudou rušit projíždějící auta.

Pěšky okolo Lagoa do Fogo

Od parkoviště u vyhlídky Miradouro do Lagoa do Fogo sestupte po strmých schodech 200 výškových metrů až přímo k pláži u hladiny jezera a projděte se po jeho březích. Jezero však kvůli strmým svahům nelze obejít celé kolem dokola, ale jen zhruba z jedné poloviny.

Pokud však nechcete k jezeru vyjíždět autem, lze se sem vydat po značené a velmi oblíbené pěší turistické stezce z vesničky Praia - Água de Alto při pobřeží. Značená trasa začíná na vedlejší cestě, která se odpojuje od pobřežní silnice (z dálnice je nutné sjet na výjezdu 13 od Ponta Delgady, resp. 14 z druhé strany).

Cesta vede nádhernou hustě zelenou krajinou údolíček a jehličnatých lesů a i když půjdete prakticky celou dobu do kopce, převýšení není nijak dramatické. Celkem tam i zpět ujdete dohromady 11 km (viz mapa trasy) a počítejte zhruba se 4,5 až 5 hodinami cesty. Zastávky na fotopauzy budou totiž velmi časté. Další informace o trase získáte z oficiálního turistického webu Azorských ostrovů.

Krajina kolem jezera

Unikátní je krajina okolo jezera se specifickým mikroklimatem umožňujícím výskyt několika endemických druhů rostlin i zvířat. Zatímco jižní, východní a severní strana jezera je tvořena strmými svahy kaldery porostlými sytě zelenou trávou, na západě hory ustupují v průsmyk, kudy jezero částečně odtéká a kde se vyskytují jehličnaté lesy cenných jalovců krátkolistých a vavřínů. Oblast kolem Lagoa do Fogo je domovem také pro mnoho druhů ptáků.

Vhodné podmínky jsou zde vytvořeny velmi častými dešťovými přeháňkami a zároveň otevřenými svahy kráteru, na které ve velké míře proniká sluneční svit.

Jak se k Lagoa do Fogo dostat?

Autem

Nejrychlejší a nejpohodlnější cesta vede autem po horské a velmi klikaté, avšak kvalitní silničce značené jako EN5-2A. Ta spojuje města Lagoa (11 km) na jižním pobřeží s Ribeira Grande (12 km) na severu. Vzdálenost od Ponta Delgady je pak 21 km, viz mapa trasy.

U dvou vyhlídek na jezero najdete bezplatná parkoviště. Počítejte s tím, že cesta je plná serpentin a nebezpečných zatáček a tudíž cesta potrvá o dost déle než byste při pohledu na vzdálenost očekávali. Odbočka z hlavních silnic na jihu i severu pobřeží je přehledně vyznačená.

Pěšky

K jezeru vede z jihu i značená pěší trasa, kterou popisujeme výše v kapitole "Pěšky okolo jezera", avšak i tady budete potřebovat auto k tomu, abyste se dostali na její začátek.

Autobusy k Lagoa do Fogo nejezdí.

Chystáš se na São Miguel?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 07. 2022

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.