Chalkidiki
Chalkidiki

28 míst co vidět na Chalkidiki

Ormos Panagias

Písčitá pláž

Ormos Panagias

Městečko Ormos Panagias se může pochlubit největší a jednou z nejlépe hodnocených pláží na prostředním výběžku Sithonia. Z místního přístaviště také vyplouvají okružní plavby podél pobřežní mnišského státu Athos.

Samotné Ormos Panagias je spíš malou vesničkou s krásným náměstíčkem, kde najdete několik taveren a pár malých obchůdků s plážovými vybavením a potravinami.

Pláže a koupání

Hlavní přes 1 km dlouhá pláž začíná asi 100 metrů od centra obce a pokračuje směrem na sever. Vyniká svou prostorností a a čistotou, ostatně je také oceněná evropskou Modrou vlajkou kvality.

Pláž pokrývá jemný bílý písek, vstup do vody je extrémně pozvolný a pohodlný. Voda v zálivu bývá klidná a čistá, na severním konci kolem malého skalnatého mysu i vhodná ke šnorchlování. Díky venkovskému okolí s políčky a vilkami má pláž Ormos Panagias příjemnou poklidnou atmosféru, najdete zde vždy dostatek míst, protože poloostrov Sithonia je obecně méně navštěvovaný než Kassandra blíže k Soluni.

Využít zde můžete půjčovny lehátek a slunečníku, několik barů a malý dětský nafukovací waterpark.

Výletní plavby

Ormos Panagias je jedním z hlavních výchozích přístavů pro výletní plavby kolem pobřežní poloostrova Athos s mnišskou republikou. Na pevninu se sice nedostanete, ale ze vzdálenosti půl kilometru si prohlédnete několik spektakulárních klášterů.

Plavby z Ormos Panagias trvají 4-5 hodin a stojí okolo 30 EUR. Pořádají je například agentury Athos Sea Cruises nebo Ormos Travel Agency.

Ubytování a zájezdy Ormos Panagias

I přes to, že samotné Ormos Panagias je malinká vesnička, české cestovky sem pořádají zájezdy. Sice jen do dvou až pěti hotelů a s poměrně vysokými cenami od 17 000 Kč za týden se snídaní, ale odměnou vám bude opravdu idylické klidné prostředí se skvělým koupáním-

Širší nabídka ubytování čeká na individuální cestovatele, byť je vhodné rezervovat hotel minimálně 4-5 měsíců před cestou pro nejširší nabídku. Ceny jsou zde nižší než ve větších letoviscích a v září či červnu začínají už na 1 200 Kč za noc pro 2, o prázdninách zhruba na 1 500 Kč.

Podívejte se například na skvěle hodnocené apartmány Sofia & Lakis House nebo Hotel Alexandros ** 50 metrů od pláže.

Jak se dostat do Ormos Panagias?

Letovisko leží 95 km od letiště v Soluni a autem cestu zvládnete za hodinu a čtvrt. Většina místních ubytování nabízí parkování zdarma.

Do Ormos Panagias jezdí i pravidelné autobusy KTEL Chalkidikis (jízdní řády a jízdenky), na webu destinaci vyhledávejte pod názvem "Ormos Panagias":

  • Soluň – 3x denně, doba jízdy cca 130 minut a cena jízdenky 11,30 EUR
  • Vourvourou – 4x denně, doba jízdy 10 minut a ceny jízdenky 1,60 EUR
  • Nikiti – 3x denně, doba jízdy 15 minut a ceny jízdenky 1,60 EUR
  • Nea Moudania – 1x denně, doba jízdy 70 minut a ceny jízdenky 5,30 EUR

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 19. 04. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.