Chalkidiki
Chalkidiki

28 míst co vidět na Chalkidiki

Ouranoupoli

Letovisko

Ouranoupolis

Malé městečko Ouranoupoli (časté jsou také varianty názvu Ouranoupolis, Uranopoli či Uranoupolis) se nachází na výběžku Athos a je posledním veřejně přístupným místem před Mnišským svatým státem Athos.

I proto je přes svou malou rozlohu významným střediskem poutníků i hrstky turistů, kterým se složitou cestou podařilo získat povolení k návštěvě mnišské republiky. Je však i centrem vyhlídkových plaveb a najdete tu i hezkou pláž.

Dominantou samotného města je velmi zachovalá byzantská strážní věž Prosfórion ze 14. století čnící nad přístavem. V centru Uranopoli si užijete nakupování na živé pěší zóně s mnoha tavernami.

Výletní plavby Athos

V místním přístavišti začínají všechny pravidelné trajekty do Dafni, hlavního přístavu mnišského státu Athos, pro jejich nalodění však potřebujete speciální povolení, o kterém píšeme na této stránce.

Mnohem oblíbenější jsou však okružní vyhlídkové plavby kolem poloostrova Athos, z nichž můžete pozorovat členité pobřeží s mnoha viditelnými kláštery přilepenými do horských úbočí.

Plavby z Ouranoupoli obvykle trvají kolem 3 až 4 hodin a stoí mezi 20 EUR a 25 EUR. Plavby pořádají například společnosti Athos Cruises,  Calypso Cruises a další.

Pláže a koupání

Ouranoupoli není typický plážovým letoviskem, ale přesto přímo ve městě najdete několik malých celkem pěkných písčito-oblázkových pláží. Vstup do vody je často kamenitý a celkové prostředí pláží rozhodně není tak upravené jako v ostatních letoviscích na Chalkidiki.

Ubytování v Ouranoupoli

Ve městě se ubytovávají zejména návštěvníci Mnišského státu Athos a účastníci vyhlídkových plaveb, obvykle na jednu noc. I díky tomu, že Uranopoli nepatří mezi top letoviska, jsou zde ceny výrazně nižší a i v hlavní sezoně startují na 1 000 Kč za noc pro 2.

Mezi nejlevnější, ale zároveň velmi dobře hodnocené hotely s kompletním vybavením pokoje patří Hotel Avra * nebo Panorama Spa Hotel *.

Jak se dostat do Uranopoli?

Město leží 118 km od letiště v Soluni a autem cestu zvládnete za necelé 2 hodiny. Za městem lze za 4 EUR na den zaparkovat na velkém parkovišti.

Do Ouranoupolis jezdí i pravidelné autobusy KTEL Chalkidikis (jízdní řády a jízdenky), na webu destinaci vyhledávejte pod názvem "Oyranoypolis":

  • Soluň – 5x denně, doba jízdy cca 130 minut a cena jízdenky 12,40 EUR
  • Ierissos – 4x denně, doba jízdy 15 minut a ceny jízdenky 1,60 EUR

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.