Chalkidiki

28 míst co vidět na Chalkidiki

Sykias

Pláž

Sykias

Lokalita Sykias patří mezi další oblíbená místa na poloostrově Sithonia, a to zejména pro milovníky menších pláží uprostřed členitého pobřeží dál od velkých letovisek.

Samotná vesnička Sykias leží v kopcovitém vnitrozemí, ovšem administrativně zasahuje až k pobřeží a v jejích hranicích najdete hned několik překrásných pláží, které patří k tomu nejlepšímu na Chalkidiki.

Celé pobřeží kolem Sykias má délku asi 6 km a vyznačuje se krásným přírodním prostředím s minimem vesniček. Spíš tu narazíte na jednotlivé domky a penziony rozházené po okolí.

Pláže a koupání

V okolí Sykias máte na výběr z několika pláží různého typu a zabavíte se tu tak klidně po celou dovolenou. Všechny místní pláže pokrývá jemný bílý písek.

Pláž Sykias – hlavní a největší pláž v široké zátoce 1,5 km a široká místy i 100 metrů poskytne dostatek prostoru a soukromí pro všechny. Kromě několika menších půjčoven lehátek je však pláž bez zázemí a proto prakticky neustále poloprázdná.

Pláž Tourkolimnionas – jedna z nejoblíbenějších pláží na celé Sithonii nadchne krásným výhledem z malé uzavřené zátoky, dokonale čistým mořem, skvělými podmínkami pro šnorchlování i dobrým přístupem. Najdete zde i půjčovny lehátek a menší občerstvení. Nevýhodou je její obsazenost: na pouhých 90 metrech délky bude plno už od časných ranních hodin.

Pláž Klimataria – o trochu větší než Tourkolimnionas, ale velmi podobná pláž s idylickým okolím. Celou její délku zabírají půjčovny lehátek a slunečníků, a bez zaplacení se tu najde jen pár volných míst, která bývají obsazená již od 9 hodin od rána. Pláž je dobře dostupná, leží jen asi 200 metrů od hlavní silnice.

Pláž Tigania – působí nejvíce exoticky. Úzký pás písku obklopují bílé kameny, které jsou i na mořském dně. Tím vznikají skvělé podmínky pro šnorchlování i velmi fotogenické prostředí. U místního baru si můžete pronajmout lehátko se slunečníkem, ale po okrajích pláže je i dostatečný prostor pro ty, kteří mají vlastní vybavení.

Pláž Kriaritsi – s délkou přes 300 metrů druhá největší pláž v oblasti Sykias překvapí nízkou obsazeností, a to i přes fakt, že zde najdete několik malých barů a moře tu bývá krásně klidné. Pravdou však je, že pláž zůstává poněkud skryta. Z hlavní silnice totiž musíte ujet asi ještě 3 km po prašných cestách, které se v současnosti přeměňují v asfaltové silničky k nově vznikajícímu projektu prázdninových vil.

Ubytování Skyias

Vesnička je tak malá, že sem cestovky zájezdy nepořádají, ale ubytovat se můžete v mnoha apartmánech či penzionech. Ceny jsou trochu vyšší než jinde na Chalkidiki a pohybují se od 1 700 Kč ve vedlejší, resp. od 2 500 Kč v hlavní sezoně. Vybíráme pro vás nejlepší ubytování s poměrem ceny a kvality:

  • House Haratsi 150 metrů od pláže Kriaritsi
  • Nina Studios s výjimečným hodnocením přímo na hlavní pláži Sykias
  • Casa Alati na hlavní pláži Sykias cenově výhodné pro skupiny 4 a více lidí
  • Studio Porto Marina se skvělými cenami přímo u pláže Sykias

Jak se do Sykias dostat?

Letovisko leží 140 km od letiště v Soluni a autem cestu zvládnete asi za 2,5 hodiny. Většina místních ubytování nabízí parkování zdarma a i parkoviště u pláží jsou zdarma. Do Sykias je rozhodně nejlepší vyrazit půjčeným autem vzhledem k nedostupnosti menších pláží v okolí autobusem.

Pokud však neplánujete navštěvovat menší plážičky po okolí, do samotného Sykias se dostanete i autobusem KTEL Chalkidikis (jízdní řády a jízdenky), na webu destinaci vyhledávejte pod názvem "Sikia":

  • Soluň – 3x denně, doba jízdy cca 190 minut a cena jízdenky 17,40 EUR
  • Sarti – 4x denně, doba jízdy cca 10 minut a cena jízdenky 1,60 EUR
  • Kalamitsi – 3x denně, doba jízdy cca 10 minut a cena jízdenky 1,60 EUR

Zastávky najdete u všech pláží či odboček na ně, bohužel jízdní řády zde nejsou uvedeny, a tak musíte jen odhadovat čas průjezdu podle časů na webu, které se počítají z vnitrozemské vesnice Sykias, kam všechny spoje zajíždějí.

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.