Chalkidiki

28 míst co vidět na Chalkidiki

Olympiada

Písčitá pláž, Zátoka, Letovisko

Olympiada

Malé městečko Olympiada na východním pobřežím Chalkidiki sice nemá s olympijskými hrami nic společného, za to potěší všechny milovníky přírodních osiřelých pláží, kterých je v okolí letoviska hned několik.

Samotná Olympiada je docela živé město s mnoha tavernami, supermarketem a spoustou obchůdků s plážovým zbožím či suvenýry. Večer ale poměrně brzy usíná, takže je vhodná pro rodiny s dětmi a cestovatele, kteří vyhledávají především klid a pohodu.

Pláže a koupání

Přímo v Olympiadě si užijete večerní pohodu na malé městské pláži s krásnou stinnou promenádou a parádními lokálními tavernami a několika obchůdky. Olympiadská plážová promenáda sice patří mezi nejklidnější i nejkratší z letovisek na Chalkidiki, ale podle nás je jednou z nejhezčích a nejvíce autentických.

Síla Olympiady však tkví v opuštěných přírodních plážích směrem na jih od města. Navštívit můžete hned 5 pláží s nádherným okolím hustě porostlých zelených kopců, malých zátok a především průzračně čisté vody.

Všechny pláže jsou pokryté jemným bílým pískem a ke všem se dostanete pouze autem.

  • pláž Kefalas – nejmenší pláž s dostatkem soukromí jen 350 metrů od Olympiady, přes noc tu ale často stanují výletníci s klid tu bývá až po 9. hodině ranní
  • pláž Ammos – romantická pláž s dostatkem soukromí a stínu leží v krásné zátoce orámované fotogenickými skálami, nachází se necelý 1 km od Olympiady
  • pláž Totos – 500 metrů dlouhá pláž s půjčovnami lehátek a dvěma menšími plážovými bary, leží 1,5 km od centra
  • pláž Babylon – 500 metrů dlouhá a velmi prostorná pláž s krásnou zátokou a velmi mírným přístupem do moře. V sezoně tu je půjčovna lehátek i malé občerstvení, pláž leží asi 3 km od centra
  • pláž Zepko – s více než 1 km nejdelší pláž v oblasti je bez vybavení a tudíž často poloprázdná a ideální pro milovníky absolutního soukromí

Antické město Stagira: rodiště Aristotela

Na jižním konci obce si nenechte ujít návštěvu archeologického naleziště Stagira s vykopávkami antického města. Nachází se na malém poloostrově nad mořem, ale ruiny nejsou tak opečovávané ani rozlehlé, takže návštěva vám zabere jen kolem 30 minut.

Otevřeno je od 8:30 do 15:30 každý den kromě úterý. Vstup je zdarma.

Podle všech dostupných údajů se právě v antické Stagiře narodil v roce 384 př. n. l. slavný řecký filosof Aristoteles.

Ubytování Olympiada

Do letoviska české cestovky nepořádají zájezdy, a tak je městečko zaslíbené individuálním turistům a o to klidnější. I kvůli poměrně malé konkurenci je však ubytování v Olympiadě dražší než v ostatních letoviscích. Odměnou vám ale bude jedno z nejhezčích pobřeží na celém Chalkidiki.

Ceny o prázdninách startují na 2 500 Kč za noc pro 2, ve vedlejší sezoně na 1 600 Kč, například v nejlevnějším velmi dobře hodnoceném hotelu Kalokerino.

Jak se dostat do Olympiady?

Letovisko leží 112 km od letiště v Soluni a autem cestu zvládnete za hodinu a půl. Většina místních ubytování nabízí parkování zdarma a i parkoviště u pláží jsou zdarma. Do Olympiady je rozhodně nejlepší vyrazit půjčeným autem vzhledem k nedostupnosti menších pláží v okolí autobusem.

Pokud však neplánujete navštěvovat menší plážičky po okolí, do samotné Olympiady se dostanete i autobusem KTEL Chalkidikis (jízdní řády a jízdenky), na webu destinaci vyhledávejte pod názvem "Stagira" podle staršího názvu letoviska:

  • Soluň – 5x denně, doba jízdy cca 85 minut a cena jízdenky 8,50 EUR
  • Stratoni – 5x denně, doba jízdy cca 15 minut a cena jízdenky 1,60 EUR
  • Ierissos – 5x denně, doba jízdy cca 25 minut a cena jízdenky 2,20 EUR

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.