Rozloha Korfu 610 kma délka přes 80 km napovídá, že většina cestovatelů bude nějakým způsobem řešit dopravu. Na ostrově funguje síť městských i meziměstských autobusů, které jezdí několikrát denně mezi největším městem Korfu a významnými letovisky. Platí však, že pokud chcete Korfu prozkoumat nebo navštěvovat méně známé pláže, nevyhnete se půjčení auta či skútru.

Půjčení auta a skútru

Řízení na Korfu není zcela odpočinkovou záležitostí. Na ostrově neexistují žádné dálnice, silnice jsou často úzké a s prudkými zatáčkami. Provoz v severní části Korfu bývá velmi hustý a nedisciplinovanost řeckých řidičů proslulá. Pronájem auta tedy lze doporučit spíš zkušenějším řidičům.

Pro půjčení auta vám bude stačit český řidičský průkaz, mezinárodní řidičák není třeba. Pro půjčení skútru nad 50cc potřebujete řidičský průkaz skupiny A1. 

Autopůjčovny a ceny

Pro nejvýhodnější cenu si vždy zamluvte auto předem online a vyzvedněte si ho hned po příletu na letišti. Renomované půjčovny jako Avis, Sixt, Budget a mnoho dalších mají své kanceláře v letištní hale a nabízí výhodnější ceny nežli menší půjčovny v turistických oblastech a městečkách. 

Jak a kde rezervovat auto na Korfu? Pro srovnání všech autopůjčoven využijte některý z vyhledávačů, který srovná všechny dostupné nabídky, například:

Obecně platí, že čím dříve si auto rezervujete, tím nižší cenu zaplatíte. Stejně tak cena klesá u dlouhodobějších pronájmů. Pokud si auto půjčíte na jeden den, průměrná denní cena bude mnohem vyšší, než pokud si vůz půjčíte na týden. Výrazně se také liší ceny v hlavní sezoně a mimo sezonu.

Příklady cen autopůjčoven na Korfu

  • Týden o letních prázdninách: od 4 500 Kč
  • 3 dny o letních prázdninách: od 2 500 Kč
  • Týden mimo sezonu (červen, září): od 4 000 Kč
  • 3 dny mimo sezonu (červen, září): od 2 000 Kč

Během zimy pak ceny často padají až o 50%.

Půjčení skútru a ceny

Svoboda pohybu a navíc vánek ve vlasech je vysoce nakažlivý a jak jednou nasednete na skútr, nebude z něj chtít sesednout. Půjčovny skútrů najdete v každém větším letovisku. Ceny se však nijak zvlášť neliší od půjčení auta, proto pokud jedete více než v jednom, cenově se půjčení skútru nevyplatí.

Za jeden zaplatíte okolo 25 EUR, rezervovat můžete online na několika různých webech, ceny na místě však bývají často podobné:

Pro půjčení skútru nad 50cc potřebujete v Řecku řidičský průkaz minimálně skupiny A1.

Ceny benzínu na Korfu

Na Korfu je benzín prakticky nejdražší z celého Řecka a ceny jsou jedny z nejvyšších v Evropě. Za 1 litr benzínu zaplatíte v průměru 1,65 EURObecně je benzín na Korfu zhruba o 9 až 10 Kč na litr dražší než v Česku.

Síť čerpacích stanic na Korfu je dostatečná a najdete je v každém větším městě.

Parkování

Největší problém s parkováním je v hlavním městě Korfu, kde v úzkých ulicích není příliš prostoru pro budování velkých parkovišť. I zde však najdete několik parkovacích ploch, obvykle u supermarketů či pláží. Naprostá většina veřejných parkovišť na Korfu je zdarma.

Autobusy

Pokud je váš rozpočet napjatý, autobus bude tou nejlepší možností dopravy po ostrově. Je však třeba zdůraznit, že autobusem se zdaleka nedostanete do všech koutů ostrova. Plánujete-li však cestovat jen do známých letovisek, autobusy vám poslouží relativně bez problémů. Je však dobré počítat s tím, že frekvence spojů není nijak oslnivá a často jedou jen 2 spoje denně. Pozor, v neděli jezdí autobusů výrazně méně a do mnoha obcí se pak o víkendech nejezdí vůbec.

Autobusy na Korfu se rozdělují na dva typy: Blue bus (modré autobusy) zajišťují MHD po městě Korfu (Kerkyra) a jeho nejbližším okolí. Green bus (zelené autobusy) pak zajišťují meziměstskou dopravu. Všechny linky vyjíždějí z největšího města Korfu (Kerkyry). U obou typů autobusů platí rozdílné jízdenky a nelze je vzájemně kombinovat.

Modré autobusy (Blue bus)

V hlavním městě operují modro-bílé městské autobusy společnosti Corfu City Bus. Jedná se o klasické MHD, které zajišťuje dopravu pouze po městě a jeho blízkém okolí (cca okruh 5-10 km)

Centrální přestupní bod, ze kterého vyjíždí všech 12 autobusových linek, je na náměstí San Rocco v centru města. Nejfrekventovanější linky, které míří k turisticky atraktivním cílům, jezdí v intervalu 20 až 40 minut, obvykle cca od 6:30 do 22:30. Celonoční doprava zde neexistuje.

Jízdenky zakoupíte nejlevněji v trafikách nebo automatech na významných zastávkách (lze platit jen mincemi). U řidiče jsou pak dražší a lze platit jen v přesné sumě.

  • 1,10 EUR – jízdenka v zóně A (celé centrum, přístav, letiště i klášter Vlacherna), platí pro jednu libovolně dlouhou jízdu, nelze však přestupovat na jiný spoj, 
  • 1,50 EUR – jízdenka v zóně B (okolí města, například zámeček Achillion, vyhlídka Kaizer's Throne, letoviska Benitses, Gouvia, Pirgi, Ipsos a další)
  • 5 EUR – neomezená denní jízdenka (pouze pro daný kalendářní den) platná pro zóny A i B a libovolný počet jízd
  • 0,50 EUR – příplatek za koupi u řidiče
  • Aktuální ceny jízdenek

Mapy a jízdní řády linek najdete na webu Corfu City Bus, přesně na tomto odkazu.

Modré autobusy zajišťují také dopravu na letiště linkou 15 (trasa a jízdní řád). Více informací se dozvíte na stránce o letišti Korfu.

Zelené autobusy (dálkové Green Bus)

Meziměstskou dopravu na Korfu zajišťují tzv. Green buses, zelené autobusy. V mnoha řeckých oblastech se těmto meziměstským autobusům říká "KTEL", Green bus je ekvivalentem na Korfu. Ostatně hlavní autobusové nádraží zelených autobusů se také často nazývá jako "KTEL Bus Station".

Centrální autobusové nádraží, ze kterého vyjíždějí všechny linky, najdete na okraji města Korfu (přesné místo v mapě). Dostanete se k němu městskými autobusy číslo 5, 6, 10 a 15.

Jízdenky koupíte na centrálním autobusovém nádraží ve městě Korfu (Kerkyra) u pokladny, ve všech ostatních případech pak u řidiče. Hlavní stanice v letoviscích jsou vždy vyznačené, zastávky na venkově a podél cest pak často značené nejsou a musíte se doptat místních. Před výstupem raději vždy zmáčkněte tlačítko "STOP".

Ceny jízdenek se odvíjejí od ujeté vzdálenosti a pohybují se od 1,50 EUR (cca 10 km jízdy) po 4,50 EUR za nejvzdálenější jízdu. 

Mapy a jízdní řády najdete na oficiálním webu greenbuses.grČasy se však uvádí vždy pouze z koncových zastávek a zjistit tak v předstihu přes internet čas odjezdu z jiné než konečné stanice je prakticky nemožné. Pomoci může aplikace Moovit, ovšem i zde berte časy odjezdů jako silně orientační.

Taxi

Taxíky využijte jen pro krátké přesuny z letiště, popřípadě z přístavu, do města. Dávejte si pozor na řidiče, častokrát nezapínají taxametry. Raději si proto domluvte cenu předem. Pokud znáte adresu vašeho hotelu, napište si ji na kus papíru, abyste předešli zbytečným komplikacím a nedorozuměním.

Například cesta z letiště do centra města Korfu, která měří asi 3,5 km, vyjde na 15 EUR.

Uber, Bolt, ani jiné služby na podobné bázi, na Korfu nefungují.

Pěšky

Při příjezdu do cíle zaparkujte auto na parkovišti a dál se vydejte raději po svých. Ulice v malých vesničkách jsou často opravdu uzoučké a mohli byste mít problém projet. Městečka jsou navíc opravdu malá a nejvíc si je užijete právě pěšky.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu