Rozloha Korfu 610 kma délka přes 80 km napovídá, že většina cestovatelů bude nějakým způsobem řešit dopravu. Na ostrově funguje síť městských i meziměstských autobusů, které jezdí několikrát denně mezi největším městem Korfu a významnými letovisky. Platí však, že pokud chcete Korfu prozkoumat nebo navštěvovat méně známé pláže, nevyhnete se půjčení auta či skútru.

Půjčení auta a skútru

Řízení na Korfu není zcela odpočinkovou záležitostí. Na ostrově neexistují žádné dálnice, silnice jsou často úzké a s prudkými zatáčkami. Provoz v severní části Korfu bývá velmi hustý a nedisciplinovanost řeckých řidičů proslulá. Pronájem auta tedy lze doporučit spíš zkušenějším řidičům.

Auto si půjčíte přímo na letišti Korfu, kde sídlí všechny autopůjčovny, které na ostrově Kerkyra působí.

Protože jsou informace o cestování autem obsáhlé, zpracovali jsme je do samostatné kapitoly Půjčení auta na Korfu.

Pro půjčení auta vám bude stačit český řidičský průkaz, mezinárodní řidičák není třeba. Pro půjčení skútru nad 50cc potřebujete řidičský průkaz skupiny A1. 

Autobusy

Pokud je váš rozpočet napjatý, autobus bude tou nejlepší možností dopravy po ostrově. Je však třeba zdůraznit, že autobusem se zdaleka nedostanete do všech koutů ostrova. Plánujete-li však cestovat jen do známých letovisek, autobusy vám poslouží relativně bez problémů. Je však dobré počítat s tím, že frekvence spojů není nijak oslnivá a často jedou jen 2 spoje denně. Pozor, v neděli jezdí autobusů výrazně méně a do mnoha obcí se pak o víkendech nejezdí vůbec.

Autobusy na Korfu se rozdělují na dva typy: Blue bus (modré autobusy) zajišťují MHD po městě Korfu (Kerkyra) a jeho nejbližším okolí. Green bus (zelené autobusy) pak zajišťují meziměstskou dopravu. Všechny linky vyjíždějí z největšího města Korfu (Kerkyry). U obou typů autobusů platí rozdílné jízdenky a nelze je vzájemně kombinovat.

Modré autobusy (Blue bus)

V hlavním městě operují modro-bílé městské autobusy společnosti Corfu City Bus. Jedná se o klasické MHD, které zajišťuje dopravu pouze po městě a jeho blízkém okolí (cca okruh 5-10 km)

Centrální přestupní bod, ze kterého vyjíždí všech 12 autobusových linek, je na náměstí San Rocco v centru města. Nejfrekventovanější linky, které míří k turisticky atraktivním cílům, jezdí v intervalu 20 až 40 minut, obvykle cca od 6:30 do 22:30. Celonoční doprava zde neexistuje.

Jízdenky zakoupíte nejlevněji v trafikách nebo automatech na významných zastávkách (lze platit jen mincemi). U řidiče jsou pak dražší a lze platit jen v přesné sumě.

  • 1,10 EUR – jízdenka v zóně A (celé centrum, přístav, letiště i klášter Vlacherna), platí pro jednu libovolně dlouhou jízdu, nelze však přestupovat na jiný spoj, 
  • 1,50 EUR – jízdenka v zóně B (okolí města, například zámeček Achillion, vyhlídka Kaizer's Throne, letoviska Benitses, Gouvia, Pirgi, Ipsos a další)
  • 5 EUR – neomezená denní jízdenka (pouze pro daný kalendářní den) platná pro zóny A i B a libovolný počet jízd
  • 0,50 EUR – příplatek za koupi u řidiče
  • Aktuální ceny jízdenek

Mapy a jízdní řády linek najdete na webu Corfu City Bus, přesně na tomto odkazu.

Modré autobusy zajišťují také dopravu na letiště linkou 15 (trasa a jízdní řád). Více informací se dozvíte na stránce o letišti Korfu.

Zelené autobusy (dálkové Green Bus)

Meziměstskou dopravu na Korfu zajišťují tzv. Green buses, zelené autobusy. V mnoha řeckých oblastech se těmto meziměstským autobusům říká "KTEL", Green bus je ekvivalentem na Korfu. Ostatně hlavní autobusové nádraží zelených autobusů se také často nazývá jako "KTEL Bus Station".

Centrální autobusové nádraží, ze kterého vyjíždějí všechny linky, najdete na okraji města Korfu (přesné místo v mapě). Dostanete se k němu městskými autobusy číslo 5, 6, 10 a 15.

Jízdenky koupíte na centrálním autobusovém nádraží ve městě Korfu (Kerkyra) u pokladny, ve všech ostatních případech pak u řidiče. Hlavní stanice v letoviscích jsou vždy vyznačené, zastávky na venkově a podél cest pak často značené nejsou a musíte se doptat místních. Před výstupem raději vždy zmáčkněte tlačítko "STOP".

Ceny jízdenek se odvíjejí od ujeté vzdálenosti a pohybují se od 1,50 EUR (cca 10 km jízdy) po 4,50 EUR za nejvzdálenější jízdu. 

Mapy a jízdní řády najdete na oficiálním webu greenbuses.grČasy se však uvádí vždy pouze z koncových zastávek a zjistit tak v předstihu přes internet čas odjezdu z jiné než konečné stanice je prakticky nemožné. Pomoci může aplikace Moovit, ovšem i zde berte časy odjezdů jako silně orientační.

Taxi

Taxíky využijte jen pro krátké přesuny z letiště, popřípadě z přístavu, do města. Dávejte si pozor na řidiče, častokrát nezapínají taxametry. Raději si proto domluvte cenu předem. Pokud znáte adresu vašeho hotelu, napište si ji na kus papíru, abyste předešli zbytečným komplikacím a nedorozuměním.

Například cesta z letiště do centra města Korfu, která měří asi 3,5 km, vyjde na 15 EUR.

Uber, Bolt, ani jiné služby na podobné bázi, na Korfu nefungují.

Pěšky

Při příjezdu do cíle zaparkujte auto na parkovišti a dál se vydejte raději po svých. Ulice v malých vesničkách jsou často opravdu uzoučké a mohli byste mít problém projet. Městečka jsou navíc opravdu malá a nejvíc si je užijete právě pěšky.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu