Pláž Elafonisi

34 míst co vidět na Krétě

Gavdos

Gavdos

Asi 50 km jižně od pobřeží Kréty leží malý ostrůvek o rozloze 27 kmGavdos, který na první pohled příliš nezaujme. Necelých 100 stálých obyvatel, jedna vesnice, pár hezkých pláží, vyprahlá krajina, žádný doktor a elektřina jen z naftových generátorů. Při detailním pohledu na mapu Evropy si však pozorní jedinci všimnou, čím je ostrov Gavdos významný.

Nejjižnější bod Evropy

Mys Tripiti na ostrově Gavdos je totiž se svými 34° 48′ severní šířky nejjižnějším fyzickogeografickým bodem Evropy. Místo vyznačuje přes 2 metry vysoká dřevěná židle, která je oblíbeným cílem turistů. V malé zátoce těsně pod židlí se můžete vykoupat na nejjižnější pláži Evropy. 

Z jediné vesnice na ostrově Karaves vede na nejjižnější evropský bod pouze pěší cesta dlouhá 7 km jedním směrem, což vám zabere zhruba 2,5 hodiny chůze.

Pláže

Díky své odlehlosti, velmi řídkému osídlení a mnoha malým plážičkám se ostrov Gavdos postupně stal doslova mekkou všech nudistů. Především na plážích Sarakiniko i Agio Ioannis narazíte jen výjimečně na dovolenkáře v plavkách.

Zejména severní pobřeží je poseto malými plážičkami v zátočinách, většinou pokryté jemným pískem s velkými oblázky. Pláže jsou neorganizované, nenajdete na nich žádné zázemí, občerstvení nebo snad půjčovny lehátek.

Jak se na Gavdos dostat

Na ostrov jezdí pravidelný trajekt z Kréty společnosti Anendyk. Mimo sezonu jen 3-4x týdně, v hlavní sezoně pak denně. Trajekt jezdí z letovisek Paleochora, Sfakia (Chora Sfakion), Loutro a Agia Roumeli. Plavba trvá kolem 4 hodin a zpáteční lodní lístek stojí dle místa odjezdu od 40 do 48 EUR. Detailní jízdní řád najdete na webu anendyk.gr.

Výhodnější však bude využít nabídek místních cestovních agentur pořádajících jednodenní plavby na Gavdos. Valná většina z nich sídlí v letovisku Sfakia (Chora Sfakion). Ráno se odplouvá kolem 8:00, zpět z Gavdosu pak většinou kolem 17:00. Přímá plavba trvá něco málo pod 2 hodiny a zpáteční lístek vyjde obvykle na 40 EUR.

Ubytování

Chtěli byste na ostrově Gavdos zůstat déle než jeden den? Zažijete zde neopakovatelnou atmosféru klidu, především pozdě odpoledne, večer a ráno, kdy ostrov opouští jednodenní turistů. Uvidíte nádhernou hvězdnou oblohu neporušenou světelným smogem, užijete si procházky po liduprázdných plážích i spektakulární západy slunce nad mořem.

Ubytovacích možností je pomálu a soustřeďují se především k pláži Sarakiniko. Nabídky najdete zejména na Airbnb, počítejte však s cenou jedné noci pro dva okolo 3 000 Kč.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 09. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.