Pláž Elafonisi
Kréta

34 míst co vidět na Krétě

Pláž Balos a Gramvousa

Gramvousa

Nádherná pláž Balos patří k nejfotogeničtějším místům na Krétě a poskytuje ideální místo pro koupání mimo ruch letovisek a měst. Podobně jako pláž Elafonisi i Balos vytváří písečná duna spojující poloostrov Gramvousa s malým skalnatým ostrovem Tigani. Laguna, kterou písečná pláž vytvořila, je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Jemný narůžovělý písek pokrývá celou pláž a pokračuje i do mělkého a velmi pozvolna klesajícího mořského dna.

Směrem k okraji laguny už moře získává hloubku a s tím také nádhernou azurovou a křišťálově čistou vodu. Celá oblast laguny a poloostrova Gramvousa je chráněná. Žijí zde mořské želvy karety, kormorání a pravidelně se zde objevují dokonce i sokoli.

Poblíž pláže najdete jen malý bar, který v sezoně poskytuje omezené množství lehátek a slunečníků. Vzhledem k tomu, že celé území je chráněno, žádné další služby zde neočekávejte.

Jak se sem dostat

Autem

I když je Balos zcela mimo civilizaci, dá se sem dojet autem. Už z letoviska Kissamos je pláž Balos dobře značená, počítejte však s tím, že úsek cesty po poloostrově Gramvousa je pouze šotolinový a za průjezd se platí v budce poplatek 1 EUR (pouze hotovost). 

Lodí

Denní výlety z letoviska Kissamos pořádá hned několik lodních společností. Cestou se obvykle zastaví na blízkém ostrůvku Gramvousa s pevností. Lodě z Kissamu obvykle vyjíždějí před polednem, na pláži Balos je 3-4hodinová zastávka, samotná plavba trvá něco málo pod hodinu. Ceny za zpáteční plavbu se pohybují mezi 27 a 30 EUR za osobu.

Pevnost Gramvousa

Jak je zmíněno v odstavci výše, poblíž pláže Balos najdete malý ostrov Imeri Gramvousa, na jehož vrcholu stojí rozlehlá středověká benátská pevnost. Pochází z let 1579 až 1582 a tyčí se nad mořem ve výšce 127 metrů.

K pevnosti se dá dostat pouze lodí v rámci celodenního výletu zahrnujícího zhruba hodinovou zastávku u pevnosti a 3-4hodinovou na pláži Balos, viz informace výše.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 09. 2023

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.