Zpět na seznam míst co vidět na Rhodosu
Lindos

Lindos

Pohled na bílé městečko Lindos s akropolí je jedním z nejtypičtějších obrázků, které si můžete z Rhodosu přivézt. Bílé městečko na skále, nad nímž stojí monumentální kamenný hrad, je navíc z obou stran obklopeno nádhernými plážemi a zátokou ve tvaru srdce. Místo je oblíbeným turistickým cílem, nemělo by vás tedy překvapit svými cenami i velkým množstvím návštěvníků, procházejících se v těsných středověkých uličkách. Lindos a jeho památky jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Akropole Lindos

Na vršku nad městem se tyčí mohutný antický komplex akropole ze 4. století př. n.l. Celé akropoli však z dálky dominuje johanitská pevnost ze 14. století n.l. Překonáte-li toto opevnění, vrátíte se v čase do antických časů, které zastupuje zachovalý chrám Athény Lindské, ale i do doby byzantské s johanitským kostelem. 

  • Vstupné na akropoli: 12 EUR (děti pod 15 let zdarma)

 V létě je otevřeno denně 8:00–20:00 hod.  

Terén je poměrně náročný, po kamenných schodech se k branám akropole dostanete cca za 20 minut. Někteří turisté využívají možnosti nechat se na akropoli vyvézt na hřbetě osla, jejich stanice naleznete přímo ve městě. 

Kostel Matky Boží (Panagia)

Cestou z akropole doporučujeme navštívit také hlavní kostel, který se nachází přibližně v centru města a najdete ho podle vyčnívající kamenné zvonice. Otevřeno má denně 7:00–19:00 hod. a je charakteristický svojí působivou freskovou výzdobu. Vstup je zdarma, vhodný oděv je samozřejmostí. 

Pláže Lindos

Přímo ve městečku Lindos pod akropolí najdete dvě menší krásné pláže s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Spíše komorní atmosféra potěší všechny, kdo chtějí hlavně zrelaxovat. Zhruba 5 km od starého města si můžete užít živější a mnohem větší pláž Vlycha s jemným oblázky.

Zamířit můžete také do zátoky svatého Pavla, která má při pohledu z akropole tvar srdce. Jedná se o velmi fotogenické zákoutí s kostelíkem a restaurací, velmi oblíbeným místem pro civilní svatby. Posezení na kvalitních houpacích lehátkách je zdarma. Kamenné útesy v okolí Lindosu jsou vhodné také k potápění a ke šnorchlování. 

Jednou z nejznámějších pláží na Rhodosu je však bezesporu ta v zálivu Svatého Pavla (St. Paul's Bay). Z centra městečka sem dojdete do 15 minut, poblíž se navíc nachází velké bezplatné parkoviště. 

Doprava

Cestovní kanceláře často nabízejí fakultativní výlety na Lindos, jejich cena záleží vždy na tom, zda se s průvodcem zastavíte i na jiných místech a cena se pohybuje mezi 10 a 30 EUR.

Do Lindosu se však snadno můžete vypravit i na vlastní pěst. Ať už půjčeným autem nebo místními autobusy. Nejčastější spojení vede do hlavního města Rhodos přes Archangelos a Faliraki (cca každé 2 hodiny, v neděli méně spojů). Jízdenka do města Rhodos stojí 5,50 EUR (jízdní řád).

Parkování Lindos

Vypravíte-li se sem autem, ze všech směrů u hlavní silnice narazíte na mnoho menších či větších parkovišť, většina z nich je zdarma. Pěšky k akropoli či plážím dojdete asi za 15-20 minut, přímo do starého města je vjezd autům zakázán.

Ubytování

Budete-li chtít bydlet přímo ve městečku, připravte se na vyšší ceny a turistické příplatky. Noc ve dvoulůžkovém pokoji vychází v sezoně na 2 500 až 3 000 Kč. Věnujte také pozornost mapě ubytování, mnoho nabídek pod názvem "Lindos" se nachází i 5-7 km od starého města podél pláží.

  • Naviguj: 36.0921, 28.0862

Další místa na Rhodosu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu