Půjčení auta

Pokud chcete poznávat Rhodos na vlastní pěst a nebýt závislí na autobusové dopravě, rozhodně doporučujeme půjčit si auto. Rhodos je poměrně velký ostrov s délkou takřka 100 km, a tak se využití autopůčjovny určitě vyplatí. 

Autopůjčovny a ceny

Rhodos je turistický ostrov se vším všudy a působí zde všechny velké mezinárodní autopůjčovny, které obvykle nabídnou nejvýhodnější ceny i podmínky. Na nejvíce nabídek a také na nejnižší ceny narazíte při půjčení auta přímo na letišti. Některé lokální autpůjčovny působí i v centru města Rhodos, či v letoviscích Ialysos, Faliraki nebo Lardos, ale ceny jsou až o několik desítek procent vyšší než při půjčení na letišti. 

U cen platí jednoduché pravidlo: čím více dní budete mít auto půjčené, tím méně za den zaplatíte. 

Příklady cen o prázdninách:

  • Týden: 20 až 25 EUR denně
  • 3 dny: 30 až 35 EUR denně

Mimo sezonu jsou ceny zhruba o 15% nižší.

Jak rezervovat auto na Rhodosu? Pro přehlednost bude nejjednodušší využít srovnávače autopůjčoven:

Pokud byste chtěli půjčit auto jen na pár dní v konkrétním letovisku, zvažte menší českou autopůjčovnu Auto Tours Rhodos, která vám auto přiveze až k hotelu. Ceny jsou vyšší než u nadnárodních firem, avšak pokud nechcete půjčovat auto na letišti, je volba Auto Tours asi ta nejjednodušší a nejvýhodnější.

Pro půjčení auta na Rhodosu vám bude stačit český řidičský průkaz. Mezinárodní řidičák není nutný. Pamatujte také, že většina autopůjčoven vyžaduje kreditní kartu, nikoliv debetní. Budete si auto půjčovat poprvé a příliš se neorientujete, co a jak? Přečtěte si náš článek Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí.

Půjčení skútru

Obecné srovnávače půjčoven skútrů sice neexistují, ale ani to není třeba. Na Rhodosu narazíte na půjčovnu skútrů takřka na každém rohu, minimálně v hlavním městě Rhodos a v letoviscích Faliraki, Lindos, Lardos či Ialysos, ale i jinde po ostrově. Půjčení skútru je ideální pro ty, kteří milují vítr ve vlasech a život na dvou kolech. Cenově se však oproti autu spíše nevyplatí. Za den zaplatíte mezi 20 a 25 EUR za jeden skútr, což je cena podobná za půjčení auta.

Cena benzínu na Rhodosu

Za litr benzinu zaplatíte v průměru 1,50 EUR, tedy v přepočtu je benzin na Rhodosu asi o 6 až 7 Kč dražší než v ČR. Čerpací stanice najdete ve velkém množství na okružní hlavní silnici kolem ostrova, nejvíce logicky v nezalidněnější severní půlce ostrova. Jižně od Lindosu pak narazíte asi na 3 nebo 4 benzínky.

Silnice, provoz a parkování

Hlavní silnice kolem ostrova je kvalitní a většinou nově opravená. Na Rhodosu nenajdete žádné dálnice ani čtyřrproudé rychlostní silnice. Vozovka je místy velmi úzká a pokud se vypravíte do vnitrozemí ostrova, často se jen tak tak vyhnete s protijedoucím autem. Jezděte dvojnásob opatrně a od ostatních řidičů očekávejte raději to nejhorší. Kombinace turistů z celé Evropy neznalých poměrů a bláznivých Řeků, kteří patří k nejhorším řidičům, je sama o sobě varováním. 

Provoz je hustý v letoviscích v severní polovině ostrova. Naopak na jihu budete mít silnice sami pro sebe.

U každé pláže nebo památky najdete parkoviště, z nichž naprostá většina z nich je zdarma.

Autobusy

Veřejná hromadná doprava je zastoupena výhradně autobusy. Vlaky ani jiný druh dopravy na Rhodu nenajdete. Autobusová doprava na Rhodosu je zajišťována dvěma společnostmi: KTEL a Roda. Jízdenky si vzájemně neuznávají, ale to je jedno, protože žádná integrovaná, vícedenní nebo časová jízdenka na ostrově neexistuje. Platíte vždy za úsek, který jedete.

  • KTEL zajišťuje především dopravu na západní části ostrova, 
  • Roda jezdí na východním pobřeží a provozuje také frekventované spojení z města Rhodos do Faliraki a na letiště.

Všechny autobusy vyjíždějí z města Rhodos, kde je hlavní přestupní bod. Platí přitom, že čím dále od města Rhodos jedete, tím méně spojů bude v nabídce a do nejjižnějších vesniček často autobusy nejezdí vůbec. 

Centrální autobusové nádraží najdete poblíž hlavního přístavu. Na tomto místě zastavují autobusy KTEL, zatímco zde zastavují autobusy Roda.

Jízdenky

Lístky koupíte vždy u řidiče a pouze v hotovosti, ideálně co nejpřesnější. Výjimkou jsou cesty z centrálního autobusového nádraží ve městě Rhodos, kde má KTEL i Roda vlastní stánek, ve kterém si kupte jízdenku v před nástupem. Společnost KTEL má stejně drahé lístky ve stánku i u řidiče, u společnosti Roda je lístek pořízený ve stánku (lze koupit i dopředu, třeba na zpáteční spoj z místa, u kterého žádný stánek není) je vždy o 0,20 EUR levnější než u řidiče.

Ceny na krátké vzdálenosti se pohybují kolem 2 EUR, nejdelší cesty z Rhodosu na jih stojí mezi 5 a 8 EUR za jednu jízdu. Slevy pro děti, studenty ani důchodce se neposyktují.

Jízdní řády a frekvence spojů

Na zastávkách ve větších letoviscích obvykle najdete i tabulku s jízdními řády.

Frekventované spojení, kde jízdní řád řešit nemusíte (tzn. autobusy jezdí přes den alespoň 1-2x do hodiny) funguje na těchto trasách:

  • Rhodos – Ixia – Ialysos – Kermasti – Letiště Rhodos Diagoras
  • Rhodos – Kallithea – Faliraki

Alespoň jednou za dvě hodiny pak jezdí autobusy po západním pobřeží až do města Lindos. Jízdní řády se příliš nedodržují a není dobré se spoléhat na přesné časy.

Taxi

Taxíkem se dostanete všude především ve velkých letoviscích a na evropské poměry patří spíše k levnějším. Například 50km cesta mezi městy Rhodos a Lindos vyjde asi na 60 EUR. Na Rhodosu mají taxíky v každém větším městě stanoviště s pověřeným pracovníkem, u kterého si jízdu objednáte. Často se stane, že pojedete v autě i s cizími lidmi, kteří mají cestu stejným směrem. 

Na taxík můžete i klasicky mávnout na ulici, ale nejezdí jich moc a šance, že se vám podaří chytit neobsazený, je poměrně malá.

Uber, Bolt, ani další alternativní taxislužby na Rhodosu nefungují.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu