Rhodos

Doprava na Rhodosu

Autem po Rhodosu

Pokud chcete poznávat Rhodos na vlastní pěst a nebýt závislí na autobusové dopravě, rozhodně doporučujeme půjčit si auto. Rhodos je poměrně velký ostrov s délkou takřka 100 km, a tak se využití autopůjčovny určitě vyplatí.

Specifické a obsáhlé informace o cestování autem najdete v samostatné kapitole Půjčení auta na Rhodosu.

Autobusy na Rhodosu

Veřejná hromadná doprava je zastoupena výhradně autobusy. Vlaky ani jiný druh dopravy na Rhodu nenajdete. Autobusová doprava na Rhodosu je zajišťována dvěma společnostmi: KTEL a Roda. Jízdenky si vzájemně neuznávají, ale to je jedno, protože žádná integrovaná, vícedenní nebo časová jízdenka na ostrově neexistuje. Platíte vždy za úsek, který jedete.

  • KTEL zajišťuje především dopravu na západní části ostrova, 
  • Roda jezdí na východním pobřeží a provozuje také frekventované spojení z města Rhodos do Faliraki a na letiště.

Všechny autobusy vyjíždějí z města Rhodos, kde je hlavní přestupní bod. Platí přitom, že čím dále od města Rhodos jedete, tím méně spojů bude v nabídce a do nejjižnějších vesniček často autobusy nejezdí vůbec. 

Centrální autobusové nádraží najdete poblíž hlavního přístavu. Na tomto místě zastavují autobusy KTEL, zatímco zde zastavují autobusy Roda.

Jízdenky

Lístky koupíte vždy u řidiče a pouze v hotovosti, ideálně co nejpřesnější. Výjimkou jsou cesty z centrálního autobusového nádraží ve městě Rhodos, kde má KTEL i Roda vlastní stánek, ve kterém si kupte jízdenku v před nástupem. Společnost KTEL má stejně drahé lístky ve stánku i u řidiče, u společnosti Roda je lístek pořízený ve stánku (lze koupit i dopředu, třeba na zpáteční spoj z místa, u kterého žádný stánek není) je vždy o 0,20 EUR levnější než u řidiče.

Ceny na krátké vzdálenosti se pohybují kolem 2 EUR, nejdelší cesty z Rhodosu na jih stojí mezi 5 a 8 EUR za jednu jízdu. Slevy pro děti, studenty ani důchodce se neposyktují.

Jízdní řády a frekvence spojů

Na zastávkách ve větších letoviscích obvykle najdete i tabulku s jízdními řády.

Frekventované spojení, kde jízdní řád řešit nemusíte (tzn. autobusy jezdí přes den alespoň 1-2x do hodiny) funguje na těchto trasách:

  • Rhodos – Ixia – Ialysos – Kermasti – Letiště Rhodos Diagoras
  • Rhodos – Kallithea – Faliraki

Alespoň jednou za dvě hodiny pak jezdí autobusy po západním pobřeží až do města Lindos. Jízdní řády se příliš nedodržují a není dobré se spoléhat na přesné časy.

Taxi

Taxíkem se dostanete všude především ve velkých letoviscích a na evropské poměry patří spíše k levnějším. Například 50km cesta mezi městy Rhodos a Lindos vyjde asi na 60 EUR. Na Rhodosu mají taxíky v každém větším městě stanoviště s pověřeným pracovníkem, u kterého si jízdu objednáte. Často se stane, že pojedete v autě i s cizími lidmi, kteří mají cestu stejným směrem. 

Na taxík můžete i klasicky mávnout na ulici, ale nejezdí jich moc a šance, že se vám podaří chytit neobsazený, je poměrně malá.

Uber, Bolt, ani další alternativní taxislužby na Rhodosu nefungují.

Chystáš se na Rhodos?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 14. 05. 2022
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Trixi
Trixi
před 6 měs

Září 2022: Východní pobřeží busem dostupné v pohodě, několikrát za hodinu tam a zpátky (Rhodos-Lindos 5,5€ nebo Rhodos-Kalitea 2,5€). Západní pobřeží = propadák. Např. hrat Kritinia a Kamiros vás bus zaveze tam ale zpátky jede až druhý den. Varianta je zakoupit fakultativní výlet u cestovní kanceláře přímo na místě za víc € ale součástí jsou i atrakce které vás nemusí zajímat. Doporučuji pronájem auto/moto.

Avatar uživatele
Dana Bednářová
před 10 měs

Pěkný den, letíme v neděli na Rhodos - Lardos. Chtěli bychom se podívat autobusem do města Rhodos, jak dlouho cca bude trvat cesta a kolik stojí jízdenka a jak často autobusy jezdí?

a kam byste nám doporučili si udělat výlet z LArdosu na skútru?

Mockrát děkuji

Dana Bednářová